Ödül

9. Direklerarası Seyirci Ödülleri 2008-2009

9. Direklerarası Seyirci Ödülleri 2008-2009

2009.05.07 00:00
| |
0
|
990

Sizce Nasıl?

Seçici kurulun 2007 – 2008 sezonunda seyrederek başarılı olarak değerlendirdiği Oyunlar, Oyuncular ve Tiyatrolar belli oldu...
9. Direklerarası Seyirci Ödülleri 2008-2009
 
Seçici kurulun 2007 – 2008 sezonunda seyrederek başarılı olarak değerlendirdiği Oyunlar, Oyuncular ve Tiyatrolar belli oldu...
 
 
İSTANBUL
 
Prodüksiyon: Kırmızı Pazartesi, İBB Şehir Tiyatroları
 
Yönetmen:  Nesrin Kazankaya, Rahat yaşamaya övgü, Tiyatro Pera
 
Oyun Yazarı:  Kemal Gökhan Gürses, Histanbul, Garajistanbulpro
 
Erkek Oyuncu:  Hüseyin Avni Danyal, Letafet, Tiyatro Cef
 
Kadın Oyuncu:  Defne Halman, Victoria – Zafer, Kent Oyuncuları
 
Yardımcı Erkek Oyuncu:  Gökçer Genç, Nehrin Solgun Yüzü, Tiyatro Stüdyosu
 
Yardımcı Kadın Oyuncu:  Sevinç Erbulak, İstanbul Efendisi, İBB Şehir Tiyatroları
 
Canlandırmada Bütünlük (Ensemble): Ne dersin Azizim, İstanbul Devlet Tiyatrosu
 
Küçük Salon Erkek Oyuncu: Hakan Pişkin ve Ümit Çırak, Ada ,Ti Performans
 
Küçük Salon Kadın Oyuncu:  Bengi Heval Öz, Temp Odyssey - Küçük Genny Efsanesi, Tiyatro Z
 
Komedi Erkek Oyuncu:  Ufuk Özkan, Şahane Düğün, Asuman Dabak Tiyatrosu
 
Komedi Kadın Oyuncu:   Fulden Akyürek, Üvey Karım, Abdullah Şahin Halk Tiyatrosu 
 
Komedi Toplu Canlandırma (Komedi Ensemble):  Denizaltında Altı Tahammülfersa, İstanbul Kraliyet Tiyatrosu
 
Sahne Tasarımı:  Duygu Sağıroğlu, Maskeliler, İBB Şehir Tiyatroları
 
Kostüm Tasarımı:  Başak Özdoğan, Cimri, Kent Oyuncuları
 
Işık Tasarımı:  Kemal Yiğitcan, Kırmızı Pazartesi, İBB Şehir Tiyatroları 
 
Efekt Tasarımı, Erdal Tok, Yağmurcu, Bakırköy Belediyesi Tiyatrosu
 
Özgün Tiyatro Müziği: Tolga Çebi, Testosteron, Oyun Atölyesi
 
Koreografi:  Selçuk Borak, Kabare, İBB Şehir Tiyatroları 
 
Tek Kişilik Prodüksiyon:   Tuğba Özkul,  Sessiz Duruş,  Damla Hacaloğlu Projesi
 
Yenilikçi Tiyatro:    İstanbulimpro – Ne Ala Temaşa
 
Sürekli Mükemmeliyet:   Nevra Serezli ve Cihan Ünal
 
Özgün Yeni Oyun:
           
Aslıhan Evrensel, 100, Stüdyo
Ebru Uluçınar, Şerli Mahalle, Oyunhane
Oyun Deposu, Çirkin İnsan Yavrusu, 
 
Kerem Yılmazer “Genç Yetenek” Teşvik Ödülleri (İstanbul)
 
Deniz Celiloğlu, Salvodore Dali, Akbank Sanat Tiyatrosu
Arzu Doğan, Çıkmaz Sokak, Bakırköy Sanat Merkezi
Aylin Kontante, Şah Mat, DURU İmpro
Çağlar Çorumlu, İstanbul Efendisi, İBB Şehir Tiyatroları
Beste  Bereket, Sürmanşet, İstanbul Halk Tiyatrosu
Ömer Gecü, Mustafam Kemalim, Müjdat Gezen Tiyatrosu
Derya Karadaş, Tayyibin Sinirli Lambası, Müjdat Gezen Tiyatrosu
Diren Polatoğulları, Damdaki Kemancı, Müjdat Gezen Tiyatrosu
Nilay Duru, Damdaki Kemancı, Müjdat Gezen Tiyatrosu
Merve Aysal, Damdaki Kemancı, Müjdat Gezen Tiyatrosu
Merve Anlağan, Damdaki Kemancı, Müjdat Gezen Tiyatrosu
Kubilay Yılmaz, Bir Tavsiye Mektubu, Oyuncu Tayfası
Özlem Çiçek, Yer Demir gök bakır, Özel Tiyatro
Mine Altın, Theodora-Tiyatro merdiven, Tiyatro Merdiven
 
 
“Tiyatroya Bir Ömür” Onur Ödülü
 
"Usta Oyuncu”: Gönül Ülkü
 
VASIF ÖNGÖREN ÖZEL ÖDÜLÜ:     
İstanbul Değişim Atölyesi – Zengin Mutfağı
 
ASAF ÇİĞİLTEPE ÖZEL ÖDÜLÜ:      
Su Gösteri Sanatları Sahnesi - Sakıncalı Piyade
 
 
Özel Ödüller 
 
Açık Radyo- Gülhan Kadim Sertdemir’in  Kuranderde Kalanlar Programı ile tiyatro severlere ulaşma çabaları için.
 
Kerem Yılmaz – Oyuncu Tayfası - Genç Sahne Tiyatro Günleri ile genç tiyatrocuları teşvik ve bir araya getirmesi nedeniyle.
 
Emine Güngör  İBB Şehir Tiyatroları – 1. Lions Tiyatro Ödüllerinden bu güne dokuz yıldır  basın ve halkla ilişkiler sorumlusu olarak  İlgi ve Desteğini esirgemeyen Emine Güngör'e  Tiyatro Seyircileri olarak teşekkürlerimizi sunuyoruz.
 
ÇIRAĞAN PALACE KEMPINSKI – Kurum Çalışanlarının motivasyonunu Tiyatro çalışmaları ile sağlamak amacıyla Dr. Bülent Öner yönetmenliğinde Kanlı Nigar oyunu ile seyirciye sunulması nedeniyle. 
 
Metin Zakoğlu – Tiyatroda Mekan Deneyleri Projesi.  10. Mekan – HASTANEDE TİYATRO
 
Anadolu Sağlık Merkezi – Anadolu Sağlık Merkezinin Kültür ve Sanata verdiği önem ve destek programları  içinde  Türkiye’de ilk defa ”hastanede tiyatro” olgusunu gerçekleştirerek
hasta, hasta yakınları ile hastane çalışanları ve çevre tiyatro severlere hastane tiyatro sahnesinde düzenli oyunlar sergilemeleri, tiyatro seyircileri  olarak övgüye değer görülmüştür 
 
Tiyatro Basın ve Halkla İlişkiler ve Tiyatro Yöneticileri
(program bilgi akışındaki duyarlılıklarına teşekkürlerimizle)
 
Hamdi Gültekin, İBB Şehir Tiyatroları Üsküdar Kerem Yılmazer - Tiyatrosu Müdürü
 
İZMİR
 
Yönetmen:  Hayrettin Filiz, SACCO ve VANZETTİ,  BTA
 
Erkek Oyuncu: Barış Açıkgöz,  SACCO ve VANZETTİ,  BTA
 
Kadın Oyuncu: Sevcan YAMAN, Misery Öldü, Oyun Kutusu
 
Ensemble :DEÜ - GSF Deneme Topluluğu, Lorca'nın Kadınları
 
Komedi Ensemble:  Bir Daha Çal Sam,  İzmir DT
 
Sahne Tasarımı: Ayten Öğütçü, Bozuk Düzen,  HAN
 
Kostüm Tasarımı:  Yıldız İpeklioğlu  Jean d’Arc’ın öteki ölümü
 
Koreografi  :  Orçun Masatçı, ”Palto” Sokak Oyunu Koreografisi, Yenikapı Tiyatrosu  
 
Yenilikçi Tiyatro:   Narlıdere Belediye Tiyatrosu, Tiyatroimpro, Banyo
 
Kerem Yılmazer “Genç Yetenek” Teşvik Ödülü (İzmir)
 
Cemre Özkan, SACCO ve VANZETTİ,  BTA
 
 
BURSA
 
Prodüksiyon:  Deli İbrahim, Bursa BB Şehir Tiyatrosu
 
Erkek Oyuncu:   Emrah Burak Gürbüz, Fareler ve İnsanlar, Bursa Ekim Sanat Atölyesi 
 
Kadın Oyuncu:  Arzu Tan Bayraktutan ve Ayşegül Günay Demir, Asiye Nasıl Kurtulur, Bursa  Devlet Tiyatrosu     
Sahne Tasarımı: Işın Mumcu,  Çok Orijinal bir oyun
 
Kostüm Tasarımı: Funda Cebi, Deli İbrahim
 
Kerem Yılmazer “Genç Yetenek” Teşvik Ödülü (Bursa)
 
Zafer Altun, Bursa DT
 
 
ESKİŞEHİR
 
Eskişehir BB Şehir Tiyatroları – Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği ile Tiyatro Günleri ile genç tiyatrocuları bir araya getirerek Eskişehir Seyircisine sağladıkları seyir olanağı nedeniyle.
 
 
KOCAELİ
 
Prodüksiyon:  Kocaeli BB Şehir Tiyatrosu, Irk Bitig
 
Uyarlama: Minister Mr. Nebojsa Bradic, Derviş ve Ölüm, Kocaeli BB Şehir Tiyatrosu
 
Erkek Oyuncu:  S. Taylan Ertuğrul, O Güzelim Kaymaklı Dondurma,  Kocaeli BB Şehir Tiyatrosu
 
Kadın Oyuncu:  Betül Çobanoğlu,  Çatışmalar ,  Kocaeli BB Şehir Tiyatrosu
 
 
ANKARA
 
Prodüksiyon:  Genç Osman, Ankara Devlet Tiyatrosu
 
Yönetmen:  Şakir Gürzumar, Genç Osman, Ankara Devlet Tiyatrosu 
 
Oyun Yazarı:  Serdar Doğan,  Yangın Yeri Maraş, Canlar Tiyatrosu
 
Erkek Oyuncu:  Erdinç Gülener, İhanet, Ankara Devlet Tiyatrosu
 
Kadın Oyuncu:   Ebru Saçar, Ölüm ve Kız, Ankara Sanat Tiyatrosu  ve  Berna Konur, Suçlu Yürekler, Ankara Devlet Tiyatrosu
 
Yardımcı Erkek Oyuncu: Akın Erozan ve Tolga Tuncer, Genç Osman, Ankara DT
 
Yardımcı Kadın Oyuncu:  Rengin Samurçay,   Galile’nin Yaşamı, Ankara Devlet Tiyatrosu
 
Canlandırmada Bütünlük (Ensemble):   Eşik,  Ankara Devlet Tiyatrosu 
 
Küçük Salon Erkek Oyuncu:  Fatih Al,  Korkuyu Beklerken, Öteki Tiyatro
 
Komedi Erkek Oyuncu:   Bülent Yıldıran ve Kutlay Akbal, Deliler Boşandı, Ank. Ekin Tiyatrosu
 
Komedi Kadın  Oyuncu:  Cavidan Polatkan, Deliler Boşandı, Ank. Ekin Tiyatrosu
 
Komedi Toplu Canlandırma (Komedi Ensemble):  Ajan, Antik Tiyatro  
 
Sahne Tasarımı:   Güven Öktem,   Aç Sınıfın Laneti, Ankara Devlet Tiyatrosu
 
Kostüm Tasarımı:  Nalan Türkoğlu, Galile’nin Yaşamı, Ankara Devlet Tiyatrosu
 
Işık Tasarımı:   Zeynel Işık, Kontrabas, Ankara Devlet Tiyatrosu
 
Özgün Tiyatro Müziği:  Nedim Yıldız, Eşik, Ankara Devlet Tiyatrosu
 
Efekt Tasarımı:  Mehmet Kızılgül,  Ölüm ve Kız, Ankara Sanat Tiyatrosu
 
Koreografi:  İhsan Bengier,  Galile’nin Yaşamı,  Ankara Devlet Tiyatrosu 
 
Tek Kişilik Prodüksiyon:   Ziver Armağan Açıl,  Alemin En Güzel Hikayesi
 
Belgesel Oyun:   Her Yönüyle Atatürk,   Ankara Sanat Tiyatrosu
 
Müzikal:  Gülriz Sururi- Fosforlu Cevriye,  Ankara Devlet Tiyatrosu
 
 Kerem Yılmazer “Genç Yetenek” Teşvik Ödülleri (Ankara)
 
Anıl Kır, Töre, Ankara Sanat Tiyatrosu 
Eda Toktay,   Sarıpınar 1914, Çağdaş Sanat Merkezi
Kardelen Yılmaz,   Sarıpınar 1914, Çağdaş Sanat Merkezi
Başak Akbay,   Aç Sınıfın Laneti, Ankara Devlet Tiyatrosu
Feray Darıcı,  Fosforlu Cevriye, Ankara Devlet Tiyatrosu
 
“Tiyatroya Bir Ömür” Onur Ödülü
 
Usta Oyucu:   Maral Üner
 
Özel Ödüller 
 
Kanal B, Başkent Üniversitesi Tv Kanalında Murat Atak’ın hazırlayıp sunduğu ATÖLYE Programının Tiyatro yoğun içeriği nedeniyle,
 
Cumhuriyet Gazetesi, Ankara Eki – Kültür ve Sanat içerikli yoğun yayınları nedeniyle,
 
FOX TV, Kültür ve Sanat içerikli yoğun yayınları nedeniyle
 
MAG Medya, Kültür ve Sanat içerikli yoğun yayınları nedeniyle
 
 
ERZURUM
 
Prodüksiyon:  Erzurum Devlet Tiyatrosu, Şeytan Ayrıntıda Gizlidir 
 
Yönetmen:  Hakan Alkan, Giordano Bruno,  Atatürk Üniv.  G. S. Fak. Deneme Sahnesi
 
Erkek Oyuncu:  İrfan Kılınç, İki Efendinin Uşağı, Erzurum Devlet Tiyatrosu
 
Kadın Oyuncu: Eylem Yıldız, İki Efendinin Uşağı, Erzurum Devlet Tiyatrosu 
 
Ensemble:  Giordano Bruno, Atatürk Üniv.  G. S. Fak. Deneme Sahnesi Hakan DÜNDAR,  İki Efendinin Uşağı, Erzurum Devlet Tiyatrosu
 
Kostüm Tasarımı:  Medine Yavuz, Şeytan Ayrıntıda Gizlidir, Erzurum Devlet Tiyatrosu
 
Tiyatro Müziği:  Orhan Kaplan,  Giordano Bruno, Atatürk Üniv.  G. S. Fak. Deneme Sahnesi
 
 
TRABZON
 
Prodüksiyon:  Trabzon Devlet Tiyatrosu, Rumuz Goncagül
 
Erkek Oyuncu:  Fatih Topçuoğlu, Rumuz Goncagül, Trabzon Devlet Tiyatrosu
 
Kadın Oyuncu:  Sinem Şahin,  Rumuz Goncagül, Trabzon Devlet Tiyatrosu
 
Yardımcı Erkek: Kadri Özcan, Doğal Zehir, Trabzon Devlet Tiyatrosu
 
Ensemble: Doğal Zehir, Trabzon Devlet Tiyatrosu
 
Sahne Tasarımı:Hakan Dündar, Troyalı Kadınlar,Trabzon Devlet Tiyatrosu
 
Kostüm Tasarımı: Gül Emre, Troyalı Kadınlar, Trabzon Devlet Tiyatrosu
 
Koreografi:  Meltem Yorulmaz, Rumuz Goncagül, Trabzon Devlet Tiyatrosu
 
 
Özel Ödül
 
Trabzon Şehir  Tiyatrosu – Kadınlık Sanatı Projesi   
 
Özlem Şahin ve Mesut Yüce – Trabzon’da Tiyatro için yaptıkları kalıcı katkıları nedeniyle
 
 
 
ADANA
Prodüksiyon:  Adana Devlet Tiyatrosu, 6. Koğuş
 
Yönetmen:  Kemal Kocatürk, Barış, Adana Devlet Tiyatrosu
 
Erkek Oyuncu:  Devrim Evin, 6. Koğuş, Adana Devlet Tiyatrosu
 
Kadın Oyuncu:  Ahenk Demir,  Ziyaretçi, Adana Devlet Tiyatrosu
 
Yardımcı Erkek Oyuncu:  Murat Özben, 6. Koğuş, Ankara Devlet Tiyatrosu
 
Sahne Tasarımı: Şirin Dağtekin, Barış, Adana Devlet Tiyatrosu
 
Işık Tasarımı:  H.İbrahim Karahan,  Ziyaretçi, Adana Devlet Tiyatrosu
 
 
SAMSUN
Oyun Yazarı:  Murat Can Kibiroğlu, İnsan Dükkanı, Samsun Düşevi oyuncuları
 
Erkek Oyuncu:  Cüneyt Gürbüz, Diriliş, Samsun Sanat Tiyatrosu 
 
Yardımcı Erkek Oyuncu:  Seçkin Bıldırcın, İnsan Dükkanı, Samsun Düşevi oyuncuları 
 
Canlandırmada Bütünlük (Ensemble):  Diriliş, Samsun Sanat Tiyatrosu
 
Sahne Tasarımı: Ersoy Çelikpazu,  İnsan Dükkanı, Samsun Düşevi oyuncuları 
 
Koreografi:  İhsan Bengier,  Diriliş, Samsun Sanat Tiyatrosu
 
Kerem Yılmazer “Genç Yetenek” Teşvik Ödülü (Samsun)
 
Cem Uyan,   İnsan Dükkanı, Samsun Düşevioyuncuları
 
 
DİYARBAKIR
Özel Ödül
 
Diyarbakır Devlet Tiyatrosu – 20  yıldan beri Diyarbakır’lı tiyatro severlere kaliteli oyunlar sunması nedeniyle.
 
Diyarbakır Şehir Tiyatrosu – Liselerarası Tiyatro Şenliği ile genç tiyatrocuları teşvik ve tiyatro severleri bir araya getirmeleri nedeniyle.
 
KONYA
Özel Ödül
Konya Devlet Tiyatrosu – Türkçe Tiyatro Yapan Ülkelerin Tiyatrolarını Festival çerçevesinde Türk Seyircisinin seyir yelpazesinin genişlemesine katkıda bulunmaları nedeniyle.
 
SİVAS 
Prodüksiyon:  Sivas Devlet Tiyatrosu, Hayvan Çiftliği
 
Yönetmen:  Barış Erdenk, Hayvan Çiftliği, Sivas Devlet Tiyatrosu
 
Canlandırmada Bütünlük (Ensemble):  Hayvan Çiftliği, Sivas Devlet Tiyatrosu
 
Koreografi: :  Sibel Erdenk, Hayvan Çiftliği, Sivas Devlet Tiyatrosu
 
VAN
Prodüksiyon:  Van ve Ankara  Devlet Tiyatroları ortak yapımı, Ayyar Hamza
 
Erkek Oyuncu:  Cem Zeynel Kılıç, Çılgın Dünya, Van Devlet Tiyatrosu
 
Kadın Oyuncu:  Ebru Evren,  Çılgın Dünya, Van Devlet Tiyatrosu

Anahtar Kelimeler: direklerarası seyirci ödülleri

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir