MAKALELER

Eleni ve Roos - Tiyatro Rast

2005.04.17 00:00
| | |
1707

Sizce Nasıl?
Tiyatro Rast, Şaban Ol’ un Hollanda’da yürüttüğü tiyatro çalışmaları ile Türkiye’ye dek uzanan bir serüvene sahip...

 
 
Tiyatro Rast, Şaban Ol’ un Hollanda’da yürüttüğü tiyatro çalışmaları ile Türkiye’ye dek uzanan bir serüvene sahip. Amsterdam’da sahneye konulan eserler İstanbul’a taşınarak tiyatro severlere Avrupa tiyatrosu adına önemli oyunlar gösteriliyor. Eleni ve Roos (Eleni ve Gül) bu oyunlardan bir tanesi. Daha önce Kuzey Işığı adlı oyunla adından söz ettiren grup, yeni oyununda 6-7 eylül 1955 yılındaki Rumlara yönelik işlenilen insanlık suçunu sahnelere aktarıyor. 
 
Oyunda, İstanbul’un tarihi bir semtinde oturan, sıkı bir dost olan eski varyete sanatçısı Eleni ve Roos (Eleni ve Gül) değişen toplum şartları karşısında evlerini satmaya zorlanırlar. Kendi yarattıkları dünyalarında geçmişlerine özlem duyarak yaşayan iki sanatçı için İstanbul koşulları git gide zorlaşmaktadır. 1955 yılındaki Rumlara karşı yapılan saldırılar ve yağmalama olayları karşısında sevdiği erkek için kalan Eleni, Yunanistan’daki ailesinden kopuk bir hayat içindedir. Roos ise oturdukları izbe evden, geçmişini de yıkarak, kurutulup yenisini yaptırmanın hayali içindedir. 
 
Oyunda, kadınların birbirleri arası diyalogları ön plana çıkıyor. Hayal tasvirlerinin süslediği fonda gösterilen danslar, müzikler Eleni ve Roos için geçmişin her an onlarla beraber olduğunun kanıtı. Ayrıca seks, aşk ve birliktelik üzerine edilen sohbetler rahatlama mekanizması olarak devreye giriyor. Oyunun melankolik havasını sahneye çokça yansıtmayan yönetmen Şaban Ol, Selim Doğru’ nun ustaca hazırlanmış müziklerini oyunun içine doğru yerleştirmiş. 1950’li yıllardaki kanto, tango ve rembetiko müzikleri oyunun duygusal boşluklarını tamamlıyor. 
 
6-7 Eylül lekesi ile yaşamak 
 
Oyunun önemli bir noktasını oluşturan 6-7 Eylül 1955 olaylarını tarihsel bilgi verme adına uzun uzadıya burada anlatmaya gerek yok. Mustafa Kemal’in Selanik’te doğduğu eve bomba atılması (!) haberinin ardından patlak veren olaylarda, binlerce masum Rum, Yahudi ve Ermeni hunharca öldürüldü; zorla başka ülkelere göç ettirildi. Dünya tarihinin Hitler’den sonra gördüğü bu en kanlı saldırı Türkiye tarihinin kara bir lekesi olarak öylece durmaktadır. Eleni ve Roos oyunda faşist ulusalcı yapının hışmına uğrayan iki karakterin dram dolu yaşam öyküleri izleyenleri derin bir hüznün içine çekiyor. 
 
Palulette Smit ile Manoushka Zeegelaar Breeveld karakter analizleri ile seyircileri büyülüyorlar. Palulette Smit, sevdiği insan uğruna ölmeyi göze alan, ailesinden ayrı bir hayat süren Eleni’nin duygu yoğunluğunu abartmadan oynuyor. Geçmişe duyulan özlem, şarkıların tınıları Smit’in iç hesaplaşmadaki başarısını seyircilere gösteriyor. Breeveld, Roos’un yeniliklere açık yüzünü güzel analiz etmiş. Değişimden yana tavır koyan karakterinin anlatmak istedikleri sahnenin her karesinde hissettiriyor. 
 
Eleni ve Roos, çok uluslu bir ülkeye duyulan özlemin sahneye yansımış hali. Sahnelerde yakın tarihle hesaplaşmaların yer alması ülke demokrasisi adına çok önemli. Oyun Türkiye turnesinden sonra Hollanda’da seyircileriyle buluşuyor. İlerleyen zamanlarda tekrar sahnelerimizde olacak… 

Anahtar Kelimeler: Tiyatro Rast, Eleni ve Roos, eleni ve gül, şaban ol0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir