MAKALELER

Barış - Ankara Devlet Tiyatrosu

2012.01.11 00:00
| | |
3411

2011-12 Tiyatro sezonuna tüm güncelliği'yle Yönetmen Yücel Erten tarafından oyunlaştırılan ''Barış''adlı oyun Ankara'da yıl'a damgasını vurmayı başardı...

 

Yücel ERTEN '' Barış '' adlı oyun ile Ankara'da... Usta'nın 50. Sanat Yılı Kutlu Olsun!...
 

 

2011-12 Tiyatro sezonuna tüm güncelliği'yle   Yönetmen Yücel Erten tarafından oyunlaştırılan ''Barış''adlı oyun Ankara'da yıl'a damgasını vurmayı başardı.
 
Aristophanes'in 2500 yıllık ''Barış'' serüveninde;Yazarın çağına bakış açısının eleştirisel olması ,Siyasal konularla  fazlası'yla ilgili olması ve de komedyanın kendine özgü özelliklerinden faydalanması, Yazarın yapıtlarının günümüzde de önemini devam ettirmiştir.


 
Yazarın yaşadığı çağı eleştirmesi,Oyunun usta yönetmeni Yücel Erten'e de '' Barış'' adlı oyunu bugünün Türkiye'sinin  tam orta yerine bırakarak ,Aristophanes'in duygu ve düşüncelerine bir başka çağda ortak olmanın keyfini yaşatırken ,seyircisine de yaşatmasına neden olmuştur.

 


 
Seyirci'nin  oyun'un içinde bir oyun'un olduğunu akıllıca  seyirci ile kurulan  anlatı ilişkisinde verilmesi, komedya türünün yapısına uygun  seyircinin kafasına vurulmadan  yönetmence ''Barış'' açık biçimin elverdiği ölçüde zenginliğin sadece biçimde değil özde de seyircisine hissettiren muhteşem bir şölen 'e dönüştürülmüştür.

 


 
Barış'ın daima karşısına çıkan Savaş'a , Köylülerin hesap sormak adına eylemlerinin  Barış Tanrıça'sını kurtarmak için gerçekleştirmeleri
sonucuna dayandırmaları ,yeniden Barış'ı oluşturmak için tanıdık, bildik ,izi sürülebilen gerekçelerin denenmesinin önüne geçilemediğini de göstermiştir.
 
Dans'ın,Müziğin yapıcı etkisi'yle  anlatılan ''Savaş ''karşıtı ''Barış'ın ''aslında  gerçek bir savaşla elde edilişliğininde  altı büyük bir ustalıkla yönetmence çizilmiştir.
 


21.yüzyılda hala Barış'ı çağırıyorsak ,Savaş'ın  üzerinden tedbirli yaklaşımımızı eksik etmiyorsak bu Savaşın aramızda dolaştığını her katmanda varlığını sürdürdüğüne  dair güncel bir yorumla yönetmen  tarafından  eğitici ve eğlendirici yanını  işaretle seyirciye   Barış çağrısı güldürü ögeleri kullanılarak verilmiştir.
 
Sahne'ye adım atışı'nın 50.yılını geride bırakan Sn. Erten bu yıl yeniden ele aldığı ''Barış '' adlı oyunda tanıdığımız ,bildiğimiz kişilere-olaylara bizim coğrafyamızda yer alan onca motifi de katarak seyrcisine bir armağan gibi bu oyunu yorumladığı görülmüştür. 

 
Sahne'de yönetmen olarak Usta'nın yaptığı dokunuşlar dışında,yeniden ve yeniden ortaya çıkarttığı metinsel oluşumlarındaki üstünlük ve erişilmezlik ile  mesajlarda ki vurgularla yaptığı doğal akış içinde sahne geçişleri seyirci için gündemi  koltuğunda  yeniden yaşatmıştır.  
 
Barış 'ın bu Şöleninde;Bilal Gürdere,Ali Fuat Davutoğlu,Mithat Erdemli,Sabri Özmener,Murat Gökçer'e alkışlarımız önceliklidir.Kemal Okan Özkan,Derya Şenol,Hasan İrfan Buzcu,Arda Saygın,Engin Yaman başta olmak üzere tüm oyuncuların katkıları oyunu arzu edilen yere taşımaya yardım etmiştir.

Cem İdiz,Sevgi Türkay,Hakan Dündar,Emre Onuk,Dengin Ceyhan ve Katkısı olan herkesi kutlarken,''Barış için savaşım vermek gerek...Bizim savaşımımız ve silahımız da tiyatro işte...'' diyen Sayın Erten'in Barış'ının uzun seneler  bizimle  beraber olacağını düşünmekten kendimi alamıyorum....
 
                                                                                                                                                             
 Füsun Balkaya - fusunbalkaya@hotmail.com 

Anahtar Kelimeler: barış, ankara devle tiyatrosu, ankaradt0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir