MAKALELER

Çöl Fırtınaları - Şermola Performans

2011.09.27 00:00
| | |
9221

Norveç’te ‘Selahaddin Günleri’ kapsamında sahnelenmeye başlanan, İngiliz- Pakistanlı yazar vegazeteci Tariq Ali ile Norveçli yazar Thorvald Steen tarafından...

Kökten Dinci Anlayışlara Bir Darbe!

Norveç’te ‘Selahaddin Günleri’ kapsamında sahnelenmeye başlanan,  İngiliz- Pakistanlı yazar vegazeteci Tariq Ali ile Norveçli yazar Thorvald Steen tarafından yazılan ‘Çöl Fırtınaları’ adlı oyun, Şermola Performans’ta izleyici karşısına çıkıyor. Norveç’in geçtiğimiz ay yaşadığı korkunç vahşetin ardından, dinler arası düşmanlığı ele alan oyun ortaya koymak büyük cesaret örneği! Deniz Hellberg’ in yönetmenliğinde Öykü Esendemir, Gökhan Niğdeli, Sertan Müsellim, Recep Ahu ve Mustafa Ergin sahnede parlayan isimler. 
‘Çöl Fırtınaları’, 1191 yılında semavi dinler için kutsal şehir Kudüs’ü ele geçirme adına Aslan Yürekli Richard (I. Richard) ve Selahaddin Eyyubi arasında yaşanan Haçlı Savaşı’ nı anlatıyor. İki kralı aynı sahnede birbirinden ilginç diyaloglarla bir araya getiren gösteri; dönemin din savaşlarının günümüze kadar uzandığını, bu savaşların ne derece anlamsız şekilde insanları yok ettiğini harika hicvediyor. 

Köktendinci İnançların Yanlışları 

Kudüs’ün seksen küsür yıl müslümanların elinde kaldığı yıllarda, I. Richard’la Selehaddin Eyyubi’yi aynı sahnede konuşturan ‘Çöl Fırtınaları’ amaçsız bir savaşın günümüz dünyasında da devam ettiğine işaret ediyor. Geçen ay Oslo’da yaşanılan katliamdan sonra anlaşıyor ki, dini halen insanları sömüren bir afyon gibi kullananlar var. Kan dökerek barış vaatleri sunma hayalden öteye gitmiyor. 

"Çöl Fırtınası", Stein Winge’nin yönetiminde, ilk olarak  Mart 2010’da Ulusal Tiyatro işbirliği ile Edebiyat Evi’nde oynanmış. Tariq Ali ve Thorvald Steen oyunda ortak bir eylem için bir araya gelmiş. Her ikisi de Türkiye’de ve uluslararası çapta çok iyi tanınan yazarlar. "Çöl Fırtınası" İsveç’te prestijli tiyatro ödülü Hedda’ya aday gösterilmiş. Yazarların iki ayrı konusunun tek bir noktada birleşmesi, kökten dinci anlayışlara darbe indiriyor. Ki özellikle Avrupa’da, ABD’ de artan Müslüman düşmanlığı; bunun tam tersi olarak Müslüman coğrafyalarındaki Hıristiyan düşmanlığının tırmanışı tazeliğini korurken... 

Commedia Dell Arte’ nin Büyüsü

Oyuncuların masklarla karakterlerini canlandırmaları, müziğin ahanekli tınıları çerçevesinde konuyu sunmaları, trajik olayları tarihsel komediye dönüştürerek irdelemeleri mükemmel olmuş. Fransız Kralı  II. Philip ile İngiltere Kralı I. Richard arasındaki cinsel yakınlaşmalara yönelik eleştiriler; Selehaddin Eyyubi’ nin vicdanına, barışçıl yanına vurgulanan diyaloglar oyunu canlı kılan önemli ayrıntılar. 

Deniz Hellberg, bir saatlik konuyu sade işlerken, bölüm geçişlerini esprili dille gerçekleştiriyor.  Küçük dar sahnede tarihin önemli karakterleri savaşları, düşmanlıkları, ölümleri konuşurken yönetmenin ince zekası ortaya çıkıyor. Komediyle karışık konu vurucu siyasi cümlelerle sürüyor.

Öykü Esendemir, Gökhan Niğdeli, Sertan Müsellim, Recep Ahu ve Mustafa Ergin harika bir grup olmuşlar. Sahdeki oyuncuları birbirlerinden ayırmak imkansız.
 
‘Çöl Fırtınaları’ tiyatro sezonunun ilk günlerinde izleycileri keyiflendirerek yaşama dair önemli eleştiriler sunuyor. Din savaşları kabusunun yeniden dünyayı kavurduğu şu günlerde mutlaka oyunu izleyin... 

 

Anahtar Kelimeler: çöl fırtınaları, Şermola Performans0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir