MAKALELER

Çiğdem Erken ve 'Unutulmaz Aşk Şarkıları'

2017.04.04 00:00
| | |
2597

ENKA Kültür Sanat 29.Yıl Tiyatro Buluşması kapsamında 27.Mart.2017 ’ Dünya Tiyatro Günü’

ÇİĞDEM ERKEN ‘DEN ‘’ Unutulmaz Aşk Şarkıları’’ İLE UNUTULMAZ KUTLAMA!

ENKA Kültür Sanat 29.Yıl Tiyatro Buluşması kapsamında 27.Mart.2017 ’ Dünya Tiyatro Günü’ Çiğdem Erken ve Orkestrası eşliğinde sanatçı dostları  tarafından seslendirilen sahnelerin unutulmaz aşk şarkıları seyircisinin alkışları ile taçlandırılmıştır.


Seyircinin mutluluğu!


ENKA Kültür de yeniliğe, farklılığa açık hoşgörülü ve müziğin birleştirici gücüne inanan muhteşem bir seyirci profili   de o gece Çiğdem Erken ve Sanatçı arkadaşlarını yalnız bırakmamıştır.


Seyirci sadece müziği dinlemekten öte Erken’in  müziğini, emeklerini  ve de sahnede samimi sıcak enerjisini aynı duygularla  paylaşmıştır.


Seyircinin  kalabalıklığı kapalı gişe görüntüsü veren konserde Çiğdem Erken’in bu anlamda seyircisi ile muhteşem bilinmeyen  ilişkisini de ortaya çıkarmış, seçtiği şarkılar ve düzenlemeleri ile aşk şarkıları gerçekten kendi coğrafyasında ve seyircisinin yüreğinde o gece de  doğru yerini bulmuştur.


Müziğin sınır tanımayan özelliğine seyircinin de sınır tanımazlığı ,Erken  ve Sanatçı arkadaşlarının çalışma repertuarında yer alan çeşitlilik ile de o gece  karşılığını en güzel şekilde aldığı düşüncemiz kesinleşmiştir.
Konserde Çiğdem Erken ve Sanatçı arkadaşlarının  sahneyi kullanış şekli seyirciyi kendi evinde  gibi hissettirmesi en olağan olmayan ve  en mükemmel tarafını oluşturmuştur.


İlk konserden bu güne daima seyirci ile kurulan sıcak temas katılım ve beğeni oranını arttıran muhteşem müzikal   frekansı  bu kutlama gecesinde de yaratılmıştır.


Konsere  kimler katıldı?


Farklı özelliklere sahip sanatçıların ortak noktası bu konser de ,  tiyatro ve oyunculuk etiketini  taşıyan erkek ve kadın sanatçılardan oluşması her zaman ki gibi olmuştur.Başarılarını kanıtladıkları alan  dışında ,yeteneklerini keyifle olduğu kadar  biraz da cesurca  paylaşmışlardır. 


Sanatçıların alanlarının çok önemli gününde yine   sanatın bir başka uzantısında  bir an için  var olmak güzelliğine başta Çiğdem Erken Konser Projesi ve ona destek veren sanatçıların  imzası hem önemli,  hem de örnek olmuştur.


Alican Yücesoy, Caner Cindoruk, Celil Nalçakan, Çağan Irmak, Demet Evgar, Devrim Yakut, Gökçe Bahadır, Hakan Bilgin, Keremcem, Özge Borak, Selçuk Borak, Serkan Keskin, Tuba Ünsal, Tuğrul Tülek ve Çiğdem Erken  sahnelerin iz bırakmış ve unutulmamış aşk şarkılarında yine tüm katılan sanatçıların ortak aşkı olan tiyatro adına  ‘Dünya Tiyatro Günü’ armağanı olarak anlamlı bir şekilde başka bir ortak dilin şemsiyesi altında bu günü  sanatçılar kutsamış ve kutlamışlardır.


Gökçe Bahadır dışında tüm sanatçıların ikişer  şarkı seslendirdiği konserde Demet Evgar –Alican Yücesoy,Özge Borak-Selçuk Borak,Çiğdem Erken-Çağan Irmak düetleri ile konuk sanatçı İskender Paydaş kutlama gecesine ayrı bir renk katmıştır.


Sanatçılar ve heyecan


 Konser de tiyatro müzisyeni tanımını da   üzerinde en güzel şekilde taşıyan Erken’in  sanatçı arkadaşlarına verdiği  desteğini , özenli sunumunu ve  onu taçlandıran yapısı ile müziğin kraliçesi,piyanonun ustası gibi tanımları hak edişinin getirdiği tevazusu ise konserin bir başka önemli özelliğini de  ortaya çıkarmıştır.


Bu projeye katılan sanatçılar arasında oyunculuğunu çok sevdiğim Devrim Yakut’un samimi heyecanı,filmlerini son zamanlarda oldukça eleştirdiğim Çağan Irmak’ın sahnede duruş farklılığı,Gökçe Bahadır’ın fazla güveni,Serkan Keskin ‘in tüm sahne empatisi,Tuba Ünsal’ın bebeksi görüntüsü,Demet Evgar’ın  fırtına hali,Keremcem’in  beyefendiliği,Özge –Selçuk Borak’ın  rahatlığı gibi durumlarda sahnelerin unutulmaz şarkılarına yine sanatçılar  kendi içlerinde  ara başlıklar da oluşturmuştur.


Tiyatro Müziğinde genç bir usta!


Çiğdem Erken’i üzerinde mavi kostümü, uzun dalgalı saçları ile piyano’sunun başında genç bir usta olarak  konser de  görmek ve onun Brecht ile Shakespeare hayranlığını bilmek de  seyircisine  tiyatro adına ayrı bir güven kazandırmıştır.


Çiğdem Erken’in  sesi ile  piyano’sundan, seyircisinin   doğrudan içine   akan duygusal iletişimini    tutmanız mümkün olmadığı gibi etkisinin de dokunup geçip giden an’lardan  olmadığı gerçek anlamda hissedilmiştir. Masalımsı bir tat ve sanatsal hazzın birleştiği yerde sizi yakalayabilen, sıcacık duyguların rengarenk skalasında sizi kendi dünyanız da  bir yolculuğa çıkarmayı başaran Çiğdem Erken ve arkadaşlarının gerçekleştirdiği sahnelerden unutulmayan aşk şarkıları konser projesi gerçekten müzikal anlamda da çok başarılı olmuştur.


Çiğdem Erken ve başarı


Çiğdem Erken ülkemizin en önemli ve ilk sanat mektebi Ankara Devlet Konservatuarında  başlayan öğretim hayatını yine en önemli ilk vakıf üniversitemiz olan Ankara  Bilkent Üniversitesinde  lisansüstü eğitimi ile sanatta yeterlik programı yaparak  tamamlamıştır. Lisans ve lisansüstü eğitimini tamamladığı  üniversitelerde  ve daha sonra Yıldız Teknik Üniversitesin de  öğretim üyesi olarak çalışmıştır. 
Ayşegül Sarıca ve Yücel Erten’in öğretileri sanatçının hayatında önemli olmuş,Tiyatro Müziği ve Müzikaller üzerine yaptığı başarılı çalışmaları Afife Jale, Direklerarası,Eleştirmenler Birliği ve daha bir çok  ödülü sanatçıya  getirmiştir. 


Güçlü aile yapısı ve Erken


Tekirdağ –Macaristan fahri başkonsolosu olan babası Erdoğan Erken  , başarılı iş kadını ve sivil toplum kuruluşlarında önemli görevler üstlenmiş annesi Nursen Erken ile kendisinden başka biri hukukçu diğeri kendisi gibi müzik alanında başarılı bir akademisyen   iki kız kardeşle   Çiğdem Erken çok güçlü bir aile yapısına da sahip olmanın mutluluğunu tıpkı  çok küçük yaşta piyano çalmaya başlamanın mutluluğu gibi sanatçı kimliğinin için de bu durumu  özenle muhafaza etmesini de  bilmiştir.


Sahnelerin unutulmaz aşk şarkılarından oluşan ve üçüncüsünü 27.Mart da  seyircisine sanatçı arkadaşları ile armağan eden sevgili Çiğdem Erken’e  bizim de yüreğimizden tiyatro adına,sanat adına teşekkürlerimiz olmuştur.                                                                                                                                        

Füsun Akmen Balkaya (27.03.17 / ENKA - İST)

Anahtar Kelimeler: Füsun Balkaya, Enka Kültür Sanat Buluşmaları, 29. Enka Kültür Sanat Buluşması, Çiğdem Erken0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir