Haber

Adana Tiyatro Festivali 3 Haftasında

Adana Tiyatro Festivali 3 Haftasında

2019.04.09 00:00
| |
0
|
3096


Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, 3'üncü haftasında 4 ayrı sahnede devam ediyor.

Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, 3'üncü haftasında 4 ayrı sahnede devam ediyor. Bu hafta Rumuz Goncagül oyunu ile Merkez Park'a taşınacak olan Festival, atölye çalışmaları ve şiir dinletisi ile de çocuk ve mahkumları heyecanına ortak ediyor.

Sabancı Vakfı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları işbirliğiyle düzenlenen Devlet Tiyatroları – Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, üçüncü haftasında da zengin bir programla sanatseverlerle buluşuyor.

Bu hafta, Ankara Devlet Tiyatrosu’nun “Rumuz Goncagül” oyunu ile Merkez Park’a da taşınacak olan Festival, çocuklar ve mahkumları da farklı etkinliklerle heyecanına ortak ediyor.


Bu haftanın 7 oyunu

Festival’de bu hafta 7 farklı oyun, izleyicilerle buluşuyor. Antalya Devlet Tiyatrosu’nun Samuel Beckett'in "Godot'yu Beklerken" oyununu farklı bir bakış açısıyla sahneye taşıdığı “Godot’yu Beklerkeni Beklerken”, hayatları boyunca görünmeye çalışan ama görünmez olarak kalanların yaşadıklarını heyecan dolu ve çarpıcı bir dille anlatıyor. Umut ve hayal kırıklığı, beceri ve beceriksizlik arasındaki çelişkiyi iki aktörün sanata ve oyunculuğa duyduğu tutkuyla birleştirerek anlatan oyun, seyircileri de bu keşif sürecinin bir parçası olmaya davet ediyor.

Yolcu Tiyatro “Kürklü Venüs” ile oyun içinde bir oyun sahneliyor ve sahne üzerinde büyülü bir dünya yaratıyor. Binlerce yıllık kadın-erkek ilişkisi üzerinden toplumsal cinsiyet meselesine, bireyin arzularının karanlık taraflarına ve insan doğasının sınırlarına doğru bir yolculuk sunan oyun, seyirciyi aklında pek çok soru bırakarak uğurluyor.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt’un başrolünü üstlendiği Ankara Devlet Tiyatrosu’nun “Cimri” oyunu, festival kapsamında İstanbul’un ardından Adana’da seyirciyle buluşuyor. Her döneme ait unsurlarla seyirciye tanıdık olduğu bir dünyayı eleştiren oyun, parayı bütün değerlerin üzerinde tutan, bu yüzden kendi özüne ve çevresine yabancılaşan insanın içine düştüğü çelişkileri, gülünç ve zavallı durumu komedi dilinden sahneye taşıyor.

Semaver Kumpanya’nın “Madde22” oyunu, bir savaş macerasını, eğlenceli ve farklı bir bakış açısıyla sahneye taşıyor. 2. Dünya Savaşı'nda, İtalya’da konuşlanmış bir Amerikan üssünde geçen oyun, bir bombardıman subayının savaşın ortasında savaşın parçası olmamak için verdiği mücadeleye odaklanıyor. Bu mücadele seyirciye uzun süre belleklerden silinmeyecek bir deneyim vadediyor.

Festival coşkusu şehre yayılıyor

Devlet Tiyatroları – Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali heyecanı, festivalin üçüncü haftasında açıkhavaya taşınıyor. Ankara Devlet Tiyatrosu “Rumuz Goncagül” adlı oyunuyla Merkez Park’ta seyirciyle buluşuyor. Bir anne ve kızının hikayesini anlatan oyun seyircisine şarkılarla ve danslarla renklenen eğlenceli bir hikaye anlatıyor.


Genç ekipler festival sahnesinde yer almaya devam ediyor

Sabancı Oda Tiyatrosu, festival kapsamında genç tiyatro topluluklarını ağırlamayı sürdürüyor. Myart Tiyatro “Kör Baykuş” ve Ankara Devlet Tiyatrosu “Eyvah Nadir” oyunlarıyla tiyatroseverlerle buluşuyor.

İran’ın yasaklı yazarı Sâdık Hidâyet’in aynı adlı romanından sahneye uyarlanan “Kör Baykuş”, insanın varoluşuna dair derinlikli bir hikayeyi, gölgelerin ve kuklaların zenginleştirdiği bir görsel dünyada anlatıyor. Yönetmenliğini bu yıl festival kapsamında Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ne layık görülen Işıl Kasapoğlu’nun üstlendiği oyun, sihirli ve gizemli sahne estetiğiyle dikkat çekiyor. Dünden bugüne insanoğlunun mücadelesini anlatan “Eyvah Nadir” ise, sözcüklere yüklenen anlamlar ve onlarla kurulan ilişkinin yaşam yolculuğuna odaklanıyor. Gülme, gülerek düşünme ve düşünerek özdeşleşme hallerini sahneye taşıyan oyun, izleyiciyle köprü kurarak onları yolculuğa ortak ediyor.

Şiir, festival ile Adana Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda

Bu hafta Festival, sahne dışında da yoğun bir programa ev sahipliği yapıyor. Mustafa Bal “Senaryo Yazma Teknikleri”, Hazal Demet Yurdagül “Benim Kahramanım; Benim” ve Anıl Aydın “Çokfonik Çok Sesli Koro” atölyeleri ile festival programını renklendirirken, Mazlum Taşkıran ve Sevinç Gediktaş “Şiir Dinletisi” ile Adana Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda sanatseverlerle buluşuyor.

Anahtar Kelimeler: adana tiyatro festivali

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir