Dramaturgi: Martı

MARTI

Oyun Adı: Martı
Orijinal Adı: Çayka

Oyun Hakkında

Sahnelendi mi? Evet
Oyun Türü Dram
Yazar: Anton Çehov
Çeviren: Behçet Necatigil
Yazım Yılı: 1895
Kişi Sayısı: E:8 K:5 Ç:0
Koro: 0

|
0
|
8747

Sizce Nasıl?
Konusu

(…) Bir martıyım ben. Yo, hayır, hayır... Hatırlıyor musunuz, bir martı vurmuştunuz? Rastlantı sonucu bir adam geliyor, yapacağı bir şey olmadığı için can sıkıntısından öldürüyor onu... Küçük bir öykünün konusu olabilir bu...

Ama bu öyle değil... (Alnını ovuşturur.) Neler söylüyorum ben?.. Sahneden söz ediyorum. Artık değiştim ben... Şimdi gerçek bir aktrisim. Haz duyuyorum sahnede olmaktan. Heyecanla, kendimden geçerek oynuyorum ve harika buluyorum kendimi. Şimdi burada olduğum sürece hep yürüyorum, durmadan yürüyorum ve ruhsal yönden günden güne nasıl güçlendiğimi hissediyorum...

Şimdi biliyorum Konstantin, anlıyorum, bizim işimizde ?oynuyor olsak da, yazıyor olsak da? önemli olan ün, parlaklık, hayalini kurduğumuz şeyler değil, sabretmeyi bilmektir. Kaderine razı ol ve inan... İnanıyorum ben, artık acı duymuyorum, görevimi düşündükçe yaşamdan korkmuyorum.Yazar Hakkında

Rus tiyatro yazarı ve modern kısa öykülerin kurucularındandır. 19. yüzyıl Rus eleştiri gerçekçi tiyatrosunun en önde gelen temsilcilseri arasında yer alır. Büyükbabası serf olan Çehov, çocukken babasının dükkanında çalıştı.

1871'de dükkan batınca ailesi evlerini satıp Moskova'ya gitti. 1879'da kendisi de Moskova'ya giderek, üniversitede tıp öğrenimi gördü. Erkek kardeşinin de desteğiyle para kazanmak için gülmece dergilerine kısa yazılar göndermeye başladı. Moskova ve Petersburg gülmece dergilerinde yüzlerce fıkra, öykü, öyküsel yazı, nükte, dramatik taslaklar yayımladı. 1883-86 yıllarında Oskolsi (Alıntılar) dergisinde 300'den çok yazısı çıktı.

1886'dan sonra yazıları, dostluk kurduğu yayımcı Suvorin tarafından Novoye Vremya (Yeni çağ) dergisinde yayımlandı. Oyun yazmaya yöneldi, başarısızlığa uğraması üzerine yine hikaye yazmaya devam etti.


Çeviren Hakkında

Behçet Necatigil, 16 Nisan 1916 yılında doğmuştur. Annesi Bedriye Hanım, babası ise Necati Bey’dir. Eğitimine büyük önem veren şair, aynı zamanda değerli şair ve yazarlar yetiştirmiştir. Kabataş Erkek Lisesi’ni birincilikle bitiren yazar daha sonra mezun olduğu bu okulda öğretmenlik yapmıştır. Şair, henüz bir lise öğrencisiyken yazmaya başlamıştır. Lise çağlarında yazdığı bir şiir o zamanın gazetesi Varlık Gazetesi’nde yayınlanmıştır. İşte şairin şiirlerinin tanınmasının ardından edebiyat dünyasına hızlıca giriş yapmıştır. Genellikle şiirlerinde aşk, aile, hastalık, bunalım, ölüm ve yalnızlık konularını işlemiştir.

Edebi Kişiliği Ve Sanat Anlayışı

Uysal bir kişiliği olan şairin hayatı ev ve iş arasında geçmiştir. Edebiyata ve şiirlere büyük önem veren şair edebiyat dünyasına birçok şair ve yazarda katmıştır. Kendini sürekli geliştirip olgunlaşan şair felsefe ile şiiri birleştirerek edebiyata farklı bir soluk getirmiştir. Şair şiirlerinde aynı zamanda hem batı hem de doğu kültürünü bir araya getirip oldukça kaliteli şiirlere hayat vermiştir. Edebiyat dünyasının önemli yazarlarından biri olan Behçet Necatigil ayrıca “Kelebeğin Rüyası” adlı filmde de konu olmuştur. Behçet Necatigil 13 Aralık 1979 yılında vefat etmiştir.
Yorum

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir