MAKALELER

Göksultan Abdülhamit Han - Ergüvan Yapım

2016.03.28 00:00
| | |
1317

Sizce Nasıl?
Edebiyat ve Tiyatro duayeni Üstün İnanç’ın yazıp yönettiği “Göksultan Abdulhamit” oyunu Fatih Kültür merkezinde galasını yaptı.

 

ERGUVAN KÜLTÜR SANAT’IN GÖKSULTAN ABDÜLHAMİT OYUNU İNCELEME VE ELEŞTİRİSİ
 

 Edebiyat ve Tiyatro duayeni Üstün İnanç’ın yazıp yönettiği “Göksultan Abdulhamit” oyunu Fatih Kültür merkezinde galasını yaptı. Büyük bir çevrenin merakla beklediği oyun, seyircilerle buluştu. Geniş çevrenin merakının sebebi ise çok başarılı bir roman ve tiyatro yazarı olmasının yanı sıra daha önce Necip Fazıl Kısakürek’in yazmış olduğu “Ulu Hakan Abdulhamit” oyununu sahnelediğinde yaşamış olduğu utanç verici hadisedir. Türkiye karanlık dönemlerini yaşadığı o dönemde Ankara’da tanklar yürümüş, mecliste soruşturma açılmış, sanat sansürlenmiştir. Meclis bir tiyatro oyununa müdahale etmiştir. Hiçbir aydın ve tiyatro adamı bu duruma ses çıkartmamıştır. Üstün İnanç ise 79 yaşında olmasına rağmen bu oyunu kendisi kaleme alıp sahnede seyirci ile buluşturdu. Böylece tarihten bir insanlık ayıbı, tiyatro ve sanat adına, ülke adına bir kara leke daha temizlenmiş oldu. Bir daha sanatın sansürlenmediği günler dileyerek incelememize başlamış oluyoruz.

19.YY’DA YAŞIYORMUŞ HİSSİNE KAPILMAMIZA SEBEP OLAN: OYUN ATMOSFERİ
    
Oyunda ilk göze çarpan iyi kurulmuş oyun atmosferidir. İzleyenin kendisini 19. Yy da yaşıyormuş hissine kapılmasına sebep oluyor. Oyuncuların benzetmeci üslup tercihleri ile bu atmosfer, tamamen kurulmuş hale geliyor. Üstün İnanç’ın bu içindeki istek ve azim yine bütün oyuncuların yüzünden okunabiliyordu. Oyun sonunda yüzlerinde ki o mağrur tebessümden anlaşılabiliyordu. Büyük bir uğraş emek verildiği her sahnede ayrı ayrı gözlemlenebiliyordu. Oyun atmosferi tamamen o dönemi tam anlamıyla yaşatıyordu.

GERÇEK TARİH: OSMANLICA, TÜRKÇE BİRÇOK KAYNAKTAN SENTEZLENMİŞTİ
    
Bütün akademisyenlerin söylediği bir söz vardır. Tek kitaptan sentez bilgiye ulaşılamaz. Tek kaynak ya tez ya da antitez olabilir. Ama çok kaynaktan bir sentez elde edilebilir. Oyunu izleyenlerin çoğunda oyun çıkışı duyulan ortak söz vardı. Birçok doğru bilinen yanlışlar bu oyunda anlatılmıştı. Bir nevi tarihe ışık tutulmuştu. Bu metini sağlam ve etkileyici kılan unsurda buydu. İnsanların bildiği ama söylemeye kelime bulamadığı şeyleri yazar, yüksek ifade gücü, araştırma ve eylemlerle ortaya çıkartmıştı. Buda izleyenlerin tiratlar ve bazı monologlarda dahi sıkılmayacağı bir durumu oluşturdu. Metin izleyen herkes tarafından çok beğenildi. Yazarın daha önceki eserleri de göz önünde bulundurulduğunda sonuç pekte şaşırtıcı olmadı.

TEKNİĞİN İMKÂNLARI: OYUNUN SEYİRLİK HAZZINI ZİRVEYE TAŞIDI
    
Oyunda yerli yerinde kullanılan sis makinası gibi bazı efektler, bazı anları oluşturmak için gayet başarılı oldu. Bunun yanı sıra yine projeksiyonla bazı anları gerçek kılabilmek dekoru destekleyebilmek adına yapılan akıllıca reji uygulamaları oyunun seyirlik hazzını zirveye taşıdı. Kostüm, dekor ve müzikler tüm izleyenler tarafından tam not aldı. Oyunun tamamlayan en büyük etken oldular. Bütün teknik imkanlar yerli yerinde kullanılmıştı. Yani sis makinası, ya da projeksiyon kullanmak için kullanılmamıştı. Bu sebep ile izleyici kullanılan cihazları sorgulamak aklına bile gelmedi. Yani oyunun içinden bir parça gibiydi. 
 
II. ABDULHAMİT: BİR AKRETİPTİR. 
    
II. Sultan Abdülhamit bir arketiptir. Onun o yapıcı, naif, vefalı mizacına karşılık başına gelen bazı ihanetler, çevresindeki insanlar, onun onlara karşı sergilediği davranış onu bambaşka bir insan kılmıştır. Tarihte bir sembol haline gelmesine sebep olmuştur. Bu durumlar yine Abdulhamit’î canlandıran oyuncu arkadaşta ve diğerlerinde tamamen görülüyordu. Bütün oyuncular rolüne uzun uğraşlar ve emekler vererek çok çalıştığı sahnede anlaşılıyordu. Sultan Abdulhamit’in tarih sahnesinde yaşadığı anlar bir asır sonrasında gerçek anlamda var edilebilinmişti. Sultan’ın akretip olma durumu tamamen verilmişti. 

Yasin ÇETİN
karagozseymen@gmail.com

Anahtar Kelimeler: göksultan abdülhamit, ergüvan yapım0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir