Ödül

Aratos Sanat Ödülü

Aratos Sanat Ödülü

2016.12.29 00:00
| |
1
|
2216

Sizce Nasıl?

Geçtiğimiz günlerde Aratos Kültür Sanatevi’nde aynı günde iki etkinlik birden yaşandı.

 

2016 ARATOS SANAT ÖDÜLÜ FARUK GÜVENÇ’E ANKARA EKİN TİYATROSU’NA VERİLDİ


Geçtiğimiz günlerde Aratos Kültür Sanatevi’nde aynı günde iki etkinlik birden yaşandı.

2016 yılı “Aratos Ödülleri” sahiplerini buldu. “Aratos Sanat Ödülü”nü Ankara Ekin Tiyatrosu kurucusu Faruk Güvenç alırken “Aratos Emek Ödülü” ise Disk’li sendikacı Nihat Göküş’e verildi


 Aratos Felsefe Okulu’nda Çukurova Üniversitesi’nden Doç. Doç. Dr. Cahit Aslan’ın sunduğu, “Toplumsal Fay Hatlarının Anatomisi” başlıklı ders işlendi.

  
Aratos dergisi 2011 yılında vermeye başladığı "Aratos Ödülü" bugüne kadar sadece kültür sanat alanında veriliyordu. Bu yıl ilk kez, sendikal mücadele başta olmak üzere, toplumsal ve siyasal alanda emek vermiş kişi ve kuruluşlara da "Aratos Emek Ödülü" verilmeye başlandı.
Aratos Dergisi Kültür Sanatevi Danışma ve Seçici Kurul, önerilen isimler üzerinde yaptığı değerlendirmede, “2016 Aratos Kültür Sanat Ödülü” Ankara Ekin Tiyatro’su Faruk Güvenç’e, “Aratos Emek Ödülü” ise sendikacı Nihat Göküş’e verilmesini uygun gördü.
Tarsus’ta 2004 yılında yayın hayatına başlayan Aratos  tarih, felsefe, kültür ve sanat dergisi 2016 yılı “Aratos Ödülleri” verildi. Gazeteci Uğur Pişmanlık’ın yayınladığı ve adını Antik Çağ’da yaşamış Tarsuslu filozoftan Aratos’tan alan dergisinin bu yıl ki “Aratos Kültür Sanat Ödülü”, Tarsus’tan yola çıkarak başladığı tiyatro yolculuğuna Ankara’da devam eden,  sahnelediği oyunları Anadolu’ya taşıyarak izleyiciyle buluşturan ve ülkemiz kültür yaşamına ve Türk tiyatrosuna katkılarından dolayı Tarsuslu tiyatrocu, Ankara Ekin Tiyatrosu kurucusu Faruk Güvenç’e verildi.

“Aratos Ödülleri” töreni Tarsus’ta Aratos Kültür Sanatevi’nde yapıldı. Bu yıl ilk kez başlatılan “Aratos Emek Ödülü ise 1970’lerde Tarsus’ta DİSK Maden-İş Sendikası’nda başladığı mücadelesine Disk Genel-İş ve Disk Tekstil Sendikaları’nda sürdürerek Tarsus, Adana ve Mersin’de işçi hakları ve sendikalaşma konusunda verdiği emeklerden dolayı sendikacı Nihat Göküş’e verildi.

Ödül töreni öncesinde Aratos Felsefe Okulu’nun 5. dersi yapıldı. Çukurova Üniversitesi’nden Doç. Doç. Dr. Cahit Aslan, “Toplumsal Fay Hatlarının Anatomisi” başlıklı bir ders verildi.

Bu dersin ardından ödül törenine geçildi. Aratos dergisi yönetici Uğur Pişmanlık, “Aratos Ödülleri”nin toplumsal yaşama, kültür ve sanata ilerici bir perspektifle bakan aydın kişi ve kuruluşlara verdiklerini belirtti.

Bu yılın “Aratos Kültür Sanat Ödülü”nü Faruk Güvenç’e Çukurova Üniversitesi’nden Doç. Dr. Cahit Aslan tarafından takdim edildi. Ankara Ekin Tiyatrosu yöneticisi Faruk Güvenç, aldığı ödüle ilişkin olarak, “Ben Tarsus’ta lise yıllarında tiyatroya başladım ve sonrasında da devam ettirerek Ekin Tiyatrosu’nu kurdum. Doğup, büyüdüğüm memleketim Tarsus’tan bana böyle anlamlı bir ödül verilmesinden dolayı mutlu oldum, gurur duydum. Aratos Kültür Sanatevi, ürettikleri ve paylaştıklarıyla bu kente anlam katıyor. Ben herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Sendikacı Nihat Göküş ise “Aratos Emek Ödülü”nü, Çağrışım Tiyatrosu Yönetmeni Nihat Çapar’ın elinden aldı. Nihat Göküş, ödül almaktan duyduğu memnuniyeti belirttikten sonra, “Bütün yaşamım, işçilerin emekçilerin bu sömürü düzenine karşı hak alma mücadelesinde onları bilinçlendirmeye çalışmak, yanlarında olmak ve birlikte kazanımlar elde etmek adına sürdürdüğüm çabalarla geçti. İnsanlar safını bilmeli, nerede duracağını bilmeli ve en önemlisi de dik durmalı. Aratos Ödülü’nü bana uygun gören insanlara ve Aratos dergisine teşekkür ediyorum” dedi.

Aratos dergisi yayın yönetmeni Uğur Pişmanlık ise 13 yıldır yayımladıkları dergiyi Aratos Kültür Sanatevi’ne dönüştürerek kentin toplumsal ve kültürel yaşamına çok katkıda bulunmayı amaçladıkların vurgulayarak, “Beş yıldır sürdürdüğümüz ödül geleneğini bu yıl da devam ettirerek, 2016 “Aratos Ödülü”nü Tarsus’a ve ülkemiz kültür sanat, yaşamına emeğin mücadelesine katkıda bulunanlara vermekten onur duyuyoruz” diye konuştu.

 
Aratos Ödülleri
2011 yılı “Aratos Ödülü” Çağrışım Tiyatrosu yönetmeni Nihat Çapar (Tarsus)
2012 yılı “Aratos Ödülü” “Ahmet Bağ-Cumali Balcı Resim Atölyesi” (Tarsus)
2013 yılı “Aratos Ödülü” uygun aday bulunmadığı için verilmedi
2014 yılı “Aratos Ödülü” Arkeolog Hüseyin Adıbelli-Ahi Evran Üniversitesi (Kırşekhir)
2015 yılı “Aratos Ödülü” Yazar Remzi Karabulut
2016 yılı “Aratos Kültür Sanat Ödülü” Ankara Ekin Tiyatrosu yöneticisi Faruk Güvenç
2016 yılı “Aratos Emek Ödülü” DİSK’li sendikacı Nihat Göküş (Tarsus)
 
İletişim bilgileri:
0533 723 47 489
aratosdergisi@gmail.com
ugurpismanlik@gmail.com
 
 
Facebook
Aratos Kültür Sanatevi
Aratos Dergisi
Aratos Felsefe Okulu

Anahtar Kelimeler: aratos sanat ödülü

1 Yorum
Editör29.12.2016 23:40:38

FARUK GÜVENÇ Tebrik ederim...

Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir