MAKALELER

Güzel Şeyler Bizim Tarafta - Krek Tiyatro Topluluğu

2011.04.25 00:00
| | |
2399

Sizce Nasıl?
Krek Tiyatro Topluluğu, Berkun Oya’ nın teatral anlamda yarattığı farklı sinerji ile tiyatro salonlarına alternatif soluk olmaya devam ediyor..


 

    Bu Oyunda Siz Hangi Taraftasınız?
 
    Krek Tiyatro Topluluğu, Berkun Oya’ nın teatral anlamda yarattığı farklı sinerji ile tiyatro salonlarına alternatif soluk olmaya devam ediyor. Topluluğun ürettiklerine bakarak ne denli ilginç çalışmalar yarattığını anlarız. Deneysel tiyatroyu yerinde disiplinlerle birbirine bağlamak zor uğraş. Bunu gerçekleştirirken birbiriyle ilintili bazı kavramları iç içe kullanabilir, üretmek istediğinizi başaramayabilirsiniz. Ama Krek Tiyatro söylediklerimizin aksine olumsuzlukların dışında işler gerçekleştiriyor. “Güzel Şeyler Bizim Tarafta” oyununda sinema ile tiyatroyu aynı kare içine yerleştiren Berkun Oya, hem yönetim hem de yazarlık çalışmasında başarılı bir iş çıkarmış.
 
    Oyun, bilindik sahnelerle beraber başlayan gösteri değil. Yani klasik İtalyan sahneye bakan seyirciler, sahne sırası geldiği zaman yerini alan oyuncular karşımıza çıkmıyor. İnteraktif bir çalışma ile karşı karşıyayız. Salona girerken verilen kulaklarla beraber izlenilen gösteri, sahneye yerleştirilen camla izleyiciye sinema tadında bir konuyu izleme imkanı sunmuş. Tiyatronun genel anlamda değişik sahne tekniklerine ihtiyaç duyduğu son dönemde, Krek Tiyatro’ nun bu deneysel çalışması fevkalade etkileyici olmuş. Mahkum ve ziyaretçi ortamını andıran kulaklıklar, sahnede çıtırdayan her sesi izleyicinin kulağına aktarıyor. İzleyen olayları an be an yaşayarak, konunun içinde yer alan karakter konumuna dönüşüyor.
 
    Sahnede sıradan bir evin oturma odasını görüyoruz. Kitaplar, koltuklar, dergiler dağınık haldeyken birden sahneye gelen iki sevgiliyi izliyoruz. Sıradan gündelik dille konuşan sevgililerin arasında huzursuzluk bulunuyor. Kavga edercesine birbirlerine karşı sataşmaları olayların başlangıcı sayılır. Genç çiftin tatsız, ruhsuz kavgası sürerken, birden beklemedikleri misafirler çıka geliyor. Aynı kültürel ortamda bulunmayan, yaşam şartları itibari ile hiçbir ortak özellik göstermeyen iki çiftin sıradışı karşılaşmaları sahnede inceden inceye herkese huzursuzluk veriyor.
 
    Bartu Küçükçağlayan ve Tülin Özen’ in canlandırdığı ilk çift, bulundukları dünyaya yabancı kalmış, toplumun hayat şartları dışında başka dünyada yaşayan bireyleri resmediyorlar. Her iki oyuncu çok iyi! Tülin Özen’ in başarılı oyunculuğu, Bartu Küçükçağlayan’ ın kendine özgü üslubu bu oyunda da hissediliyor. Öykü Karayel ve Ozan Çelik sahneye geldiği zaman gösterideki asıl çatışma başlıyor. Türbanlı Ayşenur ve sevgilisi Ali; evde bulunan karakterlere inanılması güç duyguları ve olayları yaşatıyorlar. Sevgi, aşk, cinsellik, yaşam şartları konu boyunca sistemli eleştiri bombardımanına tutulmuş. Ayrıca karakterler arası etkileşimde Türkiye’ nin içinde bulunduğu gerçekle yüzleşiyorsunuz. İki ayrı dünya, iki ayrı ülke! Sahnedeki oyuncular ekip ruhu ile başarıyı yakalamışlar. Karakter çözümlemeleri abartıya kaçmıyor.
 
    Oyunun şaşırtıcı cümleleri, şaşırtıcı öyküleri var. “Güzel Şeyler Bizim Tarafta” izleyene güzel olaylar sunmuyor; fakat buna karşın bir camın ardından herkese kendi hayat öyküsünü 85 dk yaşama olanağı tanıyor! Berkun Oya’ nın harikalar yarattığı sezonun en iddialı gösterisini kaçırmayın!
 

Anahtar Kelimeler: Güzel Şeyler Bizim Tarafta, Krek Tiyatro0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir