Haber

"Bir Delinin Hatıra Defteri" Dostlar Tiyatrosunda

2016.10.25 00:00
| |
0
|
3692


İlk kez 27 yaşındayken sahnelediği ve yıllar boyunca kendisiyle özdeşleşip efsaneleşen oyunu...

 

“BİR DELİNİN HATIRA DEFTERİ” HIZ KESMEDEN İSTANBUL’UN İKİ YAKASINDA SAHNEDE!

 

Gogol’un, hayatın gerçeklerinden kaçan Poprişçin’in kendi dünyasında delirmeye giden hikâyesini anlattığı “Bir Delinin Hatıra Defteri”, Genco Erkal’ın muhteşem performansıyla İstanbul’un iki yakasında sahnede! Dostlar Tiyatrosu tarafından sahnelenen oyun, 3 Kasım Perşembe Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde, 4 Kasım Cuma Mall of İstanbul MOİ Sahnesi’nde ve 6 Kasım Pazar akşamı Trump Kültür ve Gösteri Merkezi’nde sahnelenecek.

Genco Erkal’ın, ilk kez 27 yaşındayken sahnelediği ve yıllar boyunca kendisiyle özdeşleşip efsaneleşen oyunu "Bir Delinin Hatıra Defteri"; İstanbullu tiyatroseverle buluşmaya devam ediyor. Genco Erkal’ın, ilk kez 1965 yılında Ankara Sanat Tiyatrosu’nda sahnelediği, daha sonra 1969 ve 1992 yıllarında değişik yorumlarla iki kez daha yönetip, oynadığı ikolay Gogol'un yazdığı ve Coşkun Tunçtan'ın Türkçeleştirdiği oyun, Türkiye’de oynanan ilk tek kişilik oyun olarak da tarihe geçti. Usta oyuncuya ödül getiren ve efsaneleşen "Bir Delinin Hatıra Defteri", günümüze ışık tutan göndermelerle tekrar sahnede.   

Dostlar Tiyatrosu tarafından sahnelenen, yönetmenliğini usta oyuncunun yaptığı "Bir Delinin Hatıra Defteri"nde müzikler Mete Sakpınar'a, sahne tasarımı Duygu Sağıroğlu'na, fotoğraflar Burcu Yetiş’e, kostümler ise Özlem Kaya'ya ait.  


  
"Bir Delinin Hatıra Defteri", 3 Kasım 2016, Perşembe akşamı saat 20:30’da Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde, 4 Kasım 2016, Cuma akşamı saat 20:30’da Mall of İstanbul MOİ Sahnesi’nde ve 6 Kasım 2016, Pazar akşamı saat 18:00’de Trump Kültür ve Gösteri Merkezi’nde izlenebilir. Oyunlara ait biletler; Biletix’ten ve oyunun sahneleneceği salonların gişesinden temin edilebilir.   

"BİR DELİNİN HATIRA DEFTERİ"
XIX. Yüzyılda St Petersburg'da 9. dereceden bir memurun öyküsüdür anlatılan. Aksentiy İvanoviç Poprişçin bir bakanlıkta çalışmaktadır, yalnızdır, yoksuldur. Genel müdürün kızına umutsuz bir tutkuya bağlıdır. Giderek kimsenin görmediği şeyleri görmeye başlar. Kafasının içinde gerçeklerden uzak, bambaşka bir dünya oluşturur. Son aşamada kendini İspanya Kralı olarak görmeye başlayacak, yaşamının son durağı bir akıl hastanesi olacaktır. Çarlık Rusya'sının acımasız bir toplumsal eleştirisi olan bu fantastik öyküyle Gogol bizleri hem güldürüyor hem de içimizi fena halde acıtıyor. 


Bütün önemli klasik metinlerde olduğu gibi günümüze de ışık tutan şaşırtıcı göndermelerle karşılaşıyoruz. Rus edebiyatının çarpıcı başyapıtlarından biri olan eser günümüzde en sevilen tiyatro gösterilerinden birine dönüştü. 

Bilgi için:    

www.biletix.com
                    
www.dostlartiyatrosu.com

Anahtar Kelimeler: dostlar tiyatrosu, bir delinin hatıra defteri

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir