Haber

Ankara Devinim Tiyatrosu Yeni Sezonda

Ankara Devinim Tiyatrosu Yeni Sezonda

2016.10.26 00:00
| |
0
|
3055


Devinim Tiyatro sezonu iki farklı oyunla CerModern' de açıyor.

 

Ankara Devinim Tiyatro yeni sezona iki farklı yapımla merhaba diyor. Meksika' lı ressam Frida Kahlo' nun hayatını anlatan BEN FRIDA KAHLO "OTOPORTRE" ile Stefan ZWEIG' ın aynı adla tiyatroya uyarlanan ünlü öyküsü "SATRANÇ" sezon boyunca seyirci karşısında olacak. 

Kurulduğu günden bu yana farklı, yeni ve özgün yapımları sahnelemeyi ilke edinmiş Devinim Tiyatro sezonu iki farklı oyunla CerModern' de açıyor. 2016 Mart ayında Akün Sahnesi' nde prömiyeri gerçekleşen BEN FRIDA KAHLO "OTOPORTRE" 27 KASIM PAZAR ve 18 ARALIK PAZAR SAAT 20:00 da CerModern' de seyircisiyle buluşacak. Aynı program içerisinde yer alan ve 2014 Ekim ayında gösterime girdikten sonra sezon boyunca kapalı gişe oynayan SATRANÇ ise bir sezon aranın ardından, 11 ARALIK 2016 PAZAR SAAT 20:00 da CerModern' de sahnelenecek. 

BEN FRIDA KAHLO; Frida Kahlo’nun Meksika’ da gerçekleştirdiği ilk ve son resim sergisinde geçiyor. Frida’nın yaşadığı acı, aşk, resim ve devrim dolu yaşam öyküsünü Frida’ nın kendini ağzından izleyiciye aktarıyor. Çocukluğundan ölümüne kadar çektiği acılar, yaşadığı inişli çıkışlı aşklar ve komünist kimliğiyle içinde bulunduğu eylemleri resmeden, yazan Frida’ nın hikâyesi sezon boyunca seyirci karşısında olacak.

SATRANÇ; bir yolcu gemisiyle New York’ tan Buenos Aires’ e seyahat eden Doktor B.’ nin Dünya Satranç Şampiyonunu yenmesiyle başlayan hikâye, Doktor B. nin Nazi Almanya’ sı döneminde kapalı tutulduğu otel odasında gardiyanın cebinden çaldığı satranç kitabıyla satrancı öğrenmesini ve günden güne mahkûm edildiği yalnızlığa ve hiçliğe karşı savaşını anlatıyor.


BEN FRIDA KAHLO “OTOPORTRE” 

Ankara Devinim Tiyatro 5. Sanat yılında Meksika’ lı ünlü ressam Frida Kahlo’nun yaşam öyküsünü sahneye taşıyor. Ahmet Yapar’ın yazıp yönettiği oyunda Frida Kahlo’yu Fatmanur İsmailçebi oynuyor. Oyunun müzik düzenlemesi Didem Doğan ve Abdullah Demir Çiçek’e ait. Oyun, Frida Kahlo’nun Meksika’ da gerçekleştirdiği ilk ve son resim sergisinde geçiyor. Frida’nın yaşadığı acı, aşk, resim ve devrim dolu yaşam öyküsünü Frida’ nın kendini ağzından izleyiciye aktarıyor. Çocukluğundan ölümüne kadar çektiği acılar, yaşadığı inişli çıkışlı aşklar ve komünist kimliğiyle içinde bulunduğu eylemleri resmeden, yazan Frida’ nın hikâyesi sezon boyunca seyirci karşısında olacak. 

SÜRE : 1 Saat 30 Dakika

YAZAN VE YÖNETEN : Ahmet YAPAR
OYNAYAN          : Fatmanur İSMAİLÇEBİ
MÜZİK DÜZENLEME : Abdullah Demir ÇİÇEK (Gitarist)
          Didem DOĞAN (SOLİST)
                  Çağatay ÇİÇEK (GİSTARİST)

REJİ ASİSTANI : Ozan DEMİRCİOĞLU
MAKYÖZ          : Sema YAYLA
GÖRSEL TASARIM VE KARAKALEM ÇALIŞMA : Esma ŞENCAN
GRAFİK TASARIM Bircan MUYAN


SATRANÇ
2 PERDE

 

SÜRE : 1 SAAT 40 DAKİKA

ESER                : Stefan ZWEIG
UYARLAYAN VE YÖNETEN : Ahmet YAPAR
OYNAYANLAR            : Hüseyin OÇAN 
                                    Ozan DEMİRCİOĞLU
KREATİF DİREKTÖR      : Anıl IŞIK
REJİ ASİSTANI           : Bircan MUYAN
IŞIK TASARIM           : Emrah YILDIZ
KOSTÜM TASARIM       : Yeliz DAĞISTAN
ALMANCA REDAKSİYON   : Yağmur AKKUŞ    


Ankara Devinim Tiyatro Avusturya’ lı yazar Stefan ZWEIG’ ın ünlü öyküsünü tiyatroya taşıyor. Gösterime girdiği Ekim 2014 tarihinde kapalı gişe oynayan oyun bir yıl aradan sonra yeniden seyircisiyle buluşuyor. 

OYUNUN KONUSU
Bir yolcu gemisiyle New York’ tan Buenos Aires’ e seyehat eden Doktor B.’ nin Dünya Satranç Şampiyonunu yenmesiyle başlar. Bu galibiyetten sonra Doktor’ un peşinden giden adam sayesinde gerçek hikâyeyi öğreniriz. Nazi Almanyası’ nda SS Subaylarına yakalanan Doktor B. gizli bilgileri söylemesi için pencere, yatak, masa ve sandalye dışında hiçbir eşyanın olmadığı bir otel odasına kapatılır. Ve kendi yalnızlığına ve hiçliğe mahkûm edilir. Alman Nazizmi’ nin yarattığı psikolojik işkence yoluyla günden güne delirme noktasına gelen Doktor B. birgün dayanamaz ve gardiyanın cebinden bir satranç kitabı çalar. Satranç tahtasının, satranç taşlarının ve en önemlisi rakip olmadan sadece ekmek kırıntılarıyla kendini mat etmeye çalışır. Bir yanda görevine saygısından konuşamamak ile psikolojik işkenceye maruz kalmak arasında derin bir çatışmanın içindedir.  Hiçliğe ve yalnızlığa mahkûm edilen bir insanın hikâyesini anlatan SATRANÇ seyircisiyle buluşuyor. 

 


ANKARA DEVİNİM TİYATRO KURULUŞ VE TARİHÇE

Devinim Tiyatro, tiyatro tutkunu, tiyatro sevdalısı insanların kurmadığı, tam tersine tiyatroyu eleştiren, saplantı haline getirmeyen insanların oluşturduğu bir ekiptir. 10 Ağustos 2010 tarihinde Ahmet Yapar öncülüğüyle kurulmuştur. 

15 Ekim 2010 tarihinde de ilk oyunları olan Roberto Zucco isimli oyunla seyirci karşısına çıkmışlardır. Her tiyatro gibi karmaşık süreçlerden geçerek Ankara’ da kendini tekrar eden yapımlardan sıyrılmak, ismi gibi yeni arayışlar, yenilikler içinde olma gayretindedir. Tiyatroyu sisteme boyayanlara inat, tiyatroyu sistemden sıyıramayanlara inat, öncelikle Türkiye’ deki tiyatro anlayışını ve arayışını eleştirerek kendine bir yer bulma çabasındadır. 

Türk Tiyatrosu’ nun suskun, yorgun ve baskı altında kalan döneminden sıyrılıp, korkmadan, kuruluşunda kimseden maddi ve manevi destek almadan yoluna devam etmekte, yanlış yapa yapa ama yine tiyatro yapa yapa Türk Tiyatrosu’ na bir “devinim” kazandırma iddiasındadır. 

Devinim Tiyatro’ nun bugüne kadar hazırlamış olduğu oyunlar; 

Bernard Marie Koltés – Roberto Zucco Anton Çehov – Ayı - Sayfiyede Yaz - Kuğunun Şarkısı Bir Evlenme Teklifi - Tütünün Zararları Bertolt Brecht – Muhbir Eugéne Ionesco – İki Kişilik Hırgür Ahmet Yapar – Eş Zamanlı Aşklar Marsha Norman – İyi Geceler Anne Stefan Zweig - Satranç (Uyarlayan: Ahmet YAPAR) Yunus Emre Gümüş – Bardakçı Baba Ahmet yapar - Ben Frida Kahlo “Otoportre”

Biletler, biletinial.com dan ve CerModern Gişe' den temin edilebilinir.

Bilgi İçin : 0535 475 05 68 

Sosyal Medya : facebook.com/devinim.tiyatro   -  twitter.com rf/ @devinimtiyatro

Anahtar Kelimeler: ankara devinim tiyatrosu, satranç, ben frida kahlo

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir