Ödül

10. Direklerarası Seyirci Ödülleri 2009-2010

10. Direklerarası Seyirci Ödülleri 2009-2010

2010.05.23 00:00
| |
0
|
1052

Sizce Nasıl?

Seçici kurulun 2009 – 2010 sezonunda seyrederek başarılı olarak değerlendirdiği Oyunlar, Oyuncular ve Tiyatrolar belli oldu...
Seçici kurulun 2007 – 2008 sezonunda seyrederek başarılı olarak değerlendirdiği Oyunlar, Oyuncular ve Tiyatrolar belli oldu...
 
KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ
 
Erkek Oyuncu: Derman ATİK – Cenk GÜRÇAĞ, Profesyonel, GİBETSU
 
Kadın Oyuncu:  Özlem ÖZKARAM, Aykırı İkili, Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları
 
Sahne Tasarımı: Hüseyin ÖZİNAL,  Şehrazatın Oyunu, Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları
 
Kerem Yılmazer “Genç Yetenek” Teşvik Ödülleri (Kıbrıs)
 
Hüsnü KARGILI , Pasadembo, Güzelyurt Belediyesi Şehir Tiyatrosu
 
 
İSTANBUL
 
Prodüksiyon:  PEER GYNT, Tiyatro Oyunbaz
 
 
Yönetmen:  Ragıp YAVUZ, Mefisto, İBB Şehir Tiyatroları 
 
Oyun Yazarı:  Behiç AK, İki Çarpı İki, İstanbul Devlet Tiyatrosu
 
Erkek Oyuncu: Mert TURAK, Kafes, İBB Şehir Tiyatroları
 
Kadın Oyuncu:  Ahu TÜRKPENÇE, Sondan Sonra, Duru Tiyatro 
 
Yardımcı Erkek Oyuncu:  Murat GARİPAĞAOĞLU, Yastık Adam, Talimhane 
 
Yardımcı Kadın Oyuncu:  Eren BALKAN, Aşk Sözleri, Aysa Prodüksiyon 
 
Canlandırmada Bütünlük (Ensemble):  Karanlık Korkusu, Studıo Oyuncuları 
 
Küçük Salon Erkek Oyuncu:  Ushan ÇAKIR, Açık Saçık Birkaç Polaroid, Tiyatro 0.2
 
Küçük Salon Kadın Oyuncu:  Ayça DAMGACI, Beklerken, Tiyatro Oyunevi
 
Komedi Erkek Oyuncu: Zafer ALGÖZ, Vahşet Tanrısı, İstanbul Devlet Tiyatrosu 
 
Komedi Kadın Oyuncu: Nergis ÖZTÜRK- Didem BALÇIN, Bunu Yapan İki Kişi, Tiyatro DAN
 
Komedi Toplu Canlandırma (Komedi Ensemble): Alevli Günler, İstanbul Halk Tiyatrosu
 
Sahne Tasarımı: Barış DİNÇEL, Mefisto- Binali ile Temir- Bozuk Düzen- Mecbur Adam, İBB Şehir Tiyatroları
 
Kostüm Tasarımı: Canan GÖKNİL, Romeo ve Juliet, İBB Şehir Tiyatroları 
 
Işık Tasarımı: M. Nurullah TUNCER,  Dünyanın Ortasında Bir Yer, İBB Şehir Tiyatroları
 
Efekt Tasarımı: Ersin AŞAR, Dünyanın Ortasında Bir Yer, İBB Şehir Tiyatroları
 
Özgün Tiyatro Müziği: Çiğdem ERKEN- Uskan ÇELEBİ, Binali ile Temir, İBB Şehir Tiyatroları
 
Koreografi:  Sinan TEMİZALP, Dava, Bakırköy Belediye Tiyatroları 
 
Yenilikçi Tiyatro:    Tiyatro Artı, Takip,
Özgün Yeni Oyun:  3. Evren, Ve Diğer Şeyler Topluluğu, Cerb - Deney, Destar Theatre 
 
Tek Kişilik Prodüksiyon: Erdem ŞENOCAK, Tehlikeli Oyunlar, Seyyar Sahne
 
Sürekli Mükemmeliyet: Çetin TEKİNDOR
 
Ümit Veren Yeni Tiyatro Gurupları
 
Tiyatro Perest, Hayvanat Bahçesi Masalı
İTÜ Sahnesi, Geçmiş Zamanın Rivayeti
E.S.E.K. Junior Çocuk Tiyatrosu, Ne Münasebet
Atölye Tayfası, Elek
 
 
Kerem Yılmazer “Genç Yetenek” Teşvik Ödülleri (İstanbul)
 
Sayın Göksel Kortay tarafından önerilmişlerdir:
 
Defne GÜRMEN, Düşüş, İBB Şehir Tiyatroları
Oya OKAR, İmparatorluk Kuranlar, İstanbul Devlet Tiyatrosu 
Çağlar ÇORUMLU, Tarla Kuşuydu Juliet, İBB Şehir Tiyatroları
Neslihan ARSLAN, Temiz Ev, İstanbul Devlet Tiyatrosu
Elif URSE, Güle Ağıt, Bakırköy Belediye Tiyatrosu
Can Yılmaz, Annemin Cesareti, İstanbul Devlet Tiyatrosu,
 
Direklerarası Seyircilerinin değerlendirmeleridir:
 
Ali Ozan AKIN, Othello, Tiyatroman
Burcu ALTIN, Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Metin Zakoğlu Tiyatrosu
Cem USLU, Peer GYNT, Tiyatro Oyunbaz 
Eda YAPANAR, Annemin Cesareti, İstanbul Devlet Tiyatrosu
Enes MAZAK, Gizli Oturum, İBB Şehir Tiyatroları
Gülce ORAL, Açık Saçık Birkaç Polaroid, Tiyatro 0.2
Gün KOPER, Bozuk Düzen – Binali ile Temir- İBB Şehir Tiyatroları
M. Yılmaz AK, Hizmetçiler, Tiyatro Non-Professionnel,
Ozan KAYGISIZ. Bekçi, Kartal Sanat Tiyatrosu 
Sedef ŞAHİN, Kraliçe Lear, Kenter Tiyatrosu
Umut KIRCALI, Üç, İki, 1000, Studıo Oyuncuları
 
 
 
Usta Oyuncu: Müşfik KENTER
 
VASIF ÖNGÖREN ÖZEL ÖDÜLÜ: 
Celile TOYON    
 
Özel Ödüller 
 
Darrüşafaka Oyuncuları  
“Oliver Twist”  prodüksiyonu ile çocuğu tiyatro dünyasına katarak kendini ve çevresini tanıma, değerlendirme ve eğlendirerek eğitme amacında olan
Assitej’in  kuramlarına uygun Çocuk Oyunu sahnelemektedir
 
Tayfun TALİPOĞLU
“Bamteli”  programında Anadolu Köy Tiyatrolarını ortaya çıkartan çalışmaları
 
NTV Sahne Klasikleri
Programı - Tiyatro Seyircisine Klasik Tiyatro oyunlarını tanıtan projesi
 
Tekin AKMANSOY – Arzu AKMANSOY
NTV Sahne Klasiklerinin yaratıcıları
 
Hayat TV, Karaborsa, Mustafa KARA
Sezon  Tiyatro oyun ve oyuncularını seyirci ile bir araya getiren
Karaborsa programı
 
Direklerarası Seyircileri Jüri Özel Ödülü 
 
Ayşenil ŞAMLIOĞLU
İBB Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni 
Sezon Repertuarı, Okuma Tiyatrolarını tekrar canlandıran projeleri için İstanbul Direklerarası Seyircilerinden teşekkürler
 
Tiyatro Basın ve Halkla İlişkiler ve Tiyatro Yöneticileri
(program bilgi akışındaki duyarlılıklarına teşekkürlerimizle)
 
Ertan AKIN,  İBB Şehir Tiyatroları, Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi 
Recep ERDEM, İBB Şehir Tiyatroları, Ümraniye Sahnesi
Nilgün KURT, Kumbaracı50 
Aslıhan AZERİ, Oyunbaz
 
 
ANKARA 
 
Prodüksiyon:  KERBELA, Ankara Devlet Tiyatrosu
 
Yönetmen: Yunus Emre BOZDOĞAN, Islıkçı, Ankara Devlet Tiyatrosu
 
Oyun Yazarı: Nihat ASYALI,  Rab Şeytana Dedi ki, Ankara Devlet Tiyatrosu 
 
Erkek Oyuncu: Ali  Hakan  Beşen,  Gizler Çarşısı, Ankara Devlet Tiyatrosu 
                         Durukan  ORDU, Rab Şeytana Dedi ki, Ankara Devlet Tiyatrosu
 
Kadın Oyuncu: Müjde HAYAT, Hastane, Ertan Prodüksiyon
 
Yardımcı Erkek Oyuncu: Özgürcan ÇEVİK, Kod Adı Keklik, Ankara Sanat Tiyatrosu
 
Yardımcı Kadın Oyuncu: Çağla ÇALTINOĞLU, Yalancı Aranıyor, Ertan Prodüks. Ezgi ÖZTEN, Entrikalı Dolap Komedyası, Ertan Prodüksiyon
 
Küçük Salon Kadın Oyuncu: Servet PANDUR, Krem Karamel, Ankara DT
 
Toplu Canlandırma: ANAM BACIM AVRADIM, Ankara Devlet Tiyatrosu. 
 
Komedi Erkek Oyuncu: Serkan GÜRBÜZ, Buralarda Kız Olmak, Antik Tiyatro, Habib HACIMUSTAFAOĞLU , Aladağlı Miho, Canlar Tiyatrosu
 
Komedi Kadın Oyuncu: Gülçin YAŞAROĞLU, Sinek Kadar Kocam Olsun, Ankara Devlet Tiyatrosu.
 
Komedi Toplu Canlandırma: BURALARDA KIZ OLMAK, Antik Tiyatro
 
Sahne Tasarımı:  Sedat DEMİRSOY ve  Ziver Armağan AÇIL,  Hiç, Mavi Sahne
 
Kostüm Tasarım: Esra SELAH, Rab Şeytana Dedi ki, Ankara Devlet Tiyatrosu 
 
Işık Tasarımı: Yakup ÇARTIK, Kerbela, Ankara Devlet Tiyatrosu.
 
Özgün Tiyatro Müziği:  Cem İDİZ, Anam Bacım Avradım, Ankara Devlet Tiyatrosu. 
 
Efekt Tasarımı: Canan KESEBİR, İşte Baş İşte Gövde , Ankara Devlet Tiyatrosu. 
 
Koreografi:  İhsan BENGİER,  Islıkçı, Ankara Devlet Tiyatrosu.
 
 
Özgün Yeni Oyun: EKSPRESS, Ankara Devlet Tiyatrosu.
 
Tek Kişilik Prodüksiyon:  Ömer ERYİĞİT,  Suerte, Mavi Sahne
 
 
Ümit Veren Yeni Tiyatro DİP Sahne, Mojo
 
Asaf Çiyiltepe Özel Ödülü: 
Prof. Dr. Semih Çelenk, Heccav, Ankara Ekin Tiyatrosu
 
Kerem Yılmazer “Genç Yetenek” Teşvik Ödülleri (Ankara)
 
 
Gonca ERÇİL, Sinek Kadar Kocam Olsun, Ankara Devlet Tiyatrosu.
Hasan GÜNEY, Keşanlı Ali Destanı, Çankaya Üniversitesi
Duygu ÜSTÜNBAŞ, Keşanlı Ali Destanı, Çankaya Üniversitesi
Göksu KARINCA, Keşanlı Ali Destanı, Çankaya Üniversitesi
 
Özel Ödüller 
 
Yener AKSU
Ankara Tiyatro Festivali – Tarafsız Festival Organizasyonu
 
Savaş ERTAN
Ertan Prodüksiyon – SahneSanat Tiyatrosu
 
İZMİR
 
Prodüksiyon:  İSYAN, Yenikapı Tiyatrosu
 
Yönetmen:  Tarkan OSOY, Mecazi Yaklaşımlar, Özel İzmir tiyatro Meydan-i Suhan Oyuncuları
 
Oyun Yazarı:  Emel Bala GÜREL, Kordon’da Nal Sesleri, HAN Tiyatrosu
 
Erkek Oyuncu: Zafer ÖNAL, Aşk Öldürür, İzmir  Devlet Tiyatrosu
 
Kadın Oyuncu:  Gözde GÜLDİKEN, Arka Bahçe, Yenikapı Tiyatro
 
Canlandırmada Bütünlük : Keşanlı Ali Destanı, Menemen Belediye Tiyatrosu 
 
Komedi Toplu Canlandırma: “TIP”  DEYİNCE DUR, Tiyatro Arkadaş
 
Özgün Yeni Oyun:  KISA OYUNLAR / MEKANLAR, Tiyatro Oyun Kutusu
                                     
 
Kerem Yılmazer “Genç Yetenek” Teşvik Ödülleri (İzmir)
Nazlı MASATÇI, İsyan,  Yenikapı Tiyatrosu
 
Vasıf Öngören Özel Ödülü: 
Vasıf Öngören Kültür Merkezi
 
 
Özel Ödüller 
 
Akademi Sanat  İzmir
“Oliver Twist”  prodüksiyonu ile çocuğu tiyatro dünyasına katarak kendini ve çevresini tanıma, değerlendirme ve eğlendirerek eğitme amacında olan
Assitej’in  kuramlarına uygun Çocuk Oyunu sahnelemektedir
 
Özel İzmir Tiyatro Meydan-i Sühan Oyuncuları, 
Geleneksel Türk Tiyatrosu altyapılı sentez eserler
sunan ve yöntem tiyatrosu olgusu ile oyuncu yetiştiriyor.
 
 
BTA – Hayrettin Filiz
Köy Enstitüleri ilgili tematik (Yıldızlara Bakmak, Güneşli Günlere Dair, Kazboğan, Delikanlı – Tonguç Baba ve Kır Çiçekleri, Hafız) metin çalışmaları
 
ADANA
 
Yönetmen:  Ali DÜŞENKALKAR, Özel Hayatlar, Adana Devlet Tiyatrosu 
 
Erkek Oyuncu: Evren Çağrı TURAN, Özel Hayatlar, Adana Devlet Tiyatrosu
 
Kadın Oyuncu:  Nimet İYİGÜN, Özel Hayatlar, Adana Devlet Tiyatrosu
 
 
 
ANTALYA
 
Adaptasyon:  Savaş AYKILIÇ, Barış için Aşk Grevi, Antalya BŞB Tiyatrosu
 
Yönetmen:  Murat DEMİRBAŞ, Vatan Kurtaran Şaban, Antalya BŞB Tiyatrosu 
 
Erkek Oyuncu: Müfit KAYACAN, Vatan Kurtaran Şaban, Antalya BŞB Tiyatrosu
 
Kadın Oyuncu:  Hasibe ÖZGÜR, Ödenmeyecek Ödemiyoruz, Antalya BŞB Tiyatrosu
 
Umut Veren Yeni Tiyatro : Tosmur Belediye Tiyatrosu, Rumuz Goncagül
 
BARTIN
 
Prodüksiyon:  Hüznün Coşkusu,  Bartın Tiyatrolar Platformu
 
Yönetmen:   Zafer GECEGÖRÜR,  Hüznün Coşkusu,  Bartın Tiyatrolar Platformu
 
Erkek Oyuncu: Aykut ULU,  Hatırla Avrupa, Bartın Bölge Tiyatrosu
 
Kadın Oyuncu:  Pınar DOĞANAY, Hatırla Avrupa, Bartın Bölge Tiyatrosu, Zülal SEZGİN, Ters Evlenme, Bartın Belediyesi Şehir Tiyatrosu
 
BULANCAK (Giresun)
 
Prodüksiyon: DÜĞÜN YA DA DAVUL, Bulancak Sanat Tiyatrosu
                     
MÜRSEL GÜLMEZ  Özel Ödülü: 
 
Ferda Kaynar, DÜŞEVİ OYUNCULARI
 
BURSA
 
Prodüksiyon:  PUŞİDE-İ SİYAH  (Kara Örtü), Bursa Devlet Tiyatrosu
 
Yönetmen:  Neriman UĞUR,   Karşılaşmalar Oyunu  - Bursa Devlet Tiyatrosu
 
Erkek Oyuncu: Bülent ÇİFTÇİ,  Bu Dizi Başka Dizi, Bursa Devlet Tiyatrosu
 
Kadın Oyuncu:  Serap Uluyol KARANFİLCİ, Karşılaşmalar, Bursa Devlet Tiyatrosu
 
Tek Kişilik Prodüksiyon: 
 
Kutlay Akbal - Ben Ölürsem Arkamı Kim Toplar - Ekim Sanat Oyuncuları
 
Kerem Yılmazer “Genç Yetenek” Teşvik Ödülleri (Bursa)
 
Sinem AKAR,  İntikam, Ekim Sanat Oyuncuları, Pınar DUMAN,   İntikam,  Ekim Sanat Oyuncuları
 
 
DİYARBAKIR
 
Yönetmen:  Haldun DORMEN, Çirokeke Zivistane -  Bir Kış Öyküsü, Diyarbakır Şehir Tiyatrosu 
 
Erkek Oyuncu: Yurdaer OKUR, Ölümü Yaşamak, Diyarbakır Devlet Tiyatrosu 
 
Kadın Oyuncu:  Filiz KILIÇ, Ölümü Yaşamak, Diyarbakır Devlet Tiyatrosu 
 
Kerem Yılmazer “Genç Yetenek” Teşvik Ödülleri (Diyarbakır)
 
Yavuz AKKUZU, Çirokeke Zivistane, Diyarbakır Şehir Tiyatrosu
 
ESKİŞEHİR
 
Yönetmen:  Emre KOYUNCUOĞLU , Sırça Kümes, Eskişehir BBŞT
 
Erkek Oyuncu: Enis YILDIZ, Beş Para Etmez Varyete, Tiyatro Anadolu
 
Kadın Oyuncu:  Nazan YERLİ, Beş Para Etmez Varyete, Tiyatro Anadolu
                                  
 
Tek Kişilik Prodüksiyon: 
 
Kazım Sinan DEMİRER, Dost, Eskişehir BBŞT
 
KOCAELİ
 
Prodüksiyon:  İKİNİN BİRİ, Kocaeli Şehir Tiyatrosu
 
Yönetmen:  Aydın SİGALI, Ay Işığında Şamata, Kocaeli Şehir Tiyatrosu 
 
Erkek Oyuncu: Engin BENLİ, İkinin Biri, Kocaeli Şehir Tiyatrosu 
 
Kadın Oyuncu:  Zuhal GENCER ERKAYA, İkinin Biri, Kocaeli Şehir Tiyatrosu  
 
Kerem Yılmazer “Genç Yetenek” Teşvik Ödülleri (Kocaeli)
 
Utku OĞUZ, İkinin Biri, Kocaeli Şehir Tiyatrosu  
 
KONYA
 
Yönetmen:  Murat  ATAK, Uysal Yurttaş Projesi, Konya Devlet Tiyatrosu
 
Oyun Yazarı:  Şirin Aktemur TOPRAK ve Gökhan AKTEMUR,  Gılgameş 
 
Kadın Oyuncu:  Tomris ÇETİNEL, Gılgameş, Konya Devlet Tiyatrosu
 
 
ORDU
 
Yönetmen: Ziver Armağan AÇIL, Oyunun Oyunu, OBKT
 
Erkek Oyuncu: Cemil GÜNDÜZ, Oyunun Oyunu, OBKT
 
Kadın Oyuncu: Mürüvvet BÜLBÜL, Parasız Yaşamak Pahalı, Oksijen Kültür Sanat Atölyesi Derneği
 
Yardımcı Kadın Oyuncu: Huri ODABAŞ, Parasız Yaşamak Pahalı, Oksijen Kültür Sanat Atölyesi Derneği
 
Canlandırmada Bütünlük (Ensemble):  Bir Garip Oyun, ORSEV
 
Küçük Salon Erkek Oyuncu: Umut Şahin ve Hasan İrfan Buzcu, Carmen Oda Tiyatrosu
 
Komedi Kadın Oyuncu: Dilek Çelik, Zilli Zarife, OBKT
 
Komedi Toplu Canlandırma: FATSA Kıvılcım T. Hava Parası
 
SAMSUN 
 
Prodüksiyon: BİR GARİP MASAL , Samsun Düşevi Oyuncuları 
 
Erkek Oyuncu: Hakan ALKAN, Bir Garip Masal,Samsun Düşevi Oyuncuları
 
Yardımcı Erkek Oyuncu: Hasan İrfan BUZCU, Bir Garip Masal,Samsun Düşevi Oyuncuları
 
Yardımcı Kadın Oyuncu:Mübeccel YALÇIN ve Manolya  KUL, Samsun Düşevi Oyuncuları
 
Canlandırmada Bütünlük (Ensemble):  19 mayıs Üni.Tiyatro Kulübü, Guguk Kuşu
 
Komedi Toplu Canlandırma (Komedi Ensemble):Tiyatro Amisos, Ters Evlenme
 
Özgün Yeni Oyun:  Bir Garip Masal, Murat Can Kibiroğlu, Samsun Düşevi Oyuncuları 
 
TRABZON
 
Yönetmen: Barış ERDENK, İstibdat Kumpanyası, Trabzon Devlet Tiyatrosu 
 
Kadın Oyuncu: Nuray YEŞİLARAZ, Savaş ve Kadın, Trabzon Şehir Tiyatrosu 
 
Kerem Yılmazer “Genç Yetenek” Teşvik Ödülleri (Trabzon)
 
Gizem GÖRNAZ, Trabzon UMUT Tiyatrosu, 
 

Anahtar Kelimeler: direklerarası seyirci ödülleri

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir