Eğitim

Hareket ve Oyun Laboratuvarı

Hareket ve Oyun Laboratuvarı

2017.11.10 00:00
| |
0
|
3043


Hareket. Oyun. Laboratuvar. Ne hareket eder? Her şey...

Hareket ve Oyun Laboratuvarı başvuruları başladı!
 
ikincikat.org
 
HAROLAB

Hareket. Oyun. Laboratuvar.

Ne hareket eder? Her şey.

Jacques Lecoq pedagojisi temel alınarak kurulan bu laboratuvarda fiziksel tiyatronun iki ana unsurunun sınırlarını araştırıyoruz. Hareket ve oyun. Hareket nerede biter, nerede başlar? Buruşuk bir kâğıt, boğaz köprüsü, mavi, sarı, ışık, resim nasıl hareket eder? Maddenin yaşadığı trajik dönüşümler nelerdir? Hareket ve Oyun Laboratuvarı'nda, bütün bu soruların sınırlarını keşfetmeyi ve cevaplarını araştırmayı hedefliyoruz.

Fiziksel olmayan tiyatro yoktur. HAROLAB; oyuncunun ve/veya performansçının, sahneye çıktığı an ve mekân içerisinde kendisine sorması gereken soruları bulmasına yardımcı olur. Oyun ve oyuncunun fiziksel sınırları nedir? Nereye kadar genişler? Nasıl büyür ve küçülür? Hareketsizlik nasıl bir hareket yaratır?
Bu çalışma, uluslararası eğitim ve deneyime sahip, Jacques Lecoq ve Lassaad okullarından mezun eğitmen kadrosunun hareket ve oyun üzerine hazırladığı yirmi altı haftalık bir programdan oluşmaktadır. Program hazırlanırken Jacques Lecoq pedagojisi esas alınarak yaşam ve sanat arasındaki ilişkiyi incelemek hedeflenmiştir. Yirmi altı haftalık bu süreçte, uluslararası eğitmen ve sanatçıların da katılımıyla dinamik bir laboratuvar yaratmak planlanmıştır. Böylelikle, beynelmilel bir bakış açısıyla sahne üzerinde evrensele ulaşmak esas amaçlardan biridir.

Eğitimin amacı; katılımcıyı, bedensel ve duygusal farkındalığını keşfettiği bir yolculuğa çıkarmak ve bu yolculukta olası teatral yaratım dillerini araştırmaktır.

Laboratuvardaki araştırmalar her biri ikişer bölümden oluşan iki döneme ayrılmıştır.

Birinci dönem: Bedensel Hazırlık
Nötr maske, eylem dinamikleri, maskelenmiş oyun, larva masklar, elementler, hayvandan insana yolculuk, maddelerin dinamiği, renkler, sesler, sözlerin dinamiği

İkinci dönem: Stiller
Melodram, Comedia, Tragedya, Bufon, Clown

İnsandan başlayıp, bilinmeze giden ve insana geri dönen bir yolculuk.

Kimler Katılabilir?
-Amatör ve Profesyonel Oyuncular & Dansçılar
-Oyunculuk ve Dans Eğitimi Alanlar
-Fiziksel Tiyatro Alanında Çalışmak İsteyenler
-Yazar, Yönetmen ve Sahne Tasarımcıları
-Performatif Sanatlara İlgi Duyanlar

Katılımcıların 18 yaş ve üstü olmaları gerekmektedir. Program başlamadan önce katılımcılarla tanışma mülakatı yapılacaktır.

Tarihler:
 
30 Eylül - 12 Kasım 2017
25 Kasım - 31 Aralık 2017
13 Ocak - 18 Şubat 2018
3 Mart - 15 Nisan 2018

Ödeme Seçenekleri:

Peşin: 3300 tl
Taksitli: 1250 x 3
Yer: ikincikat - Karaköy
 
Eğitmenler
 
Doğa Nalbantoğlu
2014'te Paris'te bulunan Jacques Lecoq Uluslararası Tiyatro Okulu‘nun Course Professionnel bölümünü bitirdi. Paris 3 Sorbonne Nouvelle Üniversitesi'nde Tiyatro çalışmaları bölümünde master eğitimine devam etti.
2014 yazında Londra Camden Fringe Tiyatro Festivali'nde ‘Miraculi' adlı oyunla sahneye çıktı. Ayrıca aynı oyunla Lampedusa, Paris, Le Mans, Zurich gibi Avrupa'nın farklı kentlerinde turnelere katıldı.
2015-2016 tiyatro sezonu için ekibiyle birlikte Norveçli yazar Knut Hamsun'un kült romanı ‘Açlık' ı sahneye adapte etti ve yönetti. Oyun 3 farklı dalda ödüle layık bulundu. Nalbantoğlu kariyerine Theatre Senza ve Sarı Sandalye ‘de devam etmektedir.
 
Emre Yıldızlar
Galatasaray Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra Jacques Lecoq pedagojisini öğrenmek amacıyla Ecole International de Theatre Lassaad'a girdi ve bu okuldan mezun olan ilk Türk öğrenci oldu. Okul döneminde Lassaad Saidi, Norman Taylor, Luc de Witt gibi tanınmış sanatçılarla çalışma fırsatı buldu. Bedensel Tiyatro, Jacques Lecoq Pedagojisi, Ses, Ritim, Hareket ve Doğaçlama Maske Oyunculuğu, Tragedya, Commedia dell'Arte, Pantomim, Bufon, Clown Eğitimi üzerine kapsamlı eğitimler aldı. Blenard Azizaj ile Deep and Chaotic, Ben Fury ile Break- boxing and trap atölyesine katıldı.
Lassaad'dan mezun olduktan sonra Compagnie Vadé ve Compagnie du Paon'un kurucuları ve oyuncuları arasında yer aldı  ve çalışmalarına Sarı Sandalye ‘de devam etmektedir.
 
Sencan Oytun Tokuç
2013 yılında Tiyatro Çalışmaları alanında yüksek lisans yapmak üzere Paris'e gitti. Orada Jacques Lecoq pedagojisini yakından tanıma fırsat buldu ve 2014 yılında Ecole Internationale de Théâtre Jacques Lecoq'a kabul edildi. Haziran 2016'da bu okuldan mezun olduktan sonra Emre Koyuncuoğlu yönetmenliğindeki ‘Punta Atmak' adlı mask tiyatrosunda oyuncu olarak yer aldı.


Halen Paris merkezli Collectif2222 ile ve Sarı Sandalye tiyatro grubuyla çalışmaktadır.
Temmuz 2017'de Malta Kültür Sanat Fonlarının desteklediği bağımsız bir yapım olan BabelX isimli projeyle Malta'da olacaktır.
  
ikincikat-karaköy
Emekyemez Mahallesi
Demirci Fettah Çıkmazı No 2
34421, İSTANBUL
ikincikattayiz@gmail.com

Anahtar Kelimeler: halolab, ikincikat

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir