Haber

Bakırköy Belediye Tiyatrosu Nisan Ayında

Bakırköy Belediye Tiyatrosu Nisan Ayında

2017.03.29 00:00
| |
0
|
2995


Lena Ukrayna'daki hayatını arkasında bırakarak aşık olduğu adamın peşinden İstanbul'a gelir...

BBT (BAKIRKÖY BELEDİYE TİYATROLARI)  NİSAN 2017 


KIRAN RESİMLERİ       
Yazan İnci Aral              
Uyarlayan- Yöneten Emrah Eren
İnci Aral'ın 'Maraş Katliamı'ndan bir yıl sonra bölgeye giderek katliamdan sağ kurtulup civar köylere sığınan tanıklarla yaptığı röportajların ışığında kurmacaya aktardığı "Kıran Resimleri", resmi tarihin kaydetmediği bu karanlık günleri anlatır. 
Düğünlerini, cenazelerini, yoksulluklarını ve umutlarını paylaşan insanların, kışkırtmayla kan döküp, komşusuna saldıracak hale getirildiği bu korkunç olayın birebir ya da dolaylı olarak etkilediği dokuz "insan" hayatı anlatılır dokuz ayrı öyküde. Aral, insan aklına sığmayan bu dayanılmaz vahşeti yaşayanları, neden kurban seçildiğini bile anlayamadan hayatları cehenneme dönenleri edebiyat yoluyla toplumsal belleğe kaydeder. Kaleme alırken kullandığı benzersiz dil sayesinde gerçekliğin sertliği kurmacanın ustalığı ile birleşerek her öykünün finalinde bir umut ve barışma fikrini içinde saklar. Hepimizin ihtiyacı olduğu kadar... 

02 ve 30 Nisan saat 15.30’da, 01,06,07 Nisan saat 20.30’da  Müşfik Kenter Sahnesi’nde


GÜLÜNÇ KARANLIK  
Yazan: Wolfram Lotz          
Türkçeleştiren , yöneten :  Nurkan Erpulat
Gülünç Karanlık” seyirciyi Afganistan'ın, gerçekte varolmayan, yağmur ormanlarında tekinsiz bir yolculuğa davet ediyor. Somalili bir korsanın savunması ile başlayan oyun, gizli bir görev için Afganistan'da bulunan iki alman askerin izini sürüyor. Onların nehir boyunca süren yolculuğu ve bu yolculukta yaşadıkları karşılaşmalar geçmişten bugüne batının sömürge tarihini hatırlatıyor. Lotz, oyun boyunca süren yolculukta yaşanan karşılaşmalar aracılığıyla batı merkezli düşüncenin ve tarih yazımının baskın söylemini kırarak onu gülünçleştiriyor. Birbirine ustaca teğellenen karakterler ve onların kendine ait dünyaları gülünçleştikçe ortaya bir utanç tarihi saçılıyor. "Azgelişmiş", henüz "medenileşmemiş" olanları medenileştirmek için "iyi niyet"le  barbarlaşanların tarihi bu aslında. 

07,08,13, ve 15 Nisan saat  20.30’da Turhan Tuzcu Sahnesi’nde 


YANLIŞLIKLAR KOMEDYASI
Yazan: William SHAKESPEARE   
Çeviren: Bülent BOZKURT
Yöneten: Timothy SUPPLE

Yanlışlıklar Komedyası, Shakespeare’in iyi bilinen ama en az sahnelenmiş komedisidir. Olaylar, Efes'te, sınır komşusu iki ülkenin savaşı sürerken geçer. Çılgın ve şaşkın insanlarla dolu büyülü bir atmosferin egemen olduğu oyunda insanlar, daha önce hiç görmedikleri ikiz kardeşlerine, artık bulmaktan ümitlerini kestikleri eşlerine kavuşur, çoğu ise kendi benliklerinin varlığını dahi bilmedikleri yönlerinin ortaya çıktığını görür. Dahi yazarın seyircisini kahkahalara boğarken, savaş, kadın-erkek ilişkisi, kölelik, göçmenlik gibi güncel konularda yine söyleyecek çok sözü var. İngiltere Royal Shakespeare Company yönetmenlerinden Tim Supple'ın rejisiyle sahnelenmekte  olan komedi, yeni sezonun sürprizleri arasında.
20,21,22 Nisan saat 20.30 23 Nisan  saat 15.30 Müşfik Kenter Sahnesi’nde


LENA, LEYLA VE ÖTEKİLER
Yazan:  Zehra İpşiroğlu          
Yöneten:   Ayla Algan
Lena Ukrayna'daki hayatını arkasında bırakarak aşık olduğu adamın peşinden İstanbul'a gelir.   İstanbul'un  kenar semtlerinden birinde kocası ve iki çocuğuyla beraber, ailesinden ve alışkanlıklarından uzakta kendine yeni bir hayat kurmayı dener. Lena  müslüman olmuştur ve artık adı Leyla'dır. Ancak zorlu yaşam koşulları ve baskılar peşini bırakmaz. Lena ve Leyla arasında gidip gelirken bir kadın olarak kendini tanımlamaya çalıştığı güçlü bir kimlik çatışması yaşamaya başlar. Lena mıdır o, Leyla mı? Yoksa yeniden bir ben mi kurmalıdır kendine? Dramaturji alanında sayısız eser veren Zehra İpşiroğlu'nun duyarlılıkla kaleme aldığı oyun, gerçek bir hikayeden yola çıkarak yazılmış.   
22 ve 29 Nisan saat 20.30’da Turhan Tuzcu Sahnesi’nde


BEN O İSTANBUL’U ÇOK SEVDİM  
Yazan ve Yöneten:  Özen YULA
İstanbul'un Kızıltoprak semtinde bir apartman... Muhasebeci Mine ile erkek kardeşi Ayhan'ın dairesinde sıradan ve bir o kadar da sıra dışı bir gece. Aniden garip bir konuk gelir elinde valiziyle. Mine Abla’sına hayranlık duyan Fide evinden kaçmıştır. Ayhan ise sevgilisiyle ilk yıldönümlerini kutlama telaşındadır. O sırada Fide'nin annesi Nesrin de evin kapısını çalıverir. Olaylar gitgide karışmaya başlar. Bir de kaybolan para vardır ortalıkta. Nesrin'in şiddet düşkünü kocası Sabit de evine gelmek üzeredir. Ama hayat kocaman sürprizlere gebedir bu apartman dairesinde. Arabesk şarkıların eşlik ettiği bu gecede her şey hem tuhaf hem de tanıdıktır. Kara komedi türündeki oyun; İstanbul'a ve hayata dair hayalleri, hayal kırıklıkları olanların hikâyesi.

14,15,27,28 ve29 Nisan saat  20.30’da 09 Nisan saat 15.30'da    Müşfik Kenter Sahnesi’nde


HİZMETÇİLER  
Yazan:  Jean GENET               
Çeviren:  Salah BİRSEL       
Yöneten:  Oğuz Utku GÜNEŞ
BBT; ezilen, toplum dışına itilen kişileri işleyen Fransız yazar Genet’nin modern klasikler arasında sayılan “Hizmetçiler” oyununu sahneye taşıyor. Sınıfsal ve varoluşsal bir bakış açısı içinde hanımlarına nefret ve arzuyla bağlı iki kız kardeşin karmaşık dünyası aktarılıyor.  
"İyilikte bir şey yok, güzel ve zengin olunca elbette iyi olur insan. Mesele adil olmakta. Ama bu adaletsizlikte hizmetçi ol da iyi ol bakalım.! İyiymiş gibi yapmak  için en fazla toz alırken  kendi kendine havalara girersin, bulaşık eldivenini yelpaze gibi kullanır, toz beziyle fiyakalı hareketler yaparsın. Basma önlükle sanki abiyeler içindeymiş gibi hallenirsin .Ya da olsa olsa hanımının odasında sahip olamayacağın giysilerle kendi kendine defile yaparsın.

26,27 ve 28 Nisan saat 20.30’da Turhan Tuzcu Sahnesi’nde


POF'LA PAF  (Müzikli Çocuk Oyunu, 4-10 Yaş)
Yazan: Ergun SAV        
Yöneten: Doğacan TAŞPINAR    
İnsanlar genellikle iyidirler. Onları bazen birileri kötü yapar.Herkes birbirine iyilik yapsa kötüler olmaz. İyilik yapılan insan iyiliği unutmaz. Kötü de yaptığı kötülüklerin farkına varıp onlardan ders çıkarınca bir daha kötü olmamaya çalışır. İşte Pof ile Paf bunun için varlar; dünyaya iyilik getirmek için.Kötülere iyi olabilmenin kötü olmaktan daha kolay ve güzel olduğunu göstermek için. Pof'la Paf'ın hikayesi, Yaşlı Peri'nin dünyaya inemeyecek kadar yaşlanması ve artık yerine genç perilerin geçmesi gerektiği gün başlar. Artık Pof ve Paf dünyaya inip iyilere yardım etmeli, kötülere de iyi olmanın yolunu göstermelidirler.

İki perdelik müzikli oyunumuz, minik izleyicileri iyiliğin yolunda  güzel bir yolculuğa çıkarıyor.

01,12,15 , 23 ,26 ve 29  Nisan   saat  11.00’de  Müşfik Kenter Sahnesi’nde


KÖŞE BUCAK İSTANBUL ( Müzikli Ç.O.  06-12 yaş)
Yazan : Özlem SARAÇ        
Yöneten:Yelda BASKIN
Fırıldak ailesi komşuları Mehmet Amca için çok kıymetli olan vazoyu bir kaza sonucu kırar. Vazonun kırılmasına çok üzülen Mehmet Amca, Fırıldak ailesini affedebileceğini ama bunun için bir şartı olduğunu söyler.  Bu şart, kırılan vazonun yenisini  birlikte arayıp bulmalarıdır. Fakat vazoyu bulmak o kadar da kolay değildir. Yine de ailemiz kolları sıvayıp İstanbul kazan kendileri kepçe vazoyu aramaya başlarlar. Ailemiz bu arayış sayesinde bir amaç uğruna birlikte geçirilen vaktin değerini, ailecek bir arada olmanın güzelliğini fark eder. Yaşadıkları şehir İstanbul ile bağlarını güçlendirirler. Kahramanlarımızın oyun boyunca başına gelenler, vazonun bulunup bulunamadığı ise oyuna kalsın.

"Köşe Bucak İstanbul" çocuk seyirciler ve ailelerinin oyun izleme keyfini birlikte yaşamaları hedefi ile 05, 08, 19 ve 22 Nisan saat 11.00’de     Müşfik Kenter Sahnesi’nde

Bilet Fiyatları tam 10 TL, indirimli ve  çocuk oyunu 8 TL

Anahtar Kelimeler: bbt, Bakırköy Belediye tiyatrosu

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir