MAKALELER

Eksik - Tiyatro Hal

2008.03.25 00:00
| | |
1501

Sizce Nasıl?
Ülkenin politik gündemiyle yoğrulmuş, biraz da psikoljik çatışmaları irdeleyen “Eksik” isimli oyunları Beyoğlu’nda...

İstanbul’da tiyatrolar yeni oyunlarla perdelerini açarken, bu sezon ilk kez seyirci karşısına geçen gruplar da azımsanmayacak düzeyde… Tiyatro Hal yeni kurulan genç gruplardan bir tanesi. Ülkenin politik gündemiyle yoğrulmuş, biraz da psikoljik çatışmaları irdeleyen “Eksik” isimli oyunları Beyoğlu’nda Oyuncular Kahvesi’nde izleyenlerle buluşuyor. Birbirinden yetenekli genç oyuncuların çalışmaları önemli; fakat eksikleri de yok değil. 


    "Eksik” içinden geçtiğimiz çatışmalı politik gündemde yaşama başka noktalardan bakmaya özen gösteren bir gösteri. Toplum içinde aykırı davranışları içinde barındıran insanlar tanımlanırken oyun içinde gündemimizi oluşturan bürokratları da görüyoruz. Rant çatışmaları ile bir takım soygunlar yapanlarla sıradan vatandaşlar yan yana getirilerek; hayata, politikaya yabancılaşan yığınlar aynı karede sistematik bir eleştiri çemberine sokuluyor. Rize’de insanların kullandığı üst geçitten minibüsü ile geçmek isteyen ruh hastası bir adamla, adrenalin yaşamak uğruna demir yolunda trenlerin altına yatan bir insan aynı karede izleyenlere sunuluyor. Bunların yanında toplumsal çıkmaz içinde ülkeyi yöneten iktidarların para hırsları da oluşturulan çember içinde harmanlanıyor. 
 

   Oyunla ilgili ciddi kuşkularımla beraber, gazete sayfalarından yapılan derlemelerin oyuna pek bir renk kattığı da ortada. Fakat salt gazete kültürü ile “realist” bir anlayış ortaya koymak, alıntılanmış bir tiyatro mantığını ortaya çıkarır. Her duyduğumuzu olduğu gibi sahneye yansıtmak güzel düşünce, fakat anlatının altında bir felsefe olmaz ise o zaman ciddi bir sıkıntı baş gösterir. Oyun başı sonu belli olmayan bir anlayışla sahneye uyarlanmış. Sahnede köşede düşünceler içinde yoğrulan yazar olayları yazarken, neyi neden yazdığını bilmiyor. Kafasında onca düşünce savrulurken, her hangi bir ideolojisi olmadan paldır küldür ilginç gazete haberleri yazarın kaleminden çıkıveriyor. 
 
   Öncelikle politika neden eleştirilir? Oyunun yazarı Özer Arslan’ın bunu kendisine sorması gerekli. Bir Başbakan ya da Bakan eleştirilirken ortaya bir sonuçta koymak lazım. Tamam bu davranış yanlış, peki bu yanlışı düzeltmek adına bizler neler yapabiliriz? Kuru bir eleştiri ile insanları eğlendirmek yerine daha sert bir anlayışla neler yapılabileceğini sahnede göstermek gerekli. 

    Oyunla ilgili olumlu eleştiriler de var tabiki. Oyuncuların heyecanları, yetenekleri ve hızla ilerleyen konuda düşmeyen tempoları “Eksik” adlı gösteriyi seyrine doyulmaz bir hale dönüştürüyor. 
 
   İncinur Daşdemir yeni bir yetenek. Oyun içindeki yazarın çatışmalı ruh halini yerinde tepkilerle oynuyor. Ses tonunu ve mimiklerini çok iyi kullanıyor. Özellikle de kendi yarattığı karakterlerle kavgası pek keyif veriyor insana. Güney Zeki Göker anlatının içinde olaylara renk katıyor. Sekan ALTINTAŞ da keşfettiğim önemli bir isim. İsmini açıklamak istemeyen gencin psikolojik yapısını iyi analiz etmiş. Müthiş bir oyuncu. Bu isme dikkat etmek gerekli. İlerleyen yıllarda daha iyi olacağı kesin. Yunus Emre Yıldırımer, Ferrari’ye binen malum bakanı başarılı sahneye aktarmış. Emre Yetim de gemicik ticareti yapan baş’ımızı sahneliyor. Ama o’nun ve Yıldırımer’in olduğu bölümler politik eleştirinin dışına çıkılamadığı için eksik kalıyor. Eleştirinin altı dolmuyor. Özer Arslan ve Mustafa Gültekin çok başarılılar. Her iki oyuncu da sahnede kendisini hissettiriyor. 


    Tiyatro Hal, yeni kurulan ve başarılı da bir grup. Politik bakış açılarına daha olgun bir farkındalık kattıkları zaman daha da iyi olacaklar. Oyunla ilgili şunu da belirtmek istiyorum. Tiyatro Kahve’de ağzına kadar dolmuş bir seyirci potansiyelini yakalayan grup, genç yetenekleri ile tiyatro severleri etkilemiş gözüküyor. 

Anahtar Kelimeler: tiyatro hal, eksik0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir