MAKALELER

2018’ in EN İYİ TİYATRO OYUNLARI

2018.12.31 00:00
| | |
9415

Sözü çok fazla dolandırmadan sezonun en iyi 20 tiyatro oyununu sizlerle paylaşıyorum. Herkese şimdiden iyi oyun izlemeler olsun.
 
2018 yılı biterken yeni bir seneden tiyatro dolu günler olmasını diliyoruz, bu klasik bir dilek gibi görünebilir, ama geçtiğimiz yılın oyun bolluğunu düşündüğümüzde tiyatro için işlerin iyiye doğru gittiğini söyleyebilirim. Geçtiğimiz gün Cüneyt Özdemir’ in dediği gibi ‘tiyatro yapmayanı dövüyorlar…’ gibi bir moda henüz sahnelere yansımamış olsa da, bizde tiyatro yapmanın lüks bir şey olduğunu düşünen böylesi elitist cümleler duymak fazlasıyla can sıkıcı. Nicole Kidman’ ı Londra’da tiyatro sahnesinde izlediğimde kadının oyunculuk yeteneğinin nereden geldiğini rahatlıkla anlamıştık. Karakter oyuncusu olmanın birinci ve vazgeçilmez kuralı iyi bir tiyatro oyuncusu olmaktan geçer. Yoksa Türk tarihinin en saçma dizilerinde rol almak çok kolay, hatta bizler de kolaylıkla o basit kurguda var olabiliriz. Yüze odaklı, yavaş ve bitmek bilmeyen diyaloglar insanları ekran başında uyurgezer hale dönüştürürken elbette tiyatro sanatı oyunculuk anlamında her zaman önemli oluyor. 
 
Bu sene danışmanı ve jürisi olduğum Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali’nin oyunlarını seçerken yüzlerce tiyatro oyununu izleme şansım oldu. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali’nde ise dokuz oyun izledim. 2018 yılı içinde izlediğim oyunların sayısını hatırlamıyorum, ama yüzlerce oyun içinden sezonun en iyisini belirlemek epeyce zor olacak. Ama bunları yaparken ‘bizim oyunu izlemediniz ama…’ cümleleri de duyabilirim, fakat insan olarak her gece bir tiyatro oyununa gitsem bile sahnelerdeki oyunların tamamını izlemem pek mümkün gözükmüyor. 
 
Sözü çok fazla dolandırmadan sezonun en iyi 20 tiyatro oyununu sizlerle paylaşıyorum. Herkese şimdiden iyi oyun izlemeler olsun. 
 
SEZONUN İZLENMESİ GEREKEN EN İYİ 20 OYUNU 
 
1 - Esaretin Bedeli – Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiyatrosu 
2 - Dogville – Versus Tiyatro 
3 - Persona – Tiyatro Öteki Hayatlar 
4 - Closer / Sevgi Neden Yetmez – İkinci Kat 
5 - Mutluyduk Belki Bugüne Kadar – Two Two Tiyatro 
6 - Gloria – Tiyatro YanEtki 
7 - Hakikat Elbet Bir Gün – Tiyatro D22
8 - Gece Sempozyumu - İstanbul Tiyatro Festivali, Koninklijke Vlaamse Schouwburg-Brussel & Platform 0090
9 - Kral Lear – Oyun Atölyesi
10-Timsah – DasDas 
11-Sahibinin Sesi – İstanbul Devlet Tiyatrosu 
12-Seni Seviyorum Türkiye – Bakırköy Belediye Tiyatrosu 
13-Kürklü Venüs – Yolcu Tiyatro 
14-Otel Kırık Bellek – Vol 5 
15-Tiyatro Adam – Meçhul Paşa 
16-Aile Sırları – İstanbul Devlet Tiyatrosu 
17-Gözlerin Ardında Müzikal – Tiyatro Keyfi 
18-39 Basamak – Eskişehir Şehir Tiyatrosu 
19-Gerçek – Talimhane Tiyatrosu
20-Leenane' in Güzellik Kraliçesi - Hasan Özkaya Prodüksiyon

Anahtar Kelimeler: 2018 En İyi Tiyatro Oyunları, 2018 Tiyatro Oyunları, 2018 İzlenmesi Gereken En İyi Tiyatro Oyunları, yaşam kaya0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir