Festival

22. İstanbul Tiyatro  Festivali Devam Ediyor

22. İstanbul Tiyatro Festivali Devam Ediyor

2018.11.27 00:00
| |
0
|
2904

Sizce Nasıl?

İstanbul Tiyatro Festivali devam ediyor. 4 Aralık’a kadar devam edecek
İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Koç Enerji Grubu Şirketleri Aygaz, Opet ve Tüpraş’ın sponsorluğunda düzenlenen İstanbul Tiyatro Festivali devam ediyor. 4 Aralık’a kadar devam edecek 22. İstanbul Tiyatro Festivali’nde dünya güncel dans sahnesinin öncü topluluklarından Nederlands Dans Theater I’in dört ayrı koreografiden oluşan dans maratonunu, 1990’ların hip-hop sahnesinin ikonik figürlerinden Mourad Merzouki’nin koreografisiyle PIXEL ve birçok yerli yapım seyirciyle buluşacak. 
 
• Işığın ve Dansın Sınırları Zorlayan Kusursuz Rejisiyle PIXEL
 
1990’ların başlarından beri hip-hop sahnesinin önde gelen isimlerinden Mourad Merzouki’nin koreografisiyle PIXEL, İstanbul Tiyatro Festivali’nin son gösterisi olacak. Çalışmalarında farklı disiplinleri bir araya getiren çok yönlü koreograf Merzouki, ışık, hareket ve müziği harmanlayarak olağanüstü bir performans sunuyor. Hip-hop’un bütün tarzlarına sirki, dövüş sanatları, güzel sanatlar, video ve canlı müziği de dâhil eden koreograf, hip-hop’ın toplumsal ve coğrafi kökenlerinden ayrılmadan disiplinler arası bir çalışmaya imza atıyor.
 
Video projeksiyonlarının sahnedeki bedenleri sarıp sarmaladığı, gerçek ve sanal dünyanın hayranlık uyandıran bir uyum yakaladığı güncel dans gösterisi PIXEL’in Dijital koreografisi ve kavramsal çerçevesi, dijital sanatları ve canlı sahne sanatlarını birleştiren Adrien Mondot ve Claire Bardainne’ye ait. Dijital sanatın son dönemdeki yükselen isimleri Mondot ve Bardainne gösteri boyunca hem dansçıların birbirleriyle, hem de dansın sentetik ve soyut görüntülerle olan etkileşimini kusursuz bir yanılsamayla yaratıyor. Gösterinin müzikleri ise güncel dansın aranan bestecisi, Human, Home gibi belgesellerin yanı sıra Van Gogh filminin müziklerinden de hatırladığımız Fas kökenli Armand Amar’ın. PIXEL, ışığın ve dansın sınırlarını zorlayarak, seyirciyi soluksuz seyredeceği bir yolculuğa davet ediyor.
 
CCN de Créteil et du Val-de-Marne / Compagnie Käfig yapımı olan PIXEL, Türk Tuborg A.Ş. gösteri sponsorluğunda, Institut Français Istanbul’un değerli işbirliğinde 3 ve 4 Aralık tarihlerinde saat 20.30’da festivale yüksek katkıda bulunan mekân sponsoru Zorlu PSM Ana Tiyatro’da sahnelenecek. Topluluk festivalin yan etkinlikleri kapsamında biri hip-hop başlangıç atölyesi diğeri de dans ve dijital sanat atölyesi olmak üzere iki atölye gerçekleştirecek.
 
• Dans Sahnesinin Öncü Topluluklarından Nederlands Dans Theater I 
 
Dünya güncel dans sahnesinin öncü topluluklarından, Edinburgh Festivali’nden Kennedy Center’a dünya festivallerinin nabzını tutan Nederlands Dans Theater I, dört bölümlük bir dans maratonuyla festival seyircisiyle buluşacak. Kusursuz koreografilerine eşlik eden müzik kullanımları, yenilikçi sahne ve ışık tasarımları, 16 farklı ülkeden gelip aynı çatı altında mükemmelliği yakalayan yetenekli dansçıları ile güncel dansın geleceğini belirleyen Nederlands Dans Theater I, topluluğun en üretken dört koreografının dört ayrı koreografisinden oluşan bir dans maratonuyla İstanbul’a geliyor. Nederlands Dans Theater’ın yerleşik koreografları olan Sol León ve Paul Lightfoot’tan Shut Eye ve Shoot the Moon, çoğu ödüllü 50 koreografiye imza atan Crystal Pite’tan The Statement ve Hollanda’nın en önemli dans ödülü Zwaan’a “En Etkileyici Koreografi” dalında iki kez layık görülen, Marco Goecke’den Woke up Blind gösterilerinden oluşan bir seçki sunacak.
 
Nederlands Dans Theater I, Credit Europe Bank N.V. gösteri eş sponsorluğunda, Hollanda Konsolosluğu’nun değerli işbirliğiyle, 28 ve 29 Kasım’da saat 20.30’da festivale yüksek katkıda bulunan mekân sponsoru Zorlu PSM Ana Tiyatro’da İstanbul seyircisiyle buluşacak. Festivalin yan etkinlikleri kapsamında Nederlands Dans Theater’ın dansçıları tarafından gerçekleştirilecek bir ustalık sınıfı da festivalin yan etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilecek.
 
Biletleri tükenen Nederlands Dans Theater I gösterisi için sınırlı sayıda kısıtlı görüş biletleri satışa çıkacaktır. 
 
• Festivalde yerli yapımlar
 
22. İstanbul Tiyatro Festivali’nde yerli yapımlar seyirciyle buluşmaya devam ediyor. Yusuf Atılgan’ın kült romanı Anayurt Oteli’nin başkarakteri Zebercet, tek kişilik bir oyun olarak Talimhane Tiyatrosu yapımcılığında, Firuze Engin uyarlaması ve Kerem Ayan’ın rejisiyle, Halil Babür tarafından yorumlanacak. İngiliz mizah yazınının gündemdeki kalemlerinden Tom Basden’ın Dostoyevski’nin aynı adlı öyküsünden esinlenerek yazdığı Timsah, DasDas ekibi tarafından Tekfen Holding gösteri sponsorluğunda sahnelenecek. Gülce Uğurlu’nun Ata Ünal rejisiyle ve kolektif bir üretim metodu ile hazırladığı oyunu Misafir, GalataPerform’un bir köşk ve 1919’dan bugüne Türkiye’de yaşananlara tanıklık etmiş bir kadının iç içe geçen öyküsünü sunduğu Yüz Yılın Evi, Bakırköy Belediye Tiyatroları’ndan Wolfram Lotz’un yazdığı ve Nurkan Erpulat’ın yönettiği Gülünç Karanlık, Hareket Atölyesi Topluluğu’ndan Ruhiye, çağdaş dans ikilisi Taldans’ın on yıl önce Linz’deki bir tekstil fabrikasının mekaniğini hareket, ses ve ritim ekseninde ele almasıyla doğan projesi Do Ku Man ve İskender Altın rejisi ile İstanbul Devlet Tiyatroları yapımcılığında edebiyatımızın en özgün seslerinden Sevim Burak’ın tüm metinlerinden ve hayatından etkiler hissedilen oyunu Sahibinin Sesi festival kapsamında seyircilerle buluşacak.
 
22. İstanbul Tiyatro Festivali mekânları Yandex Navigasyon’da
22. İstanbul Tiyatro Festivali’nin Yandex ile gerçekleştirdiği işbirliği sonucu tiyatro severleruygulamanın “Kategoriler” bölümünde yer alan festival logosuna dokunarak performans mekânlarını haritada görebilecek ve festival mekânlarına kolayca rota oluşturabilecek.
 
 
Ayrıntılı bilgi için: tiyatro.iksv.org 
 
İstanbul Tiyatro Festivali’ni sosyal medyada takip etmek için: 
facebook.com/istanbultiyatrofestivali
twitter.com/tiyatrofest
instagram.com/istanbultiyatrofestivali
#tiyatrobirkezyaşanır
#isttiyatrofest

Anahtar Kelimeler: iksv

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir