MAKALELER

Ekmek Parası - Tiyatro Oyunbaz

2011.12.16 00:00
| | |
3336

Alman yazar Gesine Danckwart tarafından yazılan, Tiyatro Oyunbaz’ ın geçtiğimiz sezonun ortalarında sahnelere aktardığı ‘Ekmek Parası’ adlı oyun,...

Oyunbaz Kapitalizme Saldırıyor!
 

Alman yazar Gesine Danckwart tarafından yazılan, Tiyatro Oyunbaz’ ın geçtiğimiz sezonun ortalarında sahnelere aktardığı ‘Ekmek Parası’ adlı oyun, dikkatleri çeken kadrosuyla gösterimlerini sürdürüyor. Tiyatronun popülerizm içinde erimemesi adına birbirinden önemli yapıtları seyircisine sunan topluluk, çağdaş Alman tiyatrosunun önemli bir yazarının oyunuyla insanları durdukları noktada düşündürüyor.


 
‘Ekmek Parası’ konusu itibariyle alışıla gelmiş bir metin değil. Beş ayrı kafadan çıkan farklı sesler ışığında, aynı döngü içinde eriyip giden insanları izliyoruz. Kapitalizmin vahşi yüzünü sadece uyku zamanı görmeyen bu yüzler, uyandıkları andan itibaren içerisinde bulundukları hayatın getirdikleriyle tam anlamıyla bir kabusa yolculuk yapıyorlar. ‘İşsiz, stajyer, garson, iş kadını, yönetici adayı’ karakterleri tanımlayan ifadeler. Hepsinin içlerinde yaşadıklarına bakacak olursak, kimsenin bulunduğu noktada mutlu olmadığını anlarız. Karakterlerin yaşama baktıkları penecerede beklentiler göze çarpıyor. Fakat bir türlü gerçekleşmeyen beklentiler içinde hayat akıp gidiyor. Yatakta gözlerini açtıkları ve kapadıkları nokta değişmeksizin kendisini tekrar ederken, aslında herşey bir rutinin içinde, sistem beş karakteri acımasızca istediği noktaya doğru sürüklüyor. Kaçacak yer bırakmasızın!... 

Tiyatro Oyunbaz, yaşadığımız çağa uygun, şaşırtıcı bir oyunu sahneye aktararak güzel bir iş gerçekleştirmiş. Oyunu yöneten Güray Dinçol, beş ayrı sesin ortak noktası olan kapitalist sistem eleştirisini konunun içine yerinde vurgularla yerleştirmiş. Evet her kafadan ayrı bir ses çıkıyormuş gibi geliyor, ama kapital sistem içinde, yaşamlarının her alanında bedenlerini ruhlarını sisteme teslim eden karakterlerin çığlığını duyuyoruz. Yönetmenin bize anlatmak istedikleri var. Gösteri boyunca Güray Dinçol’ un kaygısına ortak oluyoruz. Sahne bölümlemeleri, hızlı akıp giden öykü, seyircilerin konunun içinde saklı tutulması, oyuncuların önemli yerlere yaptığı vurgu ‘Ekmek Parası’ nı izlenir kılan önemli ayrıntılar.
 
Sahnede Başarılı İsimler! 

Evrim Şahintürk, M.Özgür Bahçeci, Mustafa Çiçek, Pınar Akkuzu, Sena Taşkapılıoğlu Kornhauser oyunu yüksek tempoda bizlere aktaran başarılı isimler. Pınar Akkuzu’ nun oynadığı role göre biraz daha alttan alan, patlamaya hazır bir kişilik olması fena olmaz. Mustafa Çiçek ile Özgür Bahçeci grup temposu içinde çok iyiler. Birisi işsiz diğeri üst yönetici olmak isteyen iki ayrı karakter zıtlık yaratarak konunun asıl anlatmak istediğini seyirciye hissettiriyor. Sena Taşkapılıoğlu Kornhauser insanlara hizmet ederken emek-para çatışmasını yerinde tepkilerle gösteriyor. Evrim Şahintürk oyunu baştan sona temposuyla, vurgularıyla, güzelliğiyle sürüklemiş. Çatışmalar, inişler-çıkışlar o’nun olduğu bölümlerde iyice belirginleşiyor. Gösteriyi özümsemiş bir ekiple karşı karşıyayız. 

Tiyatro Oyunbaz’ ın ‘Ekmek Parası’ içinde yaşadığımız kapital sisteme öyl
esine güzel saldırıyor ki, beş ayrı kafadan çıkan sesler bir anda kendi yaşamımızı gözlerimizin önüne getiriyor. Tek perdelik etkiliyeci oyunu kaçırmayın. 

Oyun, 22-29 Aralık Perşembe 20:30 -Beyoğlu Terminal Sahnesi’nde
(İstiklal cad. no:112 kat:4 Galatasaray meydanı)

Yaşam Kaya / yasam.kaya@gmail.com

Anahtar Kelimeler: Tiyatro Oyunbaz, Ekmek Parası0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir