Eğitim

Çocuk Masalcılardan Büyüklere Masallar

Çocuk Masalcılardan Büyüklere Masallar

2017.07.29 00:00
| |
0
|
2846


Masal anlatıcılığı günümüzde gereken değeri sanatseverler tarafından görmeye başladı.

Masal anlatıcılığı günümüzde gereken değeri sanatseverler tarafından görmeye başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı – Gençdes Projesi kapsamında İzmirli tiyatro ve yaratıcı drama eğitmeni Erhan Ayhan’ın yönetiminde, 12-15 yaş grubundaki öğrenciler masal anlatmak için eğitim almaya başladı.  Üç aylık proje kapsamında, öğrenciler ilk iki ayı eğitim alarak tamamlayacaklar. 

Kalan bir ay süresince İzmir, Aydın, Manisa, Balıkesir gibi şehirlerde gösterilerini sahneleyecekler. Tek kişilik performans gösterecek olan öğrenciler, var olan masalları değiştirerek, büyüklere iletmek istedikleri mesajları yeniden oluşturdukları biçimlerde özgürce sunacaklar. 

Feminizm, toplumsal cinsiyet eşitliği, doğa, Anadolu hikâyeleri, Doğu ve Batının Masalları gibi temalar üzerinden, masalları yeniden çocuklarla birlikte yazacaklar.  Erhan Ayhan “ Masal anlatıcılığı çok eski bir sanat. Bizde çocuklar gözünden, büyüklerin dünyasına masallarla adım atmak istiyoruz. 

Bu süreçte biz de kendi sanat masalımızı İzmir’deki en güzel çalışma mekanlarından Originn çatısı altında  B-612 Sanat adıyla gerçekleştirmeyi düşünüyoruz.”  diye konuştu.  Proje kapsamında davet edilecek olan Serkan Fırtına, Sıla Topçam, Özge Sönmezcan gibi eğitmen ve masal anlatıcıları da projede yer alacaklar.


Serkan Fırtına 

Anahtar Kelimeler: eğitim

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir