Haber

Devlet Tiyatrosunda Ekim ayındaki yeni oyunlar

Devlet Tiyatrosunda Ekim ayındaki yeni oyunlar

2016.10.16 00:00
| |
0
|
2846

Sizce Nasıl?

2016-17 sezonunda tüm bölgelerde Devlet Tiyatrosu 17 yeni oyun ile başlangıç yaptı

 

 

Ankara Devlet Tiyatrosu


RUMUZ GONCAGÜL  

Yazan : OKTAY ARAYICI  
Yöneten : İSMET NUMANOĞLU

İnsaf Hanım, evlenme çağına gelmiş kızı Gülsün’e gazetede yayınlanan gönül postası aracılığıyla koca aramaktadır.  Bu arayış, yoksulluktan kurtulma mücadelesidir aynı zamanda.  Anne-kızın göremediği aşkın aslında çok yakınlarında olduğudur. Peki ya yoksulluk, uzakta kalacak mıdır onlar için? Şarkılı, danslı, eğlenceli bir kısmet bulma hikayesi…


FELATUN BEY İLE RAKIM EFENDİ


 2 perde  2 saat 45 dakika
Yazan : AHMET MİTHAT EFENDİ 
Oyunlaştıran : TÜREL EZİCİ 
Yöneten : LEVENT SUNER

Garb ile Şark arasında sıkışmış bir sarkaç gibi  bir o yana bir bu yana sallanıp duran halka, söyleyecek çok sözümüz vardı elbet… Evet, bizde olan bizim kalsın, bozulmasın istedik. Zıtlar arasında hep hakikati aradık.

Osmanlı Tanzimat Dönemi İstanbulundaki Doğu ile Batıı çatışmasından doğan “yanlış Batılılaşma”, medeniyet buhranı Felatun Bey ve Rakım Efendide hayat buldu. Buldu ki doğru yanlış ayrılsın… Fena mı ettik?

O zaman başlasın, Hayal-Haneyi Osmani Kumpanyasındaki bu oyun…


SACİDE 
2 perde  2 saat
Yazan : ÜLKER KÖKSAL 
Yöneten : PERVİN ÜNALP

Sacide; 40’lı yaşlarda, abisinin evinin bir odasında yaşayan bekar bir terzidir. “Evde kalmış” yaftası yapıştırılan Sacide; evlenirse, bir yuvası olursa çok mutlu olacağına inanmıştır. Abisinin baskısından bunalan Sacide, gazete ilanıyla eş arar.

Mutlu günler gelecek mi Sacide için? Hayalleri gerçekleşecek mi? Hayatı değişecek mi?


YA DEVLET BAŞA YA KUZGUN LEŞE

2 perde 
Yazan : ORHAN ASENA 
Rejisör : A. SİNAN PEKİNTON

Kanuni Sultan Süleyman’ın iki oğlu/şehzadeleri ve Osmanlı töresi arasına sıkışan dramatik öyküsü Bir yanda atak, güçlü, töreye, geçmişe karşı duran bu uğurda yanmaya, kendi trajedisini yaşamaya hazır şehzade Beyazıt; diğer yanda sakin ve sabırla beklemesini bilen, Sarı Selim.
Bu iki güzide şehzadenin aralarında başlayan iktidar/taht yarışı ve yine bunların arasında kalan, sıkışan, acı çeken; anneleri Hürrem Sultan.
Ancak her şeyi belirleyen: Kim ne yönde adım atsa, bunun diğerinin yok olması anlamına geldiği, Osmanlıyı var eden, geleceğe taşıyan mutlak egemenlik anlayışı.
Öte taraftan tüm bunları dışarıdan şekillendirmeye çalışan, saray içinde entrikalar…


İstanbul  Devlet Tiyatrosu

HUZUR 

 

1 perde  1 saat 20 dakika
Yazan : A. HAMDİ TANPINAR 
Oyunlaştıran : Y. KENAN IŞIK 
Yöneten : M. NURULLAH TUNCER

 

İkinci dünya savaşının çıkmasına saatler kala Mümtaz, hasta yatağında yatmakta olan kuzeni İhsan’ın ilaçlarını yaptırmak üzere dışarı çıkar. İlaçların hazırlanmasını beklerken girdiği eskici dükkanında geçirdiği son bir senenin olayları, bu olaylara etki eden tüm kişiler, hayatını şekillendiren her şey zihninde yeniden, aynı şiddetle canlanır. Sevdiği kadın Nuran, intiharıyla Nuran’la ilişkilerinin bitmesini fitilini ateşleyen Suat, ailesini kaybettikten sonra kendisini himayesine alan, amcaoğlu İhsan ve eşi Macide, eski musiki, edebiyat, İstanbul… Mümtaz düşle gerçek arasında gidip gelirken aşkı, hayatı ve ölümü yeniden sorgulamaya başlar. Yanı başındaki savaş tehdidi altında, çağının aydını olarak Mümtaz, bir yandan bireysel sıkıntılarıyla toplumsal sorumluluklarının arasında sıkışmıştır huzur, Mümtaz’ın huzuru arama hikayesidir.


 


İzmir Devlet Tiyatrosu

OYUNLARLA YAŞAYANLAR 


2 perde  2 saat
Yazan : OĞUZ ATAY 
Yöneten : MURAT SARI

10 yaş ve üzeri seyircilerimizin izlemesi tavsiye edilir.

Renkli yaşantısını sürdürmekle, ortamın isteklerini karşılamak arasında boğulup kalmış emekli tarih öğretmeni Coşkun ve ailesi çevresinde gelişen oyun; bir tarafta hamasi bir tarih, bir yanda güncel gerçekler, bir yanda sanat ve bir yandan da geçim sıkıntısıyla süren bir hayatı  konu alıyor.
 
GÖLGE USTASI 


1 perde  1 saat
Yazan : YEŞİM DORMAN - YILDIRIM TÜRKER 
Yöneten : LEVENT NİŞ

16 yaş ve üzeri seyircilerimizin izlemesi tavsiye edilir.


Geçmişe gömülen bir sır, birbirlerine ve o sisli geçmişe tutsak bir aile, onlara geleceğin kapılarını aralamak, umut aşılamak isteyen bir yabancı. Yolları kesiştiğinde yabancının araladığı kapıdan geçebilecekler mi? Yoksa, kendilerini hapsettikleri ışıksız evlerde birer gölge olarak kalmaya devam mı edecekler?


Bursa Devlet Tiyatrosu

İSTANBUL EFENDİSİ 


2 perde  2 saat 15 dakika
Yazan : MUSAHİPZADE CELAL 
Yöneten : BAKİ ERDİ MAMİKOĞLU

Bütün esnafları kulağından mıhlayan, ipe dizen, falakaya yıkan, Müneccimbaşızade İstanbul Kadısı Savleti Efendi tespih niyetiyle evlendiremediği kızı Esma’yı, kader kısmet niyetiyle bir ere vermeye karar verir. Çengi Afet, bu noktada kadere ufak bir müdahalede bulunacaktır…


Adana Devlet Tiyatrosu

BU DA GEÇER YAHU 


2 perde  2 saat 5 dakika
Yazan : UĞUR SAATÇİ 
Yöneten : BARIŞ ERDENK


İşgal yıllarının İstanbul'unda hiç ummadığı bir şekilde işgal orduları kumandanı Amiral Colthart'ın emir subayı olmak zorunda kalan Yüzbaşı Süha... Çıkardıkları mizah dergisinde Amiral' in kafasını balkabağı olarak çizdikleri için gazeteleri kapatılan Süha'nın kardeşi Kemal ve onun arkadaşı Falih... Süha Milli Mücadele'nin, Kemal ve Falih de gazetelerinin derdindeyken Amiral'in yeğeninin aniden İstanbul'a gelişi... Birbiriyle kesişen planlar ve karışan durumlar... Anadolu savaş acısıyla yanarken, İstanbul'da işgalcilerle mücadele eden bir avuç insan... "Bu da Geçer ya Hu" işgal acısı çeken İstanbul'un, her ne pahasına olursa olsun mücadele eden insanlarını anlatıyor… Savaşın tozu dumanı, işgalin hüznü içinde gülümseten bir kesit sunuyor….


Trabzon Devlet Tiyatrosu

GÜRÜLTÜLÜ PATIRTILI BİR HİKAYE 


1 perde  1 saat 15 dakika
Yazan : SAVAŞ DİNÇEL 
Yöneten : UĞUR KELEŞ

13 yaş ve üzeri seyircilerimizin izlemesi tavsiye edilir.

Shakespeare'in yazar kimliğine bir eleştiride eskiden aktör olan şimdilerde ise bir Shakespeare müzesinde bekçilik yapan kahramanımız tarafından gelir.
Ancak müzeye gelen bir kadın, kahramanımızla bir mücadeleye girecek mahkemeler kuracaktır.
Shakespeare bunca oyunu yazmış mıdır?
Bekçi haklı mıdır?
Davayı kim kazanacaktır?
Gürültülü Patırtılı Bir Hikaye tiyatronun büyük yazarına yapılan bu haksızlığa, üç kişilik, esprili, eğlenceli
oyunuyla karşı çıkacaktır… 


Diyarbakır Devlet Tiyatrosu

TEK KİŞİLİK ŞEHİR 


2 perde 1 saat 40 dakika
Yazan : BEHİÇ AK 
Yöneten : DOĞU YAŞAR AKAL

15 yaş ve üzeri seyircilerimizin izlemesi tavsiye edilir.

Eski metruk bir gökdeleninin en üst katında oldukça ilginç bir hizmet veren bir restoran. Bu restoran bu şehir gibi tek kişilik. Önce yemeğinizi yiyor, sonra bir üst kata çıkıp intihar ediyorsunuz. Bu hizmeti alırken size bir GARSON yardımcı oluyor. Burası şehrimizin yükselen yeni iş alanı ‘intihar sektörünün’ göz bebeği. Bu restoranda her şey sizin konforunuz için düşünülmüş, Dışarıda hava sıcakken siz serinde bekliyor, yıllanmış şarabınızı yudumlarken şehrin en güzel manzarasında intihar edenleri görüp, son çığlıklarını duyabiliyorsunuz. Bugün özel bir konuğumuz var; ADAM kendisi yıllardır internet üzerinden yazıştığı KADIN’la restoranımızda buluşacak. Uzun zamandır başka biriyle buluşmak için restoranımıza biri gelmediği için çok mutluyuz. Bakalım yeni bir çiftimiz mi olacak, iki yeni müşterimiz mi?


Antalya Devlet Tiyatrosu

İBİŞ'İN RÜYASI 


2 perde  2 saat 50 dakika
Yazan : TARIK BUĞRA 
Yöneten : SABRİ ÖZMENER

1930’lu yıllar…
Nuran Tiyatrosu ve Nahit…
Geleneksel tiyatromuzun nadide temsilcisi ve karakteri İbiş…
Bir yanda sanat sevgisi, bir yanda rüyalar ve aşk…
Bir yanda hayat ve bir yanda tiyatro…
Hüzün, neşe, tutku ve çaba…
Hepsi bir arada…
Buyrun seyreyleyin… 
 


Erzurum Devlet Tiyatrosu

DELİ BAYRAMI 
2 perde  2 saat
Yazan : TURGUT ÖZAKMAN 
Yöneten : HAKAN ALKAN

Bazen öyle şeylerle karşılaşırız ki bir anda bütün dengemiz altüst oluverir.  Bunalıyoruz, sıkılıyoruz ve ister ekonomik ister duygusal, tonlarca baskının etkisinde çırpınıp duruyoruz. Dayanabilirsek ne âlâ. Bazen de sigortalar atıyor, Boynumuzda da bir yafta: "Deliler..." Ama deli kim, akıllı ne? İçerdekiler mi, dışardakiler mi? 


Konya  Devlet Tiyatrosu

FATİH (BİZANS DÜŞTÜ) 


2 perde  1 saat 50 dakika
Yazan : A. TURAN OFLAZOĞLU 
Yöneten : BENGİSU GÜRBÜZER DOĞRU

Konstantinapolis bir penceredir; Doğu ve Batı'nın aynı anda göründüğü...
Konstantinapolis bir kapının anahtarıdır ; Dünya'ya egemen olmak isteyenler için...
Bizans'ın "Roma'nın Mİrasçısı" olarak koruması gerekir Konstantinapolisi.Fatih'in ise babasından aldığı mirasla bütünleşmesi için Konstantinapolisi alması gerekir.Konstantin'in önlem için çıkardığı zorluklar Mehmet'in ancak gücünü arttırır.
"Ya Bizans Mehmet'i alacaktır,ya da Mehmet Bizans'ı..."    
Mehmet'in amacı Doğu Roma'yı yıkmak değil; onu Osmanlı yapısında yeniden diriltmekti.    
İç çekişmeler, ihanetler ; ahengi bozsa da nihayetinde Akşemsettin'in"Konstantinapolisi alan komutana ne mutlu-ne mutlu onun askerlerine" sözünü nakletmesiyle Konstantinapolis şehri fethedilmiştir.    
Bundan sonra Mehmet; "Fatih" askerleri; "Fatihan" Konstantinapolis "İstanbul" olarak anılacaktır...


Sivas Devlet Tiyatrosu

FEHİM PAŞA KONAĞI 


Yazan : TURGUT ÖZAKMAN 
Yöneten : TOMRİS ÇETİNEL

Yıl bin dokuz yüz sekiz
Aylardan temmuz
Ahhh canım İstanbul’dayız
Yüzbaşı Niyazi’nin Resne’de dağa çıkmasıyla birlikte Balkanlardan gelen meşrutiyetin ayak seslerinin, önce İstanbul’da Yıldız Sarayında, oradan da Anadolu’da ve tüm imparatorlukta dalga dalga yayılmadan hemen önceki günlerdeyiz…
Kim istibdatçı, kim hürriyetçi, kim istihbaratçı kimsenin bilmediği, halkın birbirinden şüphelendiği o karışık günlerde, eski kabadayı Rasim babanın orta oyunu, karagöz-hacivat gibi uğraşlar dışında hiçbir tasası olmayan “BABAYİĞİT” oğlu Yusuf’un uyanışının öyküsü…
Al gözüm seyreyle…….


Van Devlet Tiyatrosu

HIDRELLEZ 
Yazan : FİRUZE ENGİN 
Yöneten : ŞİRİN ERGÜVEN HAMŞİOĞLU

Edirne’nin Kargakapı mahallesinde çingeneler için yaşam yoksulluğun ve çaresizliğin zorluklarıyla doludur. Tinke halanın torunu Seyyal; evlerine saklanmak için gelen Ender ile umutsuz bir aşka yelken açmıştır. Polisten kaçmak için mahalleye sığınan Ender ise bu mahallede İstanbul’dan farklı bir sosyal doku ile karşılaşır. Seyyal, kentin varoşunda özlemleri ve duyguları ile yaşadığı gerçekliğin arasına sıkışmıştır. 1970’li yılların sonlarına doğru bir Hıdrellez sabahı Ender gizlice yurtdışına kaçar. Seyyal ise aşkını yüreğine gömüp bu mahalledeki kaderi ile baş başa kalır…
 

Anahtar Kelimeler: top, top10

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir