MAKALELER

Aşk Sözleri - Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu

2003.03.16 00:00
| | |
2892

Shakespeare’in güzel oyunlarıyla yaşadığımız dünyayı bizlere yeniden yorumlatan gösteri, güçlü oyuncu kadrosuyla da dikkat çekici...

 Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu, sezona birbirinden iddialı yapımları sürerek tiyatromuza güç katmaya devam ediyor. İşte bu güçlü oyunlardan bir tanesi Aşk Sözleri. Shakespeare’in güzel oyunlarıyla yaşadığımız dünyayı bizlere yeniden yorumlatan gösteri, güçlü oyuncu kadrosuyla da dikkat çekici. Oyunu yaratan, kurgulayan Kemal Kocatürk tiyatro dünyasına harika bir kolaj hediye ediyor. Shakespeare oyunlarının çatışmalı ve de ilginç aşk tasvirleri hepimizin yaşantısından bir kesit oluşturuyor. 

 

Shakespeare, son dönem tiyatromuza yeniden ilham vererek sahnelerde şahane yaratımların doğmasına neden oluyor. Aşk Sözleri’ ni oluşturan Romeo-Juliet, Hırçın Kız, Othello, III.Richard, Kısasa Kısas, Macbeth, Hamlet ve Bahar Noktası yazarın neredeyse tüm oyunlarında işlediği aşk kavramına çok farklı pencerelerden baktığının en büyük kanıtı. Ama her oyununda aşkın dayanılmaz gücü karşısında çaresizliğe bürünen karakter betimlemeleri Shakespeare’in bile aşk kavramını çözemediğini bizlere gösteriyor. Elle tutulamayan gözle görülemeyen gizil gücün günümüz dünyasının en büyük problemi oluşuna şaşırmamak lazım. 
 
 Kemal Kocatürk, aşkın gizemli gücünü çözmek adına, Shakespeare’in oyunlarını alarak müthiş bir harman ortaya çıkarmış. Günümüz tiyatrosunda felsefe ile karışık biraz komedi ve duygusal konular görmek nerdeyse imkansız gibiydi. Bu yargıyı seyircilerin zihninde yok eden Aşk Sözleri kullandığı dil itibari ile Shakespeare’i herkesin anlayacağı bir düzleme çekmiş. Temelde kadın erkek çatışması içinde geçen öyküler, Kocatürk’ün kıvrak zekası ile politik düzlemden felsefe çıkmazlarına dek uzanmış. 
 
Oyunda yönetim anlamında hiçbir sıkıntı yok. Fakat son bölüm olan Bahar Noktası, diğer bölümlere göre biraz uzatılmış. Daha kısa ve net biçimde gösterilmesi bütünlük açısından güzel olur. 
 
Deniz Çakır, Kemal Kocatürk, Ali İl, Eren Balkan, Mihrace Yeken, Erkan Pekbay gösteride yer alan sanatçılar. 

Oyunda kullanılan Romeo-Juliet, Hırçın Kız, Othello, III.Richard, Kısasa Kısas, Macbeth, Hamlet ve Bahar Noktası bölümleri konunun anlatımı için güzel seçimler. Oyuncuların performansları yüksek tempo boyunca kayıpsız ilerleyince, oyunu izleyen seyirciler Shakespeare’i rahat özümsüyorlar. Deniz Çakır’ın karakter çözümlemeleri son derece başarılı. Özellikle de Hırçın Kız oyunundaki hali ve tavrı müthiş. Çakır’ın tiyatro sahnelerinde devamlı kalması gerekli. Kemal Kocatürk oyunun her yönden yaratıcısı. Oynadığı rollerle her bölümü baştan sona sürüklüyor. Özellikle de Hırçın Kız oyununda oynadığı karakter aşkın evrimindeki son noktayı sahneye yerleştirmiş. Keza III.Richard bölümündeki kural tanımaz aşk olgusu onunla şekillenmiş. Ali İl , Eren Balkan, Mihrace Yeken, Erkan Pekbay çatışma yüklü aşk kavramlarında ve duygusal anlarda sahne fotoğrafını iyi belirlemişler. Mihrace Yeken’in oyunculuğu bu isimler arasında sivrilse de sahnede ekibin büyük gayreti var. Ali İl ile Erkan Pekbay’ın daha dinamik olmaları gerektiği ortada. 
 
Aşk Sözleri’ nin sade sahne yapısı, izleyenleri oyunun içinde tutmayı başarıyor. Güzel kostümler de ekibin önünü açan önemli bir ayrıntı. Kulisin görünür biçimde arka kısımlara yerleştirilmesi, bölüm geçişlerinde yapılan sohbetlere tüm oyuncuların dahil oluşu sıcak ve samimi bir ortamın ortaya çıkmasına sebep olmuş. Şirin Dağtekin çok güzel bir iş çıkarmış. Ayça Kocatürk’ün bölüm aralarına bestelediği şahane müzikleri de unutmamak gerekli. 
 
Aşk Sözleri Shakespeare oyunlarından derlenmiş muhteşem bir oyun. Kim bilebilir, belki de bu gösteriyi izleyerek aşkın karmaşık felsefesini çözümleyebilirsiniz.

Anahtar Kelimeler: kemal kocatürk, aysa prodüksiyon tiyatrosu, aşk sözleri0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir