Haber

Deneysel bir performans olarak KÖR!(LER)

Deneysel bir performans olarak KÖR!(LER)

2018.10.30 00:00
| |
0
|
1816


Maurice Maeterlinck’in KÖRLER adlı oyunundan yola çıkarak, Fulya Peker'in deneysel bir performans olarak uyarladığı, tasarladığı ve yönettiği KÖR!(LER),

Maurice Maeterlinck’in KÖRLER adlı oyunundan yola çıkarak, Fulya Peker'in deneysel bir performans olarak uyarladığı, tasarladığı ve yönettiği KÖR!(LER), 2018’de disiplinlerarası bir oluşum olarak kurulan Espas Project’in sunumuyla, 2-3 Kasım’da AVTO’da seyircisi ile buluşuyor.

Maurice Maeterlinck’in kaleme aldığı KÖRLER adlı oyunda ormanda kaybolan körlerin çoktan ölmüş olduğunu bilmedikleri bir yol göstericiyi, bir kurtarıcıyı bekleyişlerinin tekinsizliği anlatılır. Oyun, görülen/görülmeyen ve duyulan/duyulmayan gerçekliğin iletişimdeki farklı etkilerinin irdelendiği; sabitlenen imge, hafıza, mesafe, süre ve süreç kavramları üzerine yeniden düşünmenin tetiklendiği bir dönemde kaleme alınmasıyla dikkat çekmektedir.

Fulya Peker'in uyarladığı, tasarladığı ve yönettiği KÖR!(LER) adlı deneysel performansta dramatik inşanın bozuma uğratılmasıyla oyun gösteri sanatlarının ve görsel sanatların arasındaki eşiğe yerleştirilmekte; nefes ve ses katmanlarına yönelik örüntülere ve inşaatlardan toplanan malzemelerle bir araya getirilmiş olan enstrümanlara ellerin devinimi eşlik etmekte; metin grafik bir ses ve hareket notasyonu, sahne bir kanvas olarak ele alınmakta ve tiyatronun “bütüncül sanat” anlayışı ile olan bağı vurgulanmaktadır.

Körler seyircisini bir anı başlangıç veya sonuç üzerinden anlamlandırmaya değil, bir deney olarak imlemeye davet eder. 

Yazan: Maurice Maeterlinck
Uyarlayan, Tasarlayan, Yöneten: Fulya Peker

Performansçılar:

Derya Dinç
Alican Kargın
Mert Kıratlı
Bengü Kovar
Can Memişoğulları
Melda Tuzluca
Gökçe Uygun


Kanvas Uygulama: Tuğba Eke
Proje Koordinatörü: Naz Güven
Proje Asistanı: Ece Eraslan

60’ sürer; ara yoktur.

Ayrıntılı Bilgi ve Biletler için: https://www.espasproject.org/blank

Yaratıcı pratiğin içinde barındırdığı tüm formları deneyimlemek için çalışan; çağdaş, disiplinler arası ve kolektif bilincin bütünleştirici etkisiyle bir araya gelen ESPAS PROJECT Haziran 2018’de kuruldu. Ekip; yaratıcı arayışlarında kesin yargılardan kaçarak, bulanıklaşmış zıt kutupların ortasında “duran” anları, hayatın içindeki çığlıkları ve fısıltıları bedenleriyle şekillendirip, farklı iletişim biçimlerini keşfetmeye çalışmaktadır. Ekibin ilk projesi, Maurice Maeterlinck’in KÖRLER adlı oyunundan yola çıkarak, Fulya Peker'in deneysel bir performans olarak uyarladığı, tasarladığı ve yönettiği KÖR!(LER)’dir.

www.espasproject.org

FULYA PEKER; New York ve İstanbul’da çalışmalarını sürdüren bir tiyatro/performans sanatçısı ve şiircidir. New York’ta deneysel tiyatro/film, dans ve müzik alanında Richard Foreman, John Zorn, Robert Ashley, Katsura Kan, David Michalek ve Object Collection gibi tanınan isimlerin eserlerinde sahne almıştır. Yazar ve yönetmen olarak öne çıkan çalışmalarından bazıları Requiem Aeternam Deo, The Void, The Plague, The Red Book,  DEM’dir. Peker, deneysel tiyatro çalışmalarını kurucusu ve sanat yönetmeni olduğu Katharsis Performance Project ile, ve disiplinlerarası performans araştırmalarını yine kurucusu olduğu Modern Mythologies Project ile sürdürmektedir. Tercümeleri, şiirleri ve deneysel tiyatro üzerine yazdığı makaleleri, hem Amerika’da hem de Türkiye’de yayınlanmıştır. Peker, lisansını Tiyatro (H.Ü. Ankara Devlet Konservatuvarı); yüksek lisansını Tiyatro, Tarih, Edebiyat ve Eleştiri (Brooklyn College/CUNY) programlarında tamamlamıştır. Halen, Bilgi Üniversitesi/ İletişim Fakültesi’nde ders vermekte, uluslararası alanda performanslar ve workshoplar sunmaya devam etmektedir. 

www.fulyapeker.com

Anahtar Kelimeler: körler

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir