MAKALELER

Görümce

2016.12.06 00:00
| | |
1472

"Görümce" filmi Yeliz ve sevgili erkek kardeşi Ahmet’in sevimli ,tebessüm ettiren çokbildik öyküsüne tanıklık etmemizi sağlamış,...

 


KADINLARIN KORKULU RÜYASI "GÖRÜMCE" GUPSE ÖZAY SHOW OLMUŞ

 

Sevimli ve tanıdık senaryo

"Görümce" filmi Yeliz ve sevgili erkek kardeşi Ahmet’in sevimli ,tebessüm ettiren çokbildik öyküsüne tanıklık etmemizi sağlamış, hayatımızın belli bir döneminde karşılaştığımız ve sonra da hayatı paylaştığımız eşlerimizle aramıza girme ihtimali büyük  bir tehlikeye de parmak basmıştır.

 

 

Gupse Özay ,Buğra Gülsoy, Eda Ece, Zeynep Kankonde, Danilo Zanna’nın başlıca rolleri paylaştığı film de yönetmen koltuğu Kıvanç Baruönü ,senaryo Gupse Özay, müzik Ömer Özgür ve yapım için Necati Akpınar isimleri etiketlenmiştir.

Senaryo

Film de Ahmet’in kız arkadaşı Deniz’e evlenme teklif etmesi üzerine ,ablaYeliz’in dünyasının değişmesive bu uğurda her zamanki benzer tavrını alması , Ahmet –Deniz  operasyonu üzerine Yeliz tarafından  yeni çalışma  planlarının  oluşturulmaya başlanması, başarılı olmak uğruna yine  Yeliz’in her türlü şanssızlığı ötelemek ve kadın arkadaşlarından  oluşan  ekip çalışmasıyla, kıskançlık krizlerinin eylem hali olarak gördüğümüz Yeliz programının  uygulanması ve beklenmeyen Yeliz değişiminin ardından mutlu fotoğrafın gerçekleşmesi olarak  görülmüştür.  

Film de en önemli sahneler korumasız ve Yeliz planlarından çok uzak olan Deniz’in başına beklenmedik şeylerin konuçlandırılması üzerinden Ahmet’in mücadelesinde ,  Yeliz’in bitip tükenmeyen enerjisi ,Deniz’in masumiyet sınırları içinde verdiği kayıplar,tökezlenmelerle hareket, durum komiğinde absürt yaklaşımlar gözlemlenmiştir.

Filmde kahkaha seslerinin perde ,perde yükseldiğini söylemek yerine  tebessüm ve ötesi gülümsemenin yüzümüzü ancak aydınlattığı ,büyük bir enerjinin ise anlamsız gezindiği  romantik-absürt komedi türünde tanımlayabileceğimiz "Görümce" Gupse Özay  film olmuştur.

Komedi zor iş ve oyuncular

Komedinin çok ciddi ve zor bir iş olduğunu bilmemiz nedeniyle amacına ulaşmanın zorluğu da aynı doku içinde  butürü daima zorlamıştır. 

Gupse Özay (Yeliz) Erkek kardeşine(Ahmet)  düşkün bir ablanın yapması muhtemelen salt ayırıcı eylemler üzerinden,film de beklenilenin üstünde baskın kişiliğiyle tek başına bir show- performans oluşturmuştur.

Tüm bunları yaparken yukarıda bahsedilen tanıdık ve sevimli öykü, "Görümce"nin ‘’getirdiği  Yeliz yapısında  tespit edilen eksikliklerin öz de oluşturduğu ve  duygusal anlamda olumsuzluklarla da pekiştirdiği Yeliz kimliğinde,daha sonra farklı anlamlar kazandırdığı özellikler ilede asla inandırıcı olmamıştır. Bu da kardeş Ahmet’ten İtalyan sevgili Francesca ‘ya giden duygusallığın  Yeliz’in yaşam  trafiğinde kırıp dökmelerinin  ardından gelen, iyileşme sürecindeki duygusal değişimin anlamsızlığında açıkça görülmüştür.

Gupse Özay "Deliha" da başlayan başarısını bu film de maalesef devam ettirme şansını seyircisine verememiştir. Kendineözgü   tarzın da bir önceki film de oluşturduğu yoğunluğun , "Görümce" de benzeşmesi hatta kötü tekrarı,  komiği karşılaması anlamında Özay için yıpratıcı olabileceği  anlamında da  seyirciyi düşündürmüş hatta fazlaca  yormuştur.

Kimseye nefes aldırmamış

Buğra Gülsoy Kardeş Ahmet rolüyle bu filmde karşımıza çıkmış, Buğra Gülsoy’un  oyunculuktaki başarılı performansı hem Gupse Özay hem de Eda Ece ile oynadığı ikili sahnelerde biraz seyirciye nefes aldırmıştır. Sakin ,dengeli beden dili  ve  mimiklerin de abartısız  ama komiğin ortaya çıkmasını sağlayan doğallığına rağmen ,oyuncu Buğra Gülsoy’u bile bu abartı ortamı kötü etkilemiştir. 

Eda Ece gelin adayı Deniz olarak sakin,iyi niyetli,fark edemediklerinin kurbanı ve Yeliz’in tek hedefi olarak eylem planında yerini almıştır. İşi ve sevgilisiyle mutluluğu bulmuşolan Deniz ‘i, Yeliz’in yok edici şaşası ,Ahmet’in yanında oluşturduğu güzel kompozisyona rağmen  başarısında  olumsuzu getirmiştir.

Zeynep Kankonde ,ÖzlemTokaslan ,İnci Pars  ‘ın  filmdeki başarısı, gerçekten filmin türünde ve  tamamlayıcı başarısında olmazsa, olmaz anlamında etkili kadınlar olarak onlar da Yeliz Show kurbanı olmaktan kurtulma şansları olamayan kadınlar  olmuşlardır.

Alkışlar "Feriştah" ve Demet Akbağ için!

Makyaj ,kostum ve gerçekten usta oyunculuğuyla "Feriştah" rolünde Demet Akbağ’a tüm alkışlarımız gönderilmiştir. 

DaniloZanna ,Ayşegül İşsever, Ayberk Atilla ve Anıl Tetik ile film de  tüm emeği geçen herkese teşekkürlerimizi iletmek de ayrıca isteğimiz olmuştur.

Seyirciye mesajım var!

Gupse Özay ve "Deliha" başarısından çok uzak bir film olan "Görümce" için telaş etmeyiniz ve sıcacık evinizde sevdiğiniz bir diziyi seyretmeye devam ediniz!

Füsun AkmenBalkaya
O2.12.2016/ Nişantaşı City’s - İst.

Anahtar Kelimeler: görümce0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir