Haber

"Balkon" Son Gösterimlerini Yapıyor!

2017.01.18 00:00
| |
0
|
2698


Balkon, Mekan Artı'nın kapanmasından ötürü son üç gösterimini yapıyor. 20 kişilik bir kadroyla sahnelenen oyunu Ufuk Tan Altunkaya yönetiyor!

Balkon, Mekan Artı'nın kapanmasından ötürü son üç gösterimini yapıyor. 20 kişilik bir kadroyla sahnelenen oyunu Ufuk Tan Altunkaya yönetiyor!

Mekan Artı yeni sezonu Türkiye'de uzun yıllardır sahnelenmeyen, Jean Genet'in 1956 yılında yazdığı ve sıradan insanların gelip düşlerini gerçekleştirdikleri bir "yanılsamalar evi"nin konu edinen "Balkon" oyunuyla açıyor.

Islahevinde büyüyen; Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde hırsızlık, kaçakçılık olaylarına karışarak tam bir serseri hayatı süren ve sık sık hapse giren, 1958’de hırsızlıktan 10. kez yargılanan ve ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Jean Genet, Balkon oyununda dünyayı kendi penceresinden yorumluyor. Sahtelik ve gerçeklik olgusunu iktidar - otorite - güç olgusu üzerinden yeniden yorumlayan "Balkon" bir başkaldırı oyunu özelliği taşıyor.

Bir yanılsamalar evi... Bir Genelev... Genelevdeki odalara bir başpiskoposu, bir generali ve bir yargıcı "oynamaya" gelen müşteriler... Dışarıda bir ayaklanma ve bir isyan ve bir balkon selamlamasına uzanan olaylar...

Siz gelmeden önce tek tek bütün fahişeleri tembihledi sessiz olsunlar diye. Duvarlarsa çift katlı perdelerle kaplı. Merak etmeyin bir genelev adabıdır; burada yaşanan burada kalır. Bu akşam istediğiniz role girebilirsiniz. Bayan Irma ve oyuncuları tüm kostümlerini, odalarını sizler için hazırladı. Siz seçin rolünüzü; bir piskopos mu olacaksınız? Yoksa General mi? İsyancılara katılıp devrim şarkıları söylemek de elinizde tabi… Ya da salonumuz koltuklarında rahatça oturup düşler evi aynalarında oyunumuzu seyredin.

Sahtelikle gerçekliğin birbirine girdiği bir dünyaya davet ediyor Genet bizleri. Saray kuşatılmış, devrimin eli kulağında. Fantezilerini gerçekleştirmek uğruna Piskopos, Yargıç ve General kılığına giren üç müşteri, genelevde kapana kısılmış. Yaşanan kriz onlara fantezilerini gerçeğe dönüştürme fırsatına dönüşüyor. Arzuladıkları kimliklere büründüklerinde kendilerini gerçekleştirebilecekler mi?

1957 yılında Londra’da ilk kez sahnelenmek istediğinde iktidar güçlerinin tepkisini çekerek polis tarafından bir çok tehdit ve baskıya maruz kalan oyun ülkemizde ise son olarak Tiyatro Stüdyosu tarafından, Başar Sabuncu rejisiyle sahneye taşındı. Sahtelik – gerçeklik, iyi-kötü, toplumsal roller ve kimlik kavramları üzerinden iktidar ilişkilerini görünür kılan oyun 
modern dünyadaki insanın varoluşuna yönelik birçok soruya da yanıt arıyor.

Metin: Jean Genet 
Yönetim: Ufuk Tan Altunkaya 
Proje Koordinasyon: Didem Kaplan 
Dramaturg: Egemen Kalyon 
Koreograf: Nebi Birgi 
Kostüm Tasarım: Serpil Bilgil 
Video-Görsel Tasarım: Çağla Çağlar 
Teknik Yönetim: Zeki Elveriş 
Proje Asistanı: Elif Ceren Altunay

Oyuncular: 
Aslınur Sarıca 
Bertu Yılmaz 
Büşra Münevver Öztepe 
Borga köprülü 
Can Özmen 
Cem Engin 
Ceylan Dizdar 
Cihan Esen 
Çağla Camcıoğlu 
Eray Karadeniz 
Evrim Artut 
Giray Has 
Gökay Ünlü 
Halit Can Ünal 
Ozan Ceylan 
Özge Korkmaz 
Sevkan Çelik 
Sezgi Mengi 
Simge Ayvazoğlu 
Uras Kapar

Oyun Tarihleri

18 Ocak 2017 Çarşamba 20:30 
23 Ocak 2017 Pazartesi 20:30 
25 Ocak 2017 Çarşamba 20:30

Oyun Süresi: 
100 dk / 2 Perde

Bilet Fiyatları: 
40/25

Anahtar Kelimeler: balkon, mekan artı

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir