Festival

Adana Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Büyük Bir Başarıya Daha İmza Attı

Adana Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Büyük Bir Başarıya Daha İmza Attı

2016.10.30 00:00
| |
0
|
2391


Festival Adanalılardan tam not aldı.

17 Ekim 2016 Pazartesi  günü, İstanbul  Şehir Tiyatrolarının sahnelediği  ‘12. Gece’ isimli oyunla başlayan 3. Şehir Tiyatroları Buluşması, 30 Ekim Pazar günü Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarının sahnelediği  ‘Jeanne D’arc’ın Öteki Ölümü’ isimli oyun ile son buldu.  17 farklı Şehir Tiyatrosu ekibi tarafından,  iki ayrı salonda sahnelenen oyunlar, Adanalılardan tam not aldı.

 ‘3. Şehir Tiyatroları Buluşması’na, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Adana Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları,  Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu,  Azerbaycan Bakü Belediye Şehir Tiyatrosu,  K.K.T.C  Lefkoşa Belediye Tiyatrosu,  K.K.T.C  Beyarmudu Belediyesi Güney Mesarya Halk Tiyatrosu, Zonguldak Belediyesi Tiyatro Topluluğu, Bartın Belediyesi Şehir Tiyatrosu, Sarıyer Belediye Tiyatrosu, Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, Alanya Belediye Tiyatrosu, Seyhan Belediyesi Şehir Tiyatrosu,  Giresun Belediye Tiyatrosu,  Eskişehir  Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Milas Belediyesi Şehir Tiyatrosu, Antalya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu ekipleri katılırken, sahnelenen oyunlar Adanalı izleyicilerden yoğun ilgi gördü; öyle ki oturacak koltuk sayısı yetersiz kaldığı için, salonlara sandalyeler yerleştirilmek suretiyle hiçbir izleyici dışarıda bırakılmadı.

17 Ekim 2016 Pazartesi günü gerçekleştirilen açılış töreninde konuşan, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Hüseyin Sözlü, ‘sanatın, şehirlerin ruhu olduğunu’  söyleyerek, festivale katılan ekiplere teşekkür etti ve  Şehir Tiyatrosu ekiplerini misafir etmekten duydukları mutluluğu ‘dile getirdi.  Konuşmasında sanatın ve tiyatronun önemine değinen Sayın Hüseyin Sözlü, gelişmiş toplumların sanatsız yapamayacağını, buna bağlı olarak da Şehir Tiyatrolarının, şehirlerin olmazsa olmazı olduğunu, özellikle vurguladı.


Tiyatronun birleştirici gücü ve Şehir Tiyatrosu ekiplerinin, birbirleri ile olan bağlarının sağlamlığı açısından son derece önemli olan festival, iki ayrı salonda, toplam 20 gösterim ile Adanalılara müthiş bir tiyatro ziyafeti sundu. 13 gün boyunca, W. Shakespeare’den Aziz Nesin’e kadar bir çok önemli oyun yazarının eseri,  Adanalılar için sahnelendi… 11 bin izleyicinin salonları doldurduğu ‘3. Şehir Tiyatroları Buluşması’ tüm sanatseverlere görsel bir şölen yaşattı. 

Konuyla ilgili duygu ve düşüncelerini sorduğumuz Adana Büyükşehir Belediyesi Konservatuvar ve Tiyatro Şube Müdürü Sayın İsmail Dikilitaş şöyle konuştu; ‘Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Hüseyin Sözlü Bey’in, sanata verdiği güç ve desteğe çok teşekkür ederim. Kendisi, her zaman yanımızda olduğunu hissettirdi.  Bu yıl şehir tiyatroları buluşmasının üçüncüsünü yaptık… Geçen yıl gerçekleştirdiğimiz ‘2. Şehir Tiyatroları Buluşması’ ile İstanbul’da ‘Yılın En iyi Tiyatro Hareketi’ ödülüne layık görülmüştük. Bu yıl da aylar süren bir çalışmanın ardından ‘3. Şehir Tiyatroları Buluşması’ ile 11 bin izleyiciye ulaşarak yakalanması zor bir rekora daha imza attık. Adanalı izleyicilerin koltuklarımızı boş bırakmaması beni çok mutlu etti.  Bu büyük başarıda emeği geçen herkese teşekkür ederim.’   dedi.

Anahtar Kelimeler: adana şehir tiyatrosu, adana şehir tiyatroları

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir