Haber

"Bedrettin" Essen Katakomben Tiyatrosu’nda sergilendi.

2017.10.26 00:00
| |
0
|
2413


Nazim Hikmet´in "Seyh Bedreddin Destani" usta yönetmen Telat Yurtsever´in rejisi ile sahneye tasındı!

Özgün bir tarz ile sahneye uyarlanan bu eser,  "Bühne der Kulturen"- Prodüksyonu ile  BEDREDDIN basligi altinda tiyatro oyunu olarak üretildi
 
Büyük bir coşkuyla izlenen BEDREDDİN  çok farklı anlatım diliyle dikkatleri çekti. Seyirciler "büyüleyici bir oyun, herkesin izlemesi gereken, modern bir çalışma" diyerek memnuniyetlerini dile getirdiler.


 
Yaklaşık 70 dakika Katakomben Tiyatrosu´nda nefesler tutuldu:


Essen ve Köln´den akın ederek salonu dolduran tiyatro severler, modern, avangard ve deneysel bir tiyatro örneği izlediler. 
Ünlü oyuncu ve kabareci Aydın Işık ile oyuncu arkadaşı Hans Peter Speicher' in son derece etkili performanslarınin yanisira, oyuna entegre edilen  Suriye kökenli oyuncu Wael Almuhtadi seyircileri büyüledi.   


 
Yönetmen Telat Yurtsever Nazim Hikmet´tin bu ünlü destanini hapishane hücresini animsatan, sade bir dekor icinde, degisik kökenli oyuncular ile yansitarak,
“Yârin yanağından gayrı her şeyde, her yerde hep beraber” diyen Simavneli Bedreddin’in efsaneleşmiş başkaldırısı sahnede can buldu. 
Oyun, Nazım’ın kalemine sadık kalarak, günümüzde de özlenen bariscil bir felsefe ile, özgürük, kardeslik  ve esitlik icin verilen mücadelelerde, hayatlarını kaybedenlerin de dramını sahneleniyor.
 
Hapishane hücresindeki iki mahkum destandan esinlenerek BEDREDDİN´in ruhunu  canlandırmak ve ayaklanmayı ateşlemek için büyük bir maceraya atılip,  isyan provasi veriyorlar.
 
Köln “bühne der Kulturen”  tarafından projelendirilen BEDREDDİN  27.10.2017 saat 20:00 de Köln´de tekrar gösterime sunulacak.
Oyunun tekrar gösterime gireceği yer:
 
 
 
KULTURBUNKER MÜLHEIM-KÖLN
 
Berliner Str. 20, 51063 Köln
Biletler: http//bdk.koeln 
sitesinden temin edilebilir.
 
TARİH: 27.10.2017, saat 20:00  

Anahtar Kelimeler: şeyh bedrettin, essen

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir