Haber

GalataPerform özel bir proje için Maxim Gorki Tiyatrosu'nda

GalataPerform özel bir proje için Maxim Gorki Tiyatrosu'nda

2017.01.07 00:00
| |
0
|
2534


Berlin'deki Maxim Gorki Tiyatro'sunun her yılın ilk günlerinde düzenlediği özel projelerden biri bu sene GalataPerform'un da katılımıyla

Berlin'deki Maxim Gorki Tiyatro'sunun her yılın ilk günlerinde düzenlediği özel projelerden biri bu sene GalataPerform'un da katılımıyla GalataPerform'un kurucuları arasında yer aldığı "Undernational Affairs (Uluslaraltı İlişkiler)" çatısı altında gerçekleştiriliyor.

Bu özel projenin  adı  "Theatre ist Endlich ist Theater (Tiyatro Sonsuzdur Tiyatro)". 


2016 yazında kurulan "Undernational Affairs"  Avrupa'daki hızla yükselen aşırı sağ kanada, muhazakarlığa, yeni milliyetçiliğe ve ırkçılığa karşı mücadele eden  küçük ve orta ölçekli tiyatroların kurduğu uluslararası bir ağ. Undernational Affairs'in kurucu ortakları arasında Studio Я (Berlin), Experimental stage / -1 (Atina),

GalataPerform (İstanbul), Theatre of Displaced People (Kiev), Red House Centre for Culture and Debate (Sofya), Theater Neumarkt (Zürih) ve Teatru Spălătorie (Kişinev) bulunuyor.

Türkiye'den GalataPerform adına Yeşim Özsoy ve Ayşıl Akşehirli'nin katıldığı "Theater ist Endlich ist Theater" projesinde altı kurucu kurumu temsilen altı ülkeden altı yazar ve altı yönetmen katılıyor.

Farklı ülkelerden gelen katılımcıların birbirleriyle eşleşeceği projede yirmi dört saat içerisinde kısa oyunlar üretilecek.

Yazarların sekiz saat içerisinde yazdıkları oyunları, yönetmenler sekiz saat içerisinde yönetecekler.

Ev sahibi Maxim Gorki Tiyatrosu'nun oyuncularının oynayacağı bu oyunlarda tüm yaratım süreci yirmi dört saatle sınırlı. Undernational Affairs bu zor zamanlarda uluslarası  bir noktada tiyatroyla direnmek ve bir araya gelmenin imkanlarını araştırıyor.

Anahtar Kelimeler: Maxim Gorki Tiyatrosu, galata perform, GalataPerform

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir