MAKALELER

Aliya - Nova Yapım

2017.12.31 00:00
| | |
4607

Bağımsız Bosna Hersek’in ilk cumhurbaşkanı olan Aliya İzzetbegoviç Müslüman bir ailenin çocuğu olarak dünya’ya gelmiştir.

 Annem Güneş Sezai Akmen anısına..


 ‘  A L İ Y A ‘  VE  İNSAN OLMAK!

‘ ………..Çoğumuz için Bosna sadece vatan değil ,o bir fikirdir.Bunun farklı dil,din,millet ve kültür geleneklerine sahip insanların bir arada ve beraberce yaşayabileceğinin inancıdır.Bunun için tek şart vardır.İnsan olmak .İnsan olamayanlar bunu yapamaz ! Ve kardeşlerim size söz veriyorum ki Bosnalı Müslümanlar yok olmayacak !’
Aliya İzzetbegoviç
 

Nova Oyun Yapım ile Eyüp Sultan Belediyesinin ortaklaşa düzenlediği  gala  Eyüp Sultan Kültür Sanat Merkezinde Kasım ay’ının son haftasında  yapılmıştır. ‘Aliya’   da   geçmişte yaşanan ve dünya siyasetinde rastlanan düşündürücü oyunların üzerine yapılan bu oyun  projesi ile  bazı hususlara dikkat çekilmiş,ülkesine,bayrağına,milletine sığınan insanların hayatta kalma çabasına özenle  önem verilmiştir.   Bu çalışma ile yine  tüm insanları sevmeye  çalışan , unutulmaz lider için ise evrensele uzanan bir çizgi de  ‘Aliya’ oyunu ilk kez  sahneye koyulmuştur.     

                                          
 

Nova Oyun Yapım Proje ayrıntıları
Bir liderin yaşam hikayesini anlatmakla kalmayan Nova Yapım ,savaş ortamında insan kalmayı esas alanların destanından, oyun yaratmaya  ve sahnelemeyi  hedeflemiştir. Bugün hala dünyanın birçok  yerinde  inançları yüzünden insanların haksız yere öldüğünü ,öldürüldüğünü özellikle gündeme taşımak istemiş ve  Nova Yapım bunu da sevginin sınır tanımadığı bir lider olan Aliya ve Bosna üzerinden geniş kitlelere ulaştırmak isteğinde kararlı olarak gerçekleştirmiştir.

Yaşayan Lider Olmak…
1925 ile 2003 yıllarını içeren Aliya’nın yaşam öyküsünde en önemli husus! liderin fikirlerinin ilk günkü tazeleğini korumuş  olmasında saklanmışlığıdır.Aliya İzzetbegoviç bu nedenle yaşayan liderler  arasında önemini günümüzde de  kaybetmemiştir. 

Bağımsız Bosna Hersek’in ilk cumhurbaşkanı olan Aliya İzzetbegoviç Müslüman bir ailenin çocuğu olarak dünya’ya gelmiştir.Dini konuları tartışmak üzere arkadaşları ile16 yaşında Gençler Kulübünü kurmuş,24 yaşında İslamcılıktan 5 yıl hapis cezası almış sonra ki yıllarda 25 yıl avukatlık mesleğinde faaliyet göstermiş ve 1970 yılında ilk ‘İslam Manifestosu’ adlı kitabı yüzünden tutuklanmıştır. İzzetbegoviç 11 yıl tekrar mahkumiyet almış ,1989 yılında çıkan  af ile özgürlüğüne 6yılda  kavuşmuştur.1990 yılında ikinci kez  siyasi kararlığının ve mücadelesinin aynası olan  manifesto kitabını yayınlamış,1990 yılında ortak yönetime başkan olarak  1992 ile 1995 yıllarında ise Bosna Savaşında önemli roller üstlenmiştir.

Elçin Gürler ve  ‘Aliya’   
Oyunun yazarı Elçin Gürler  ile oyunun Eyüp Sultan Belediyesi Kültür Merkezinde yaptığımız gala sohbetin de ‘’Balkan kökenli olmamasına rağmen Bosna da gerçekleşen dramın çok genç yaşından itibaren kendisini çokça etkilediğini ifade etmiştir. Biyografi  alanına ilgili olması kronolojik olarak liderin hayatından kesitlerle oyun yazmak isteğinin kendisini Balkanlarda yaşanan dramı anlamaya ve anlatmaya kadar götürmüş,insani değerlere önem veren  lider İzzetbegoviç ile buluşmanın’ Bilge Kral ‘mucizesinin çözümüyle yazım aşamasında  hızlandığını ilk edebi metin  kimliğinde ise  ‘Aliya ‘ gerçekten ekip çalışmasının en güzel örneği ve başarısı olarak  Gürler’i çok etkilediği konuşmalarından anlaşılmıştır. ‘’   


 

‘ Aliya’ ve Nova Proje Grubu
Oyunda İzzetbegoviç’ in insani yönünün yanı sıra mücadeleci ruhu, duygularının tüm ayrıntıları ile anlatıldığı mektuplar  ve savaş yılları, destek gördüğü Türkiye’ye ilişkin sahneler de oyunda yerini  almıştır.

Elçin Gürler’in yazdığı’ Aliya’ da Çetin Kaya,Tuna Gürcoşkun,Özgür Aygün,Ali Oğuz Şenol,Müfit Çağlayan,Romina Buldanlıoğlu,Özge Sivrikaya,Burak Çevik,Emre Özmen,Muhammed Bozoklu  ve Emre Avşar  başarılı oyuncu kadrosunu oluşturmuştur.

Yönetmen Hidayet Erdinç ve Başarı
Edebi metinden oyunlaştırılan ‘Aliya’ gerçekten sahne uygulaması zor bir oyun olmuş,okunmak için dokusu nedeniyle daha uygun olan metnin   ayrıntılarda yoğunluk kazanmış olması özellikle yönetmen Hidayet Erdinç’in işini daha da zorlaştırmıştır.

Yönetmenin  ‘Aliya’ için gerekli dramaturgi çalışmasını yapma gayreti gözlemlenmiş, oyunun felsefesine uygun olarak insan,sevgi,savaş,evrensel kavramlarının dinamikliğinin  sürekli taze tutulması için gerekli budamaların tekst üzerinde   yapıldığı görülmüştür.

Oyunun kalabalık ,genç ve  tecrübe anlamında genelde  naifliği düşünülen üstte isimleri yazılı oyuncularla takım oyunculuk düzeninde açık biçim çalışması yönetmene başarıyı getirmiştir. 

Oyunda Aliya İzzetbegoviç rolü ile Çetin Kaya’nın omuzlarındaki ağırlık açıkça hissedilmiştir.
Işık Tasarımında  Mustafa Türkoğlu ,Dekor- Kostüm Tasarımında Sibel Tomaç,Koreografi Murat Turhan imzaları oyun genelinde başarıyı desteklemiştir..


Afiş ve Broşür düzenlemesinde Murat Buldanlıoğlu alkışlarımızı almış,emeği geçen Romina Buldanlıoğlu,Öz Demir, Uğur Yıldız,Hakkı Can Arslan ve diğer çalışanlara da  teşekkürlerimiz olmuştur.

Eyüp Sultan Belediyesi Kültür Sanat Merkezi ve Gala Üzerine !
Eyüp Sultan Belediyesi ile Nova Yapımın birlikte organize ettiği geceye Belediye Başkanı Remzi Aydın,Kaymakam Abdullah Dölek,Bosna Hersek İstanbul Başkonsolosu Nidzara Ercan , Aliya İzzetbegoviç Müze Müdürü Adnan Zisko , davetliler ve belediyenin  sanatsever konukları geceye katılmıştır.

Büyük bir konukseverlik ve  fuaye ikramı  ile başlayan geceye belediye protokolünü idare eden kadın ve erkek görevlilerin Tiyatro Salonu’na davetlilerin alınışı sırasında geleneksel konukseverliğe uygun olmayan davranış ve konuşmaları maalesef bu güzel geceye gölge düşürmüştür. Özellikle   protokolde isimleri yazılı  misafirleri tanımadıkları için  yerlerine  almakta imtina  etmeleri  yine davetli misafirlerin salonu terk etmelerine kadar gitmiş ve bu kişiler nedeniyle gereksiz  sıkıntı yaşanmıştır.

Sanat Sever Eyüp Sultan Belediyesinin bu önemli konukseverliliğin eksilmemesi hususunda gerekli hassasiyetini yineleyeceği hususunu önemsemesi ise dileğimiz olmuştur

 Füsun Akmen Balkaya
Eyüp Sultan KSM/24.12.2017

Anahtar Kelimeler: aliya, nova yapım0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir