Haber

27 Mart Dünya Tiyatro Günü...

27 Mart Dünya Tiyatro Günü...

2018.03.25 00:00
| |
0
|
8893


Kadıköy Tiyatroları Platformu’nun çağrısıyla 27 Mart Dünya Tiyatro Günü nedeniyle bir yürüyüş etkinliği düzenlenecek. 


Kadıköy Tiyatroları Platformu, Kadıköy Bahariye caddesinde iki yıldır gerçekleştirdiği 27 Mart yürüyüşüne bir yenisini ekliyor. 27 Mart Salı günü saat:17.30’da Kadıköy Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nden başlayacak yürüyüş etkinliği Bahariye Caddesinden geçerek Mehmet Ayvalıtaş Meydanında son bulacak. Kadıköy Tiyatroları Platformu tiyatroya gönül vermiş izleyiciden meslektaşlarına kadar tüm dostlarını bu yürüyüşe davet ediyor.

Platformun kaleme aldığı bildiri şu şekilde: 

Bugün 27 Mart. Bugün binlerce sahnede milyonlarca göz kendi hayatına tanıklık edecek. Dün olduğu, yarın olacağı gibi.  Sahneden sesler yayılacak… Kulak verelim bu sese! Bu ses; bir kâbustan uyanan kadının, bir emekçinin öfkesinin, bir gencin ilk aşkının sesi olabilir. Bu ses,  bir hayalden bir dünya yaratanların sesidir. Bu ses,  hayatı düşlerle yoğurup, sizi kendi avuçlarınıza bırakanların sesi, bu ses tiyatronun sesidir.


Bugün 27 Mart. Dünya tiyatrolarının kararlılığının en güçlü duyulduğu gün: vardık, varız, var olacağız!


Bugün 27 Mart. Bugün binlerce sahnede milyonlarca göz kendi hayatına tanıklık ediyor. Shakespeare’in kadim cümleleri, Vasıf Öngeren’in sesi hala çelik gibi sağlam. Haldun Taner’i dinleyelim, Bertolt Brecht’i, Lorca’yı: Cesareti, hüznü, inancı, aşkı, inadı, öfkeyi, acıyı, direnişi, anlamayı, kahkahayı…


Bugün 27 Mart. Emperyalist devletlerin barbarlığına karşı, tiyatronun insanı savunmasının yeni yaşı. Kutlu olsun insanın kendini, düşlerini, sanatla savunması!


Bugün 27 Mart. Tiyatro kapılarının polislerce dolaşıldığı, sansürün, yasakların A4 kâğıtlarına resmi mühürlerle yazıldığı; umudun, barışın sesinin kısılmaya çalışıldığı bu zamanlarda, yaşasın bir hayalden bir dünya yaratanların çılgınlığı!


Kutlu olsun 27 Mart Dünya Tiyatro günü! Kutlu olsun sahnelerimizin, cesaretin, inancın, inadın, kahkahanın bugünü!


 
Kadıköy Tiyatroları Platformu

Anahtar Kelimeler: 27 mart dünya tiyatro günü, 27 Mart, Kadıköy Tiyatroları Platformu

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir