Haber

 İnadına İnsan Yeniden Sahnede

İnadına İnsan Yeniden Sahnede

2017.11.27 00:00
| |
0
|
2246


1999 yılında ilk kez sahnelenen ve “Altan Erkekli” nin hayat verdiği "Metin Balay" ın ölümsüz eseri "İnadına İnsan"...
1999 yılında ilk kez sahnelenen ve “Altan Erkekli” nin hayat verdiği “Metin Balay” ın ölümsüz eseri “İnadına İnsan” 17 yıl sonra yine Metin Balay’ın yönetmenliğinde bu kez “Eraslan Sağlam” tarafından hayat buluyor. 
 
Tatavla Tiyatro 5. Yılında Metin Balay’ın ölümsüz eseri “İnadına İnsan” ile tiyatroseverlerin karşısına çıkıyor. Tek kişilik oyunda, daha önce Aktör Kean oyunu ile “En İyi Tek Kişilik Oyun”,  “En İyi Erkek Oyuncu” ve İBB Şehir Tiyatroları'nda sahnelenen “Ölümsüz Öykü” adlı oyundaki rolüyle “Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu” ödüllerini alan Eraslan Sağlam oynuyor.
 
 
Ödüllü yönetmen ve yazar Metin Balay ile ödüllü oyuncu Eraslan Sağlam’ı buluşturan oyunda, din, dil, ırk, renk, cinsiyet, inanç, düşünce ve sınıf farkı olmadan insanların, yanlış önyargılara, kendilerine çektirilen acılara rağmen, dostluk, dayanışma ve ideallerini sürdürerek ayakta kalabildiği anlatılıyor. Gerçek yaşam öykülerinden alınmış hikayelerde her türlü koşula rağmen insanın, yaşama direncini, sevinç ve istemlerini sürdürebileceğini, dostluklarını, sevgilerini yaşatabileceğini, yaşamın içinde her zaman var olan mizah duygusu da unutulmayarak ortaya konuyor.
 
‘İnadına İnsan'', ülkemizin farklı yörelerinden altı ayrı insanın hayatının izinden giderek Türkiye'nin yakın tarihini anlatıyor. 6 ayrı öykü ait olduğu coğrafi yörenin lehçesiyle ve türküleriyle renklendirilmeye çalışılmış. Cem İdiz’in bestesiyle renklenen oyunun müzikleri Berktay Akyıldız’a ait. Eraslan Sağlam türküleri canlı olarak seslendiriyor.
6 ayrı öykünün yer aldığı iki perdelik oyun, Karadenizli Hayret, dedesi Osman, ninesi Tursune ve Elowit yaylasının hikáyesi ile başlayıp, Peralı Elpiniki'nin Ester'le olan arkadaşlığı ve Behzat'la yaşadığı platonik aşkın 6-7 Eylül olaylarıyla uğradığı yıkım ile bitiyor.
“Doğumlar, düğünler, cenazeler bizi bir başkası yapmazlar. İçimizdeki insanda ne varsa onu ortaya çıkarırlar.”,
Oyunu, 15 -16 ve 30 Aralık tarihlerinde Cihangir Tatavla Sahne’de izleyebilirsiniz. Biletlerine ise  Biletix.com ve Tatala Sahne gişesinden ulaşabilirsiniz. 
 
Oyunun Künyesi
Yazan – Yöneten: Metin Balay
Oynayan: Eraslan Sağlam
Müzik: Berktay Akyıldız
Asistanlar: Atahan İsmail Keskin – Sadık Seven
Genel Koordinatör : Ercan Ertan
 
Bilgi için: biletix.com
  
tatavlasahne.org
 
Kuloğlu Mah. Ağa Hamamı Sk. Ağa Han 1/1 Cihangir Beyoğlu İstanbul 
0212 233 52 30 
www.tatavlasahne.com

Anahtar Kelimeler: inadına insan, metin balay, Eraslan Sağlam, tatavla sahne

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir