Haber

Devlet Tiyatrolarından Yerli Yazar Atağı

Devlet Tiyatrolarından Yerli Yazar Atağı

2018.02.15 00:00
| |
0
|
14713

Sizce Nasıl?

Türk Tiyatrosunun gelişimini desteklemek amacıyla ‘Oyun Yazarlığı’ projesini hayata geçiriyor.


Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, çağdaş Türk Tiyatrosuna katkıda bulunmak ve Türk Tiyatrosunun gelişimini desteklemek amacıyla ‘Oyun Yazarlığı’ projesini hayata geçiriyor.

İzmir Devlet Tiyatrosunun ev sahipliğinde, 17, 18 ve 19 Şubat’ta Dokuz Eylül Üniversitesi GSF Sahne Sanatları Bölümü Dramatik Yazarlık-Dramaturgi Ana Sanat Dalı’nın katkısıyla gerçekleştirilecek olan projeyle Devlet Tiyatroları bir ilke imza atacak.

Urla AKM ve Konak Sahnesinde düzenlenecek olan proje, yerli yazarların yetiştirilmesine, Türk yazarlarının yabancı ülkelerde tanıtılmasına ve ülkemizdeki yazın alanındaki çoraklaşmanın önüne geçmeye katkı sağlayacak.

Dramatik yazarlık bölümü olan okullarla görüşülecek

Proje kapsamında ilk olarak pilot okul seçilen Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü ve Dokuz Eylül Üniversitesi Tiyatro Bölümü ile ilişki kurulacak ve projeyle ilgili neler yapılabileceği öğretim üyeleriyle projelendirilecek.

Özellikle son sınıf öğrencilerinin tiyatro yazımına daha dikkatli eğilmesini sağlamak amacına yönelik adımlar atılarak, Dramatik Yazarlık Ana Sanat Dalının oyun yazarlığı alanındaki tezleri incelenecek, hali hazırdaki tezler ise yeniden düzenlenecek.

Devlet Tiyatroları bünyesinde de yazarlık atölyeleri kurularak tiyatro oyuncularıyla ortak bir proje oluşturulacak ve daha önce İstanbul ve İzmir Devlet Tiyatrosunda sahnelenen, Wajdi Maouawad önderliğinde bir yazım ekibi tarafından oluşturulan ‘Yanık’ oyunu gibi bir projenin seyirciyle buluşması sağlanacak.

Projeye, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, Edebi Kurul Başkanı Prof. Dr. Bozkurt Kuruç, Devlet Tiyatroları Başrejisörü Hakan Çimenser, Devlet Tiyatroları Başdramaturgu Canan Kırımsoy ve Prof. Dr. Özdemir Nutku başta olmak üzere çok sayıda dramaturg, yönetmen ve öğretim görevlisi katılacak.

Anahtar Kelimeler: devlet tiyatrosu

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir