Haber

Halit Akçatepe Vefat Etti.

Halit Akçatepe Vefat Etti.

2017.03.31 00:00
| |
0
|
2492


Tedavi gördüğü özel hastanede 79 yaşında hayata veda eden sinema ve tiyatro sanatçısı Halit Akçatepe'nin vefat...

Adem Dursun'un Halit Akçetepe ile yaptığı ropörtaj: http://tiyatronline.com/halit-akcatepe-3198

 

Tedavi gördüğü özel hastanede 79 yaşında hayata veda eden sinema ve tiyatro sanatçısı Halit Akçatepe'nin vefatı, sanat dünyasını yasa boğduİstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, sanatçının vefatı dolayısıyla Twitter hesabından bir başsağlığı mesajı yayımladı.


Tedavi gördüğü özel hastanede 79 yaşında hayata veda eden sinema ve tiyatro sanatçısı Halit Akçatepe'nin vefatı, sanat dünyasını yasa boğdu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, sanatçının vefatı dolayısıyla Twitter hesabından bir başsağlığı mesajı yayımladı. Mesajda, "Türk tiyatrosunun değerli sanatçılarından Halit Akçatepe ustamızı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Ailesine ve tüm sevenlerine başsağlığı dileriz." ifadelerini kullandı.

Halit Akçatepe

Halit Akçatepe, 1938'de Üsküdar'da Sıtkı Akçatepe ve Leman Akçatepe çiftinin oğlu olarak dünyaya geldi. İlkokulu, Refik Halit Karay Mektebinde okuyan Akçatepe, ilk olarak 1943'te beş yaşındayken sinemada rol aldı. Halit Akçatepe, 7 yaşında ise İstanbul Şehir Tiyatroları Çocuk Bölümü'ne girdi.

Akçatepe, liseyi Saint Benoit Fransız Lisesinde okudu. Lise sonrasında önce Edebiyat Fakültesi, ardından Hukuk Fakültesine devam eden Akçatepe, tiyatro sevgisi dolayısıyla okulu bıraktı.

Sanatçı, profesyonel olarak ilk kez 1960'ta Oda Tiyatrosu 4'te "Sel" piyesiyle sahneye çıktı. Dostlar Tiyatrosu kadrosunda yer alan sanatçı hayatı boyunca 16 ayrı tiyatroda 43 piyeste rol aldı.

Birçok filmde de oynayan Halit Akçatepe, ilk filmlerinde figüran olarak görev alırken, daha sonraları ise duygusal komedilerde, karakter rollerini canlandırdı.

Halit Akçatepe, 1972'de rol aldığı "Tatlı Dillim" ile şöhreti yakaladı. "Yasak", "Gündoğarken", "Sev Kardeşim", "Semaya Baktım Seni Gördüm" isimli yapımlarda rol alan sanatçı, "Hababam Sınıfı"ndaki "Güdük Necmi" tiplemesiyle Türk sinemasına adını yazdırdı. Sanatçı, 1976'da "Lüküs Hayat", 1985'te ise "Şaban Pabucu Yarım" ve "Gurbetçi Şaban" filmlerinin senaryo yazarlığını yaptı.

2014'te "Karaman'ın Koyunu" adlı filmde oynayan Akçatepe, kariyeri boyunca 111 filmin yanı sıra dizi ve reklamlarda da rol aldı.

İki kez evlenen sanatçının üç çocuğu var.

 

 

Anahtar Kelimeler: halit akçatepe

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir