MAKALELER

Ayışığında Gökkuşağı - Galataperform

2018.01.19 00:00
| | |
4331

Galata Perform’un Yeni Metin Yeni Tiyatro bünyesinden mezun Serdar Kurt’un yazdığı “Ay Işığında Gökkuşağı” oyunu,

Galata Perform’un Yeni Metin Yeni Tiyatro bünyesinden mezun Serdar Kurt’un yazdığı “Ay Işığında Gökkuşağı” oyunu, seyirciyle ilk kez okuma tiyatrosuyla 2016 yılında buluşmuştu. Bu yıl Galata Perform prodüksiyonu olarak içinde bulunduğumuz sezonda farklı sahnelerde karşımıza çıkıyor. Taşra Kabare’de bu oyunu izlerken, kendi adıma yeni yazarlara ve onların kurgularına iştahlı bir ihtiyaç içinde olduğumuzu yeniden fark ettim.


Oyun, sahnede hiç görmediğimiz metaforik olarak bir oyuncak bebekle karşımıza çıkan Melis için, onu en mutlu edecek günün planlanması etrafında gelişiyor. Oyundaki üç ana karakter Neşe, Erinç ve Atınç’ı,  Ayşe Lebriz Berkem, Özgün Çoban, Oğuz Öztekin’in uyumlu ve sıcak oyunculuklarıyla izliyoruz. Özellikle Oğuz Öztekin, karakteri öyle bir doğalıkla oynuyor ki onun tüm isyan melodramlarını tüm kalbinizle onaylamamak elde değil. Onların tek derdi var Melis’e dünyanın en mutlu günü yaşatmak istemeleri. Bunu yaparken de mucizelerin belki ayağımıza gelebilir olasılıklarını gözden çıkarmamak.

Melis’i tarifsiz mutluluğa itecek şeylerin mezuniyet, doğum günü, evlilik olmasından oldukça emin olan Neşe ve Atınç’ın karşısında, Erinç, bu kutlamaların bizi gerçekte ne kadar mutlu ettiğini sorguluyor. Neşe’nin kendi kıskacından çıkamaması ve bunu güvenli buluyor oluşu, Erinç’in kendi zayıflığını kapatmaya çalışan maskülen ve bir o kadar duygusal güçlülüğü, Atınç’ın günümüz şartlarına çok iyi uyum sağlayan abartı sayılacak çiğ coşkusu her biri bizden olan dev karakterler o masalsı dekorun içinden çıkıveriyor. Melis’i en mutlu edecek anların kusursuz olması için çaba gösterirlerken, karakterlerin birbirleriyle olan muzip, düşündürücü ve bir o kadar sistemi derinden yeren diyalogları bizi oyunun sonunda ne olacağının merakı peşimizi bırakmıyor. İnsanoğlunun mutlu olması sadece bu olaylara ya da bu günlere mi bağlıdır sorularını, yazar, baştan sona öyle güzel kurgulamış ki izlerken, kendinizi istemsiz iç sesinizle konuşur buluyorsunuz.

Hepsi etrafımızda gördüğümüz, belki kendimiz, belki bize çok yakın birisi olan fazlasıyla tanıdık bu karakterlerin yalnızlıkları günümüz modern bireyin yaşadığı sıkıntıyla samimi bir şekilde örtüşüyor. Onların detaycılıkları, obsesiflikleri, bencillikleri, isyanları ve kendini gösterme halleri kimi zaman Melis’in de önüne geçiyor. Ve orada Melis’in sadece bir insan değil, bizi hayata bağlayan ama bir o kadar da yapmamayı bir an bile düşünmediğimiz zorunluk diye dayatılanların peşinden koşma hallerimiz olduğunu anlıyoruz.

Ay ışığında gökkuşağı ironisi ve onu görme arzusu, mucizelere kolay inanır zayıf yanlarımızla etkili bir şekilde buluşmuş. Bizleri mucizelere ikna etmeye çalışırken, aynı zamanda iyi bir yoklama da yapmış yazar. ‘Keşke’lerimizdeki çaresizliğimizi, kimi zaman iskambil kâğıtlarında kimi zaman ay ışığında oluşan mucizeleri izlerken neden bizim başımıza gelmesin derken fark ediyoruz. En çok tutunduğumuz şeyin bugünlerde mucize olduğunu kavrayan, günümüz koşullarının iyi harmanını yapmış başarılı bir metin duruyor karşımızda. Metnin sahnedeki bu başarısında, oyunun hem rejisini hem de sahne ve dekor tasarımını yapan Yeşim Özsoy’un da payı çok büyük. Yönetmen, bu üç karakterde iğretiliğin hiç uğramadığı bir samimiyeti, bir çocuğun hayal dünyasından fırlamış masalsı sahne dekoruyla buluşturmuş. Özellikle sahne dekoru, oyun boyunca konfeti partisine bile misafirlik yapacak kadar renkli.

Oyunun sahneye konmasında emeği fazlaca geçen, yönetmen yardımcısı olarak Koray Doğan bulunuyor.  Galata Perform, Yeni Metin Yeni Tiyatro bünyesinde tiyatro camiasına çok iyi yazarlar ve metinler kazandırıyor. Bu oyun da, Yeşim Özsoy’un ender görülen tiyatro tutkusu ve çabasının iyi ürünler verdiğini ve bu oluşumun bize daha çok iyi yazarlar kazandıracağı umudu oldu. Yerli metinde bizi yakalamış bize çok yakın bir dünyayı izlemek isterseniz hiç düşünmeyin derim. 


Oyun, sezon boyunca Galata Perform sahnesiyle birlikte farklı sahnelerde oynamaya devam edecek.

Anahtar Kelimeler: ayışığında gökkuşağı, galataperform0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir