Ödül

15. Direklerarası Ödülleri 2014-2015

15. Direklerarası Ödülleri 2014-2015

2015.06.03 00:00
| |
0
|
1534

Sizce Nasıl?

Seçici kurulun 2011 – 2012 sezonunda seyrederek başarılı olarak değerlendirdiği Oyunlar, Oyuncular ve Tiyatrolar belli oldu...
15. Direklerarası Ödülleri 2014-2015
 
Seçici kurulun 2011 – 2012 sezonunda seyrederek başarılı olarak değerlendirdiği Oyunlar, Oyuncular ve Tiyatrolar belli oldu...
 
İSTANBUL 
 
Prodüksiyon:  Kuşlar, Semaver Kumpanya
 
Sürekli Mükemmeliyet:  Nihat İleri 
 
Müzikal Prodüksiyon: İstibdat Kumpanyası, Tiyatro İstanbul
 
Tek Kişilik Prodüksiyon: Tamamen Doluyuz, Gökçer Genç, Tiyatro Bahane 
 
Yönetmen: Arif Akkaya, On İki Öfkeli Adam, İBB Şehir Tiyatroları 
 
Oyun Yazarı: Didem Kaplan, Kalem, Tiyatro Artı 
 
Yenilikçi Tiyatro:  Faust, Küçük Salon Oyuncuları
 
Özgün Yeni Oyun: İstenmeyen, Ceren Ercan&Gülce Uğurlu
 
Yılın “SANSÜR ve OTOSANSÜR” Temasına Uyan Oyun
 
Tiyatro alanındaki sivil toplum örgütlerinin 2014-2015 Tiyatro sezonu için belirledikleri “SANSÜR ve OTOSANSÜR” temasına İstanbul’da uyan oyun:
 
Geçtim Ama Tiyatrodan, İstanbul Devlet Tiyatrosu
 
Ensemble (Canlandırmada Bütünlük)
 
Ensemble: Hayvan Çiftliği, Bakırköy Belediye Tiyatroları 
 
Komedi Ensemble: Dolu Düşün Boş Konuş, Oyun Atölyesi
 
Performans Ödülleri
 
Erkek Oyuncu: Kerem Kobanbay, Kelebekler Özgürdür, Tiyatro Ak’la Kara
 
Kadın Oyuncu: Zeynep Özyağcılar, Uçlar, Tiyatro Martı 
 
Yardımcı Erkek Oyuncu: Ushan Çakır, Göl Kıyısı, Talimhane Tiyatrosu
 
Yardımcı Kadın Oyuncu:  Banu Çiçek Barutçugil, Üst Kattaki Terörist, İkincikat
 
Komedi Erkek Oyuncu: Uğur Dilbaz, Şekerpare, İBB Şehir Tiyatroları 
 
Komedi Kadın Oyuncu: Mahperi Mertoğlu, Komşum Hitler, İBB Şehir Tiyatroları
 
Küçük Salon Erkek Oyuncu: Deniz Karaoğlu, Sonra, Tiyatro YanEtki 
 
Küçük Salon Kadın Oyuncu: Melisa Sözen, Kalp Düğümü, Craft Tiyatro
 
 
Tasarım Ödülleri
 
Sahne Tasarımı:  Emir Uğurçağ, Tesir, Siyah Beyaz Renkli 
 
Kostüm Tasarımı: Candan Seda Balaban, Soytarım (Kral) Lear, Pangar&Altıdan Sonra Tiyatro
 
Işık Tasarımı: Cengiz Özdemir, Ölü Ordunun Generali, İBB Şehir Tiyatroları
 
Özgün Tiyatro Müziği: Cenk Taşkan, Çöl Fırtınaları, İstanbul Devlet Tiyatrosu 
 
Koreografi: Alpaslan Karaduman, Çöl Fırtınaları, İstanbul Devlet Tiyatrosu
 
 
Ümit Veren Yeni Tiyatro Grubu: 
 
Sarı Sandalye, Ücret Artışı Talebinde Bulunmak İçin Servis Şefine Yanaşma Sanatı ve Biçimi 
 
Genç Yetenek Ödülü (İstanbul)
 
Denizhan Akbaba, Üst Kattaki Terörist, İkincikat
 
Yeni Tiyatro Salonları
 
İstanbul Seyircisine sağladıkları yeni Tiyatro Salonları için Direklerarası Seyircilerinin teşekkürlerini sunuyoruz.
 
1001 Sanat, Kerem Yılmaz
Köşe, Fatih Gençkal
Küçük Salon, Emre Tandoğan
 
Tiyatro Halkla İlişkiler Elemanları
 
Melis Öz, Sekizincikat
Berivan Doğan, Şermola Performans
Cuma Bolat, Barış Manço Kültür Merkezi, 
 
Özel Ödüller 
 
Kurum Çalışanlarının arasında güven, dayanışma ve motivasyonunu tiyatro çalışmaları ile sağlamak amacıyla sahnelenen yapımlara verilen ödüldür.
 
Te Bank
T-Bank Tiyatro Kulübü oyuncuları
Sevgili Doktor
Yönetmen: Celal Kadri Kınoğlu
 
Coface Sigorta A. Ş.
Katil Uşaktır, Uşak
Oyun Yazarı: Leyla Zerger Sidal
Yönetmen: Uğur Babürhan
 
Finansbank Oyuncuları
Damdaki Kemancı
Yönetmen: Sitare Bilge
 
İstanbul’da Takdim edilecek  “Tiyatro için Emek Ödülleri”
 
Yörelerinde Tiyatronun; Oluşması, Gelişmesi ve Sürmesi için gösterdikleri özverili çaba ve çalışmaları için Direklerarası Seyircilerinin takdirlerini ifade eden
Tiyatro için Emek Ödüllerine değer görülen Tiyatro İnsanları
 
Pedagog Rejisör Dr. Rasim Aşın
Çocuk Oyunları kuramcısı ve felsefecisi
 
Kımız Bozkır
Oyuncu-Yönetmen, Kadın, Genç ve Çocuklarla Mahalle Atölyeleri ve Semt Tiyatroları
Uygulayıcısı
 
İsveç/Stochkolm  
 
Fikret Çeşmeli
1995 yılından bu yana kendisinin hazırlayıp oynadığı Nasrettin Hoca fıkralarından oluşan tek kişilik oyununu İsveççe olarak halen oynamakta. Fikret Çeşmeli 2010 yılında metnini yazıp müziğini yaptığı Karagöz gölge oyununu ilk defa İsveççe olarak İsveç sahnelerine taşıdı.  
 
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde yapılan ödül töreninde ödülleri takdim edilecek Ödüle değer görülen Tiyatrolar
 
Tiyatronun Toplumlararası Barışa Katkısının Örneği;
Kıbrıs’ta İki toplumlu Tiyatro Etkinliği
 
Cumhurbaşkanlığı Kültür Komitesi
 
Toplumlararası anlayışı sağlamak üzere Liderler ilk olarak Haziran  ayında Limasol’da birlikte tiyatro izledi, daha sonra da bu programa Mağusa Otello Kalesi’nde birlikte izlenen konserle devam edildi.
 
Prodüksiyon:  
Şaman, Mesarya Halk Tiyatrosu
 
Performans
Erkek Oyuncu: 
Cenk Gürçay, Hal-i Osmaniye, Çatalköy Belediye Tiyatrosu
 
Komedi Kadın: 
Şenay Altuğ, Çıkmaz Ayın Son Çarşambası, Mağusa Sanat Tiyatrosu
 
 
Genç Yetenekler (KKTC)
Ekin Mutlugeldi, Othello, DAÜ Tiyatrosu 
Dilruba Şahin, Othello, DAÜ Tiyatrosu
Gökhan Güneyli, Yarınlara Geç Kalmadan, Girne Tiyatro Atölyesi
 
Yeni Mekanlar
 
Çatalköy Belediyesi 
Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu
Kıbrıs’a tiyatro Salonu kazındırdı.
 
Lefke Belediyesi 
Belediye Başkanı Aziz Kaya
Kıbrıs’a Yeni Tiyatro kazandırdı 
 
Umut vadeden Tiyatrolar
 
Tiyatro Emek, Zengin Mutfağı
 
Yayın Organları 
Kıbrıs MAG Dergisi, Yalkın Hamitoğlu
 
Özel Ödüller
 
Andaş Tiyatrosu, İbrahim Andaş 
 
KKTC’nin İlk Özel tiyatrolarından olan Andaş Tiyatrosu,
Yıllardır olanaklar yaratarak, tiyatro çadırlarında özellikle de çocuklara tiyatroyu sevdirmeye çalışmıştır
 
Hasan Çakmak, Yazar, Gazeteci
 
Görmezlerle ilgili sosyal sorumluluk projesi kapsamında hazırladığı Sesli Kitap Projesinde profesyonel tiyatro sanatçıları ile görme engelli öğrencileri bir araya getirmiştir
 
İSTANBUL’da yapılacak ödül töreninde ödülleri takdim edilecek Türkiye dışında Ödüle değer görülen Tiyatrolar
 
 
ABU DHABİ
Comedy Ensamble:
The Comedy of Errors, Resuscitation Theatre
 
Performances:
Actor: Ahmad Hasan Alhousani, The Great Redeemer, Theatre Beyond the Veil
Supporting actress: Katleen Moran, The Great Redeemer, Theatre Beyond the Veil
 
 
KOSOVA
Komedi Ensamble:
Tom, Dick Ve Harry, Kısa Devre Tiyatro Topluluğu
 
IRAN 
Yönetmen: Morteza Kool, X, Artin Tiyatrosu
 
GÜRCİSTAN
Yönetmen: Turgay Velizade, Dikenli Aşk Çemberi, Tiblisi Devlet Dram Tiyatrosu
 
AZERBAYCAN
Yönetmen: Nofel Velief, Kaçak İhtiyarlar, Tiyatro İşçileri Yönetmen Laboratuvarı
 
ADANA’da yapılacak ödül töreninde ödülleri takdim edilecek Oyunlar, Oyuncular ve Tiyatrolar
 
“Tiyatro için Emek Ödülleri”
 
Yörelerinde Tiyatronun; Oluşması, Gelişmesi ve Sürmesi için gösterdikleri özverili çaba ve çalışmaları için Direklerarası Seyircilerinin takdirlerini ifade eden
Tiyatro için Emek Ödüllerine değer görülen Tiyatro İnsanları
 
Adana  
 
Nedim Demir  
Tiyatro Sufle
 
Mersin  
 
Mehmet Tekkanat
Bir çok tiyatroda çalıştı Turneler yaptı.  Uzun yıllar Mersin büyük şehir belediye tiyatrosunda Yönetmen ve oyuncu olarak bulundu. Oradan emekli oldu. Bir yer satın alıp sahne yapmaya çalışıyor. 
 
Mersin  
 
Deniz Sandalcı
Mersinin nerdeyse her yerinde yıllarca yönetmen ve oyunculuk yaptı. En Son   Tiyatro derneği Kurarak.  Mersin Tiyatro Festivalini düzenledi Güzel işler yapan bir tiyatro insanı…
 
Hatay
 
Mustafa Vecdi Koçak
Çok büyük bir tiyatro emektarı.Yıllarını tiyatroya vermiş bir insan.  Şimdi Hatay Büyük Şehir Belediye Tiyatrosunu kurmaya çalışıyor. 
 
TİYATRO ÖDÜLLERİ
 
ADANA
 
Yönetmen: Muzaffer Kırıkkalp, Yolcu, Seyhan Belediyesi Şehir Tiyatrosu
 
Performans Ödülleri
 
Erkek Oyuncu: Hüseyin İnan Biçer, Herostratos’u Unutun, Adana BBŞT  
Erkek Oyuncu: Halil İbrahim Kurum, Herostratos’u Unutun, Adana BBŞT  
Kadın Oyuncu: Sevinç Gediktaş,  Macun Hokkası, Adana DT
Kadın Oyuncu: Dilek Kont, Bay Kolpert, Çukurova Belediyesi Şehir Tiyatrosu
 
Tasarım Ödülü
 
Kostüm Tasarımı: Güneş Abbas, Herostratos’u Unutun, Adana BBŞT  
 
Ümit Vadeden Tiyatolar
Tiyatro Mavra, Romeoyu Beklerken, Kocamın Nişanlısı
Kurucu: Akil Yıldırım
 
Genç Yetenekler (Adana)
 
Gizem Demirtürk, Romeoyu Beklerken, Tiyatro Mavra
 
MERSİN
 
Performans Ödülleri
 
Erkek Oyuncu: Mustafa Çavuş, Hiç Kimsenin Öyküsü, Tiyatro Agon
Erkek Oyuncu: Mehmet S. Çağlar, Hiç Kimsenin Öyküsü, Tiyatro Agon
Erkek Oyuncu: Atilla Yaprak, Kel Şarkıcı, Tarsus Oyun İstasyonu
Kadın Oyuncu: Handan Sahilli, Kel Şarkıcı, Tarsus Oyun İstasyonu
 
Tasarım Ödülleri
 
Sahne Tasarımı: Abdurrahman Topuz, Kel Şarkıcı, Tarsus Oyun İstasyonu
Sahne Tasarımı: Özlem Kurtdere, Kel Şarkıcı, Tarsus Oyun İstasyonu
 
ANTAKYA
Umut Veren Tiyatro Gurubu 
Tiyatro Karnaval  (İbrahim Kaşdaş)
 
SAMSUN’da yapılacak ödül töreninde ödülleri takdim edilecek Oyunlar, Oyuncular ve Tiyatrolar
 
“Tiyatro için Emek Ödülleri”
 
Yörelerinde Tiyatronun; Oluşması, Gelişmesi ve Sürmesi için gösterdikleri özverili çaba ve çalışmaları için Direklerarası Seyircilerinin takdirlerini ifade eden
Tiyatro için Emek Ödüllerine değer görülen Tiyatro İnsanları
 
Samsun  
 
Avni Rakop
Avni Rakop Belediye Konservatuar Öğretim görevlisi. Eğitimci. Aynı zamanda Samsun’a bir çok sahne kazandıran ve  işin başında olan bir  tiyatro  Misyoneri.,
Ordu  
 
Kamil Coşkun Çetinalp  
Tiyatroda 40. Yıl  
 
 
TİYATRO ÖDÜLLERİ
 
SAMSUN
 
Sanata Destek Özel Ödülü Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı
Prodüksiyon: Doğum, Düğün ve Ölüm, Samsun Düşevi Oyuncuları
Yönetmen: Suat Onur Çalık, Gün Anneme Gebe, Samsun Büyük Şehir Belediye Konservatuarı
Kadın Oyuncu: Saliha Çandar, Gün Anneme Gebe, Samsun Büyük Şehir Belediye Konservatuarı
 
SİNOP
Umut Veren Tiyatro Gurubu 
Hayaller Tiyatrosu, (Enes Cangül)
 
GİRESUN
 
Mürsel Gülmez Ödülü
(Bulancak Sanat Tiyatrosu tarafından tespit edilecek)
 
GİRESUN
 
Prodüksiyon: Ayak Bacak Fabrikası, Bulancak Sanat Tiyatrosu
 
Yönetmen: Doğan Turan, Derya Gülü, Giresun Belediyesi Şehir Tiyatrosu
 
Performans Ödülleri
Kadın: Duygu Aydın, Derya Gülü, Giresun Belediyesi Şehir Tiyatrosu
Erkek: Kenan Yıldırım, Derya Gülü, Giresun Belediyesi Şehir Tiyatrosu
Erkek: Özgür Aydın, Derya Gülü, Giresun Belediyesi Şehir Tiyatrosu
 
Tasarım Ödülleri
Işık: Onur Özkul, Derya Gülü, Giresun Belediyesi Şehir Tiyatrosu
Sahne Tasarımı: Erdoğan Cüneyt Kamanoğlu, Derya Gülü, Giresun Belediyesi Şehir Tiyatrosu
 
Umut Veren Tiyatro Gurubu 
Kayıp Oyuncular, Parça Tesirli Pazarlar
Kurucu: Ersin Özdemir
 
ORDU
Prodüksiyon: Resimli Osmanlı Tarihi, Orsev
Yönetmen: Erhan Özçelik, Sapan, OBTK
Performans
Erkek: Rıfat Çöl, Bir Adam Yaratmak, OBTK
Yardımcı Erkek: Murat Güney Tepe, Bir Adam Yaratmak, OBTK
 
Tasarım Ödülleri
Işık: Zafer Bozdağ, Bir Adam Yaratmak, OBTK
Sahne Tasarımı: Murat Çavuş, Sapan, OBTK
 
Genç Yetenekler (Ordu)
Nilsu Namlı, Sapan, OBTK
Türker Büyük, Sapan, OBTK
 
TRABZON
 
Prodüksiyon: Fernando Krapp Bana Mektup Yazmış, Trabzon Şehir Tiyatrosu
Yönetmen: Nesimi Kaygusuz,  Rulet,  Trabzon Devlet Tiyatrosu
Oyun Yazarı: Kosta Kortidis, Rulet,  Trabzon Devlet Tiyatrosu
 
Performans Ödülleri
 
Kadın: Fatma Kum, Salaklar Sofrası, Trabzon Devlet Tiyatrosu
Erkek: Yavuz Topçuoğlu, Rulet, Trabzon Devlet Tiyatrosu
 
Toplu Canlandırma (ensemble): Bu Bizim Hikayemiz, Tiyatro Zinos
 
Tasarım Ödülleri
Dekor Tasarımı: Seyhan Kırca Rulet,  Trabzon Devlet Tiyatrosu
 
ÖzgünTiyatro Müziği: Tufan Ünlü, Bu Bizim Hikayemiz, Tiyatro Zinos
Koreografi: Nazlı Uğurtaş,  Rulet, Trabzon Devlet Tiyatrosu
 
Genç Yetenek Ödülü (Trabzon)
Simge Emeç, Fernando Krapp Bana Mektup Yazmış, Trabzon Şehir Tiyatrosu
 
ZONGULDAK/  KARADENİZ EREĞLİ SANAT KURUMU
Yönetmen: Cihangir Amca, Azizname, Sanat Kurumu
 
İZMİR’de yapılacak ödül töreninde ödülleri takdim edilecek Oyunlar, Oyuncular ve Tiyatrolar
 
“Tiyatro için Emek Ödülleri”
 
Yörelerinde Tiyatronun; Oluşması, Gelişmesi ve Sürmesi için gösterdikleri özverili çaba ve çalışmaları için Direklerarası Seyircilerinin takdirlerini ifade eden
Tiyatro için Emek Ödüllerine değer görülen Tiyatro İnsanları
 
Aydın/Kuşadası
 
Cenk Berhamsu,  
Çocuk Gelinler; Sosyal Sorumluluk projesi
 
Ali Aslan
Tiyatroya katkıları için..
 
TİYATRO ÖDÜLLERİ
 
İZMİR
 
Sanata Destek Ödülü
Hüseyin Mutlu Akpınar, Karşıyaka Belediye Başkanı
 
Yönetmen: Zekeriya Hocalar, Oyunun Oyunu, Karşıyaka Belediye Tiyatrosu
Yönetmen: Hayrettin Filiz, Hikaye-i Heinrich von Kleist, BTA İzmir
 
Performans
 
Erkek: Levent Ulukut, Akıl Defteri, İzmir Devlet Tiyatrosu
Erkek: Fatih Özyiğit, Kurban, İzmir Devlet Tiyatrosu
 
Güldeniz Türküstün, Kurban, İzmir Devlet Tiyatrosu
Komedi Erkek: Sadık Yağcı, Kibarlık Budalası, İzmir Devlet Tiyatrosu
Komedi Kadın: Aksu Alpman, Oyunun Oyunu, Karşıyaka Belediye Tiyatrosu
Komedi Kadın: Gamze Vardar, Oyunun Oyunu, Karşıyaka Belediye Tiyatrosu
 
Ensamble
 
Woyzeck, Tiyatro Terminal
(Komedi) Devr-i Dilruba, Özel İzmir Tiyatro
 
Tasarım Ödülleri:
 
Sahne Tasarımı: İsmail Bayram, Devr-i Dilruba, Özel İzmir Tiyatro
Sahne Tasarımı: Günnur Orhon, Oyunun Oyunu, Karşıyaka Belediye Tiyatrosu
Kostüm Tasarımı: Ferit Can, Aşka Dair Mutsuz Perşembe Hikayeleri, Tiyatro Salt
Kostüm Tasarımı: Günnur Orhon,  Kibarlık Budalası, İzmir Devlet Tiyatrosu
Özgün Tiyatro Müziği: Ercan Düzgün, Çakırcalı Mehmet Efe, Yarın Oyuncuları
Işık Tasarımı:  Türker ALPUĞAN, Karakutu, Han Tiyatrosu
Işık Tasarımı: Oben Fıstıkoğlu, Boş Şehir, Tiyatro 4
Işık Tasarımı: Uğur Engin Deniz, Boş Şehir, Tiyatro 4
 
Koreografi: Julide DERYA, Woyzeck, Tiyatro Terminal
 
Özgün Tiyatro
 
Öykü Tiyatrosu, 
Kurucu: Suat Taşer (1972)  Sürdürcü: Utku Haser
 
Genç Yetenekler (İzmir)
 
Uğur Sertelli, Gözün Kör Olsun Eros, Tiyatro Arkadaş
Esra Uğurlar, Bir Anarşistin Kaza Sonucu Ölümü, Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu
 
M. Emin Ökmen, Devr-i Dilruba, Özel İzmir Tiyatro
Başak Karaldı, Devr-i Dilruba, Özel İzmir Tiyatro
 
Özel Ödüller:
 
ELİZA – Çalışması 
Hayrettin Filiz ve Işık Yalçın Karyeniç 
 
Balıklıova Köy Tiyatrosu, Toros Canavarı
Semih Çelenk
 
FESTİVAL
Uluslararası İzmir Kukla Günleri
Selçuk Dinçer
 
Kurum Ödülü
Kurum Çalışanlarının arasında güven, dayanışma ve motivasyonunu tiyatro çalışmaları ile sağlamak amacıyla sahnelenen yapımlara verilen ödüldür.
 
BASİSEN  İzmir Banka Finans ve Sigorta İşçileri Sendikası 
BASİSEN İzmir Tiyatro Grubu
Sen Ağlama, 
Yönetmen: Sedar Saatman
 
AYDIN
 
Yönetmen: Ramazan Aksoy, Varyete Sanatçıları, Kuşadası Belediyesi Erkan Yücel 
Oyuncuları
 
BALIKESİR
 
Yönetmen: Onur Ayan, Parça Tesirli Pazarlar, Balıkesir Sanat Merkezi
 
BALIKESİR / BURHANİYE
 
Yönetmen: Uğur Mamuk, Dalga, Burhaniye Belediyesi Kent Tiyatrosu
 
Ümit Veren Yeni Tiyatro Grubu 
 
ÇYDD Burhaniye Tiyatro Topluluğu
Kuğular Şarkı Söylemez
Sanat Yönetmeni: Semra Mamuk
 
BİTLİS    
 
Yönetmen: Gökmen Okdayan, Yedi Kocalı Hürmüz, Tiyatro AKOT
 
Performans Ödülü
 
Kadın: Evin Balık, Yedi Kocalı Hürmüz, Tiyatro AKOT
 
DENİZLİ
 
Metin Uyarlanma: Birol Tezcan, Ceyhun Atmaca ve Sinan Küçüköz, 3 Beş 8 ve Diğer Şeyler, Denizli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu
 
Yönetmen: Sinan Küçüköz, 13, Denizli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu
 
Tasarım Ödülleri
 
Afiş Tasarım: 3 Beş 8 ve Diğer Şeyler
 
 
Ümit Veren Yeni Tiyatro Grubu 
 
Tiyatro Cezve, Hadi Öldürsene Canikom
 
ESKİŞEHİR’de yapılacak ödül töreninde ödülleri takdim edilecek Oyunlar, Oyuncular ve Tiyatrolar
 
“Tiyatro için Emek Ödülleri”
 
Yörelerinde Tiyatronun; Oluşması, Gelişmesi ve Sürmesi için gösterdikleri özverili çaba ve çalışmaları için Direklerarası Seyircilerinin takdirlerini ifade eden
Tiyatro için Emek Ödüllerine değer görülen Tiyatro İnsanları
 
Ankara 
 
Turgay Tanülkü
Devlet Tiyatrosu ve Adalet Bakanlığı yetkilileri ile yaptığı protokol doğrultusunda bir eseri ortaya koyup. Hemen hemen bütün cezaevlerindeki mahkumlara ulaşan ve hala da cezaevleri turneleri devam eden oyunu ile, Sokak çocukları, Engelliler den sonra şimdi de Mahkumlara tiyatro ulaştırmayı dert edinmiş, yıllardır isteyen cezaevi ve mahkumlarla da tiyatro oynama isteklerini asla geri çevirmemiş. Ayrıca pek çok mahkum çocuğuna da maddi manevi babalık yaparak okumalarını sağlamış ve bunu asla yüksek sesle söylememiş, mütevazi bir tiyatro insanı…
 
TİYATRO ÖDÜLLERİ
 
ESKİŞEHİR
 
Sanata Destek Özel Ödülü
Kazım Kurt, Odunpazarı Belediye Başkanı
Yönetmen: Hakkı Kuş, Albayın Karısı, Sui Generis Tiyatro Topluluğu
 
Performans Ödülleri
 
Erkek Oyuncu: Hakkı Kuş, Gergedan, Eskişehir BBŞT 
Kadın Oyuncu: Özlem Baykara, Jeanne D’Arc’ın Öteki Ölümü, Eskişehir BBŞT 
 
Komedi Erkek: Hüseyin Akçar, Yobaz, Odunpazarı Belediye Tiyatrosu
 
Tasarım Ödülleri
 
Oyun Müziği: Onur Ermez, Yobaz, Odunpazarı Belediye Tiyatrosu
Koreografi: Hüseyin Akçar, Yobaz, Odunpazarı Belediye Tiyatrosu
 
Genç Yetenek Ödülleri (Eskişehir)
 
Furkan Kavak, Albayın Karısı, Sui Generis Tiyatro Topluluğu
Hande Özder, Albayın Karısı, Sui Generis Tiyatro Topluluğu
Ozan Ögür, Albayın Karısı, Sui Generis Tiyatro Topluluğu
Burcu Aktaş, Yobaz, Odunpazarı Belediyesi Tiyatrosu
Seçil Çamurcu, Yobaz, Odunpazarı Belediye Tiyatrosu
 
ANKARA
 
Prodüksiyon: Woyzec Masalı, Tatbikat Sahnesi
Tek Kişilik Prodüksiyon: Nihayet Bitti, Ankara DT
 
Oyun Yazarı: Şirin Aktemur Toprak, Neşe' Dert' Aşk, Neşet Ertaş, Ankara DT
 
Yönetmen: Erdal Beşikçioğlu, Woyzec Masalı, Tatbikat Sahnesi
 
Performans Ödülleri
 
Erkek: Bülent Yıldıran, Tesadüfen Kadın Elizabeth, AST
Erkek: Mehmet Nurkut İlhan, Seyr-i Pir Sultan, Seyr-i Sahne
 
Kadın: Aylin Saraç, Şürmüz/Bir İmparatorluk Kuranlar, Garaj 1112
Kadın: Özge Yıldırım Çelik, Ay Carmela/Bir Özgürlük Şarkısı, Tiyatro Fabrikası
 
Tasarım Ödülü
 
Sahne Tasarımı: Murat Gülmez, Umut, Ankara DT
 
Mekan: Ferhat Şahin Kaya, Bombus Sanat Merkezi/Yusuf Aykut İlhan Sahnesi
Mekan: Murat Kemal Kaya, Bombus Sanat Merkezi/Yusuf Aykut İlhan Sahnesi
Mekan: Mehmet Nurkut İlhan, Bombus Sanat Merkezi/Yusuf Aykut İlhan Sahnesi
 
Özel Ödüller
 
Özel: Neşe' Dert' Aşk, Neşet Ertaş, Ankara DT
 
Özel: Kısa Garaj Projesi, Garaj 1112
 
Özel: Son Kuşlar, Ceza evi + DT çalışması
 
Özel: Sınır, Yön Sanat Atölyesi
 
ANTALYA
Prodüksiyon: Vahşi Bati, Antalya DT
 
Yönetmen: Deniz Hamzaoğlu, İçerdekiler, Kırmızı Kalem Tiyatro
Yönetmen: Nofel Veliyev, Geç Kalanlar, ABT  
 
Performans Ödülleri
 
Erkek: Kutsal Kaynak, İçerdekiler, Antalya Kırmızı Kalem Tiyatro
Erkek: Burak Kaya, Şehnaz Tango, Alanya Belediye Tiyatrosu
 
Kadın: Birke Alkım Muratal, Şehnaz Tango, Alanya Belediye Tiyatrosu
Kadın: Hasibe Özgür, Geç Kalanlar, ABT  
Kadın: Sencan Köymen, Geç Kalanlar, ABT  
 
Yardımcı Erkek: Murat Ercanlı, İçerdekiler, Antalya Kırmızı Kalem Tiyatro
 
Komedi Ensemble( Canlandırmada Bütünlük ):  Oyun İçinde Oyun,   ABT
 
Tasarım Ödülü
 
Koreografi: İhsan Bengier, Şehnaz Tango, Alanya Belediye Tiyatrosu
 
Genç Yetenek Ödülü (Antalya)
 
Dilara Duman, İçerdekiler, Antalya Kırmızı Kalem Tiyatro
 
BURSA – Mudanya
 
Yönetmen: Mehmet Tamer Uyar, Kadın Hikayeleri, Arka Mahalle Kumpanyası
 
Mekan
 
Sahnehane  
Mehmet Tamer Uyar, Ramazan Sayın
 
BURSA
 
Yönetmen:  Ömer Naci Topçu, Piç, Ekim Sanat
Performans Ödülleri
Erkek Oyuncu: Pahidar Tüfekçioğlu, Ödenmeyecek Ödemiyoruz, Nilüfer Belediyesi Tiyatro
Kadın Oyuncu: Demet Oran, Kanlı Nigar, Bursa Devlet Tiyatrosu
Yardımcı Erkek Oyuncu: Mesut Özsoy, Eşeğin Gölgesi, Nilüfer Belediyesi Tiyatro
 
Tasarım Ödülleri
 
 Kostüm:  Funda Çebi - Eşeğin Gölgesi, Nilüfer Belediyesi Tiyatro
Kostüm:  Aydan ÇINAR, Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe, Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu
Koreografi:  Cihan Yöntem, Kanlı Nigar, Bursa Devlet Tiyatrosu
 
Ümit Veren Yeni Tiyatro Grubu
 
Tiyatro Adranos, Sardalya
Kurucu: Av. İzzet Boğa
 
KOCAELİ
 
Prodüksiyon: Ayrılık Müziği, Kocaeli Büyükşehir Belediye Tiyatroları
 
Yönetmen: A. Yaşar Özveri, Ayrılık Müziği, Kocaeli B. Belediye Tiyatroları
 
Performans Ödülleri
Erkek Oyuncu: Cemal Aldıç, Woyzeck, Kocaeli Büyükşehir Belediye Tiyatroları
Kadın Oyuncu: Seçil Mutlu, Ayrılık Müziği, Kocaeli B. Belediye Tiyatroları 
 
 
Genç Yetenek Ödülü (Kocaeli)
 
Pınar Ünsal, Woyzeck, Kocaeli Büyükşehir Belediye Tiyatroları
 
Jüri Özel Ödülü
 
Bülent Oğuz Özcan, Gerdek Gecesi, Kocaeli Tiyatro Biz
 
DİYARBAKIR
 
Performans
 
Erkek Oyuncu: Remzi Pamukçu, Bêkêr/Beceriksizler, Tiyatro Avesta 
Kadın Oyuncu: Peri Adalmış, Bêkêr/Beceriksizler, Tiyatro Avesta 
 
NEVŞEHİR
 
Umut Veren Tiyatro Gurubu 
 
Nevşehir Tiyatro Topluluğu, Deli Bayramı (Gökhan Elverdi)
 
VAN
 
Oyun Yazarı: Cem Düzova, Kadın Ölüleri, Van Tamara Tiyatrosu  
Toplu Canlandırma: Kadın Ölüleri, Van Tamara Tiyatrosu  

Anahtar Kelimeler: direklerarası seyirci ödülleri

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir